Snak

Mere indhold efter annoncen
Men lad os se hvem der tager mesterskabet i år. Jeg ser lidt Liverpools sæson som en transitionsæson. Truppen har fået ny manager og skal vel til at have lidt yngre spillere på plads, så det er i min optik slet ikke givet at Liverpool kan holde dampen oppe. I de tidligere sæsoner ville man med nuværende forspring til konkurrenterne have rimelig ro i maven når nu City har så langt op. Men Liverpool kan sagtens løbe ind i en dårlig stime af 3-4 kampe og så kan det gå hurtigt ned ad.

I år havde jeg regnet med at det var top 4 der skulle spilles om, så det er lidt surrealistisk at stillingen ser sådan ud.
Gravesen er bare en klovn, længere er den vel ikke. Han vil bare gerne spille smart med nogle bombastiske udmeldinger, og nogle æder det rådt.

Glædelig jul til alt og alle, også dem i de knap så kønne blå farver.
Y. N. W. A. - #JFT97
“ I år havde jeg regnet med at det var top 4 der skulle spilles om, så det er lidt surrealistisk at stillingen ser sådan ud. “

Og alligevel fører I klart og har set klart mest overbevisende ud.
Men kan de også vise “de andre” ikke er der. City helt faldet ud over kanten og de to London-klubber er ikke overbevisende. Og United, Spurs osv.😂😂
Så måske er der lidt om det, TIA?😝

Og YNWA, du skriver, som sædvanlig, bedre end du læser?
Jeg skrev bl.a. at “ Der er vist ikke mange, der ikke mener det er fortjent I fører/vinder😀”
de to London-klubber er ikke overbevisende.


Håber bestemt Chelsea er overbevisende, for ellers kører de nok alle agterud når de bliver overbevisende.
C'mon do something...
Tintin haha… nej bare rolig den hænger jeg dig ikke op på. Synes vi plejer at kunne snakke fornuftigt om tingene, og det var egentlig blot derfor jeg holdt den kørende, og forsøger at finde argumenter for, at man ikke kan kalde det nemt el billigt før sæsonen er slut😊
- jeg håber da vi laver et solidt mesterskab og ikke en Leicester😝 (For verdensfredens skyld😂)
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
“ 😊
- jeg håber da vi laver et solidt mesterskab og ikke en Leicester😝 (For verdensfredens skyld😂) “

Jeg håber jo så I går helt kolde og frygtindgydende Arsenal, Chelsea og Brighton går rent bord🤣 Men tror nu ikke I går kolde. I har så mange mål i holdet, det døjer de fleste andre med over en hel sæson.
“ for, at man ikke kan kalde det nemt el billigt før sæsonen er slut😊 “

Hasse, det er damage control! På den måde, gør det det måske lidt nemmere for alle os andre🤣🤷‍♂️
Åh man blir’ så træt af forum mange gange🤯😂
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
@Tintin. Liverpool har samlet langt flere point sammen end jeg havde regnet med - og det er årsagen til at de ligger nummer 1. Jeg er ikke 100% overbevist om at det kan fortsætte lige så godt i hele sæsonen.

En af de afgørende årsager til Liverpools gode pointhøst er jo Salah. Han lignede for to år siden en mand der så småt var ved at have nået sit peak, men lige nu ligner han jo nærmest en mand der peaker. Det tror jeg ikke at alle havde regnet med inden sæsonen.
Må jeg minde om at det har været Arsenal som har været første udfordre i de sidste 2 sæsoner. Jeg kniber mig stadig i armen over hvordan Slot i hans første sæson har transformeret holdet og isært transformeret Graveberch, og Szobo begynder også og ligne en spiller Slot har løftet.


Transformeret holdet ligefrem? Altså, det forbliver sgu jævnt komisk med de her overdrevne karakteristikker af hvad Slots Liverpool er og kan kontra hvad vi tidligere har set. Lad mig bare lige minde om, at vi altså førte ligaen langt hen i sidste sæson, og på trods af et par fatale kampe, der fik os til at miste pusten til sidst, alligevel endte med 82 pæne points.

Og lad mig bare lige minde om, at Szobo altså også startede sidste sæson ud som lyn og torden, hvor mange var klar til at erklære ham som Gerrards arvtager, mig selv inklusiv, så fordi han nu igen er inde i en god periode, er det måske ikke Slots skyld alene?

Gravenberch er ´transformeret´, og forbliver det mest tydelige fodboldmæssige aftryk Slot har sat indtil videre. Ganske forrygende som han er blomstret op.

Og derudover er jeg såmænd enig i at Slot er helt eminent godt scoutet. Det er bare af lidt andre grunde end mange af dem, der handler om hans fodboldfaglige kvaliteter og hans spilfilosofi, som jeg i det store hele mener er ret identisk med hvad vi har set de seneste 5-6 sæsoner hos Klopp.

Da jeg var ved at gå i panik over at vi ikke kunne få Xabi Alonso til at være Klopps afløser, handlede det primært om, at jeg ikke kunne se hvem ellers der skulle have en chance for at udfylde ´Klopps store sko´, men det viste sig så at jeg ikke havde gjort mit scouting arbejde godt nok.

Arne Slots primære kvalitet, som jeg ser det, nu hvor jeg har lært ham lidt at kende, er at han er virkelig god til at kommunikere. Ligesom Klopp fremstår han som en troværdig leder, bare på en lidt anden måde, fordi han er mere rolig af temperament. Og måske det endda har givet et lille ekstra boost, fordi som vi ved er Klopp også meget intens, og hvor det kan virke godt i en periode, kan der måske også gå lidt træthed i det på et tidspunkt, hvilket han jo selv erkender, og så kan det måske være meget sundt med en anden form for lederskab netop nu.

Hvorom alting er, er jeg i hvert fald enormt positiv, både på den korte og lange bane, med Slot ved roret. Jeg tror vi vinder mesterskabet i år. Ser os i hvert fald som ganske store favoritter på nuværende tidspunkt. Arsenal er for langt bagefter, og for skadesramt, Chelsea er ikke klar, mangler stadigvæk det sidste, og Manchester City har allerede meldt sig ud af mesterskabsræset.

Så med de opmuntrende ord, glædelig jul til jer alle :)

Annonce