Snak

Mere indhold efter annoncen
86 point kan man da ikke kalde billigt til salg?

Problemet var, at vi henover november/december/januar spillede 8 uafgjorte i 11 kampe. Alligevel erobrede vi førstepladsen hen over nytår, Gerrard fik sin dom, Benitez anklagede Ferguson...Farvel førsteplads. Et flot, flot forår gjorde, at næsten alle regnede Liverpool som seriøs mesterskabskandidat i den følgende sæson, men alt gik galt.
-
Det føltes da også som om, det var ret tæt. Hvis Macheda valgte at gå på pension i morgen, vil han stadigvæk aldrig kunne få lov til at betale for sine egne øl på en pub med bare én Man Utd supporter.

I øvrigt er det jo som med alle mulige andre ligegyldige udtalelser stærkt usandsynligt, at Benitez´ komiske udfald (i begge betydninger) mod Ferguson skulle have noget at gøre med Liverpools spillemæssige form hen over vinteren. Det er jo bare snak. Fact.
Jeg husker også stadig Arshavins fire fede pølsefingre og det der smartass evnesvage ansigtsudtryk.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ham skylder jeg også en øl.
Nu var jeg på OT, da Vivas karriere formentlig toppede, og den fornemmelse og stemning bar i høj grad præg af, at det var tæt. Pool havde jo dagen forinden overtaget førstepladsen med et forspring på 2 point, naturligvis for 2 kampe mere, efter Benny til stor frustration havde sikret Pool en sejr i overtiden mod Fulham.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Yossi havde iøvrigt også et afsindigt forår. Seks mål i de sidste elleve kampe havde ingen vist set komme, og han har heller ikke formået at levere på det niveau siden.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Det er FA-cup lørdag, og efter at have genset highlights er det bittert, at Liverpool ikke spiller i dag. Hold kæft Oldham kommer nemt til de scoringer.
Ja, det var et bittert nederlag, hvor vi aldrig skulle være startet med kombinationen Coates/Skrtel i midterforsvaret.

Oldham overrasker iøvrigt igen, denne gang med en udligning i sidste sekund mod de blå, der giver dem en omkamp. Imponerende af et hold der ligger til nedrykning til League Two.
Y. N. W. A. - #JFT97
Kan godt være at det er "petty", men hvor er det fedt at se Oldham hive en omkamp i hus i de døende sekunder.

Udover at vores nederlag i sidste runde føles marginalt mindre pinligt (selvom vi selvfølgelig stadig skulle have formået at vinde, etc.), så tvinger det også Everton og deres smalle trup til at klemme endnu en kamp ind i programmet - hvilket forhåbentligt bidrager til, at de knækker i løbet af foråret, så vi har en chance for at gå forbi dem i tabellen.

Og nå ja, så var det jo også bare endnu et eksempel på, hvad der gør FA Cuppen til noget særligt.
Aaahhh banter
Jeg kan bestemt godt følge dig. At EFC dummer sig (dog kun uafgjort) imod det samme hold, og at så mange af de bedre hold allerede er ude, gør da nederlaget en lille smule mindre irriterende.

Jeg synes tilgengæld, at det er lidt ligegyldigt, hvor langt man slutter foran eller bagved EFC sålænge, der kun er ligaplaceringen på spil. Sidste sæson var rigtig god pga. mødet i FA-cuppen, og at LFC kunne vise et lille trofæ i form af CC. Her var det i min optik aldeles ligegyldigt, at EFC endte en placering foran LFC på en syvendeplads. Hvis EFC kan gå hele vejen i FA-cuppen, og sågar på bekostning af LFC´s banemænd så kan jeg heller ikke se, at det skulle gøre det store, at LFC eventuelt formår at overhale EFC i tabellen, sålænge det ikke betyder europæisk kvalifikation på EFC´s bekostning (og det gør det jo formentlig ikke, hvis EFC vinder en cup).
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce