Snak

Mere indhold efter annoncen
"angribere"

mener stadig at i fremtiden bør vi finde en 10´er der er bedre defensivt end Suarez.

en Honda ville være en mulighed som jeg ser det, måske endda rykke Coutinho derind, han arbejder godt ned i banen.
Lucas er ikke nær så vigtig som før skaden. At man dog forlader sig på kun at have en defensiv midt i truppen, som også skal komme sig over en korsbåndsskade (hvilket kostede en følgeskade), kan så undre, men det er en anden diskussion.

Men det er jo ikke første gang, at Rodgers stiller med en tynd midtbane og en høj forsvarsslinje. Han gjorde det imod Oldham, og selvom det langt fra var hele forklaringen, så kom midterforsvaret til at kæmpe unødigt mange nærkampe. Han gjorde det imod Spurs, hvor han i anden halvleg blev nødt til at justere for at skabe mere balance. Han gik over til en tynd midtbane imod Zenit, hvorefter momentum forsvandt. Og så benyttede han en tynd midtbane i går, hvor Allen og Lucas måske begge har været småskadede.

Af en eller anden årsag er en stærkere central midtbane kun en nødløsning. Jeg synes nu ellers, at Downing, Suarez og Henderson kunne være et glimrende trekløver til at lægge det første pres og lukke huller. Coutinho og Sturridge leverer ikke meget i den henseende. Måske Coutinho med tiden bliver bedre, når han har vænnet sig til tempoet. Sturridge tvivler jeg på vil forbedre den del af sit spil.

Men det var ikke kun defensiven og presspillet, der var dårligt i forgårs. Offensiven fungerede langt fra optimalt, og det har ikke meget at gøre med, at man giver tre lette mål væk. Holdet var decideret heldig med kun at være bagud med et mål efter en elendig første halvleg, og kampen var derfor stadig helt åbent. Et egentlig pres kommer Southampton dog aldrig under i anden halvleg...
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@ Thomies

Nu ved jeg ikke, hvordan du forstår en 10´ers defensive pligter, men Suarez er måske den bedste presspiller i hele PL, når han befinder sig på modstanderens banehalvdel. Han erobrer gang på gang bolde, hvilket er lidt usædvanligt for sådan en type. Han kan så tiltider have lidt dumme boldtab, fordi han løber en unødvendig risiko på et forkert sted på banen, men alt i alt tror jeg, at det er svært at finde en bedre defensiv 10´er end Suarez medmindre, det er en slags Allen/Henderson type. Suarez er langt mere aktiv i presspillet, end Gerrard var, dengang han spillede 10´er.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Jeg så ikke kampen desværre, men så lyder det jo til at det "bare" var en offday, imod et desperat kæmpene Southampton hold. Man skal trods alt også passe på med at overanalysere. Hvis der både er personlige fejl defensivt, og offensiven er helt af helvedes til, så er der jo bare ikke nok af spillerne der rammer dagen, og det sker jo for selv de bedste hold.

Desuden. Suarez spiller da ikke 10´er pladsen. Han har en meget mere fri rolle i sin side end Downing har, men han starter da i venstre side. Coutinho derimod er spilleren der har ligget i rummet mellem vores midtbane, og deres forsvar(10´er positionen). Det synes jeg personligt ikke han skal når vi mangler Lucas, da der er brug for mere støtte bagude. Der ville jeg nok have startet med Allen, Hendo, og Gerrard, og så bruge Hendo som 10´er, og Allen i stedet for Lucas.

Ikke at det er specielt stærkt, men Hendo har bevist i flere kampe at han er en fantastisk tovejss spiller, og når vi er uden en reel defensiv midtbane, så giver det sig selv at vi er ekstra sårbare defensivt.
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
en lucas havde ikke gjort en forskel imod saints som jeg ser det.

din mening er da helt ok, men jeg så beviset på hvordan en modstander vidste hvordan vi skulle spilles og udstillede os til det pinligste jeg har set de sidste 3 år.

vi er slet ikke dygtige nok til at lave det pres som f.eks. barcelona mestrer og derfor har vi ikke de rigtige spillere pt.

hvad hjælper det at suarez presser når resten ikke gør? og når de er forbi ham arbejder han ikke længere ned i banen og hjælper.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
en lucas havde ikke gjort en forskel imod saints som jeg ser det.

din mening er da helt ok, men jeg så beviset på hvordan en modstander vidste hvordan vi skulle spilles og udstillede os til det pinligste jeg har set de sidste 3 år.

vi er slet ikke dygtige nok til at lave det pres som f.eks. barcelona mestrer og derfor har vi ikke de rigtige spillere pt.

hvad hjælper det at suarez presser når resten ikke gør? og når de er forbi ham arbejder han ikke længere ned i banen og hjælper.


Det er jo så forkert det du skriver at det gør helt ondt i maven på mig. Presspil uden bold handler ikke om spillermateriale OVERHOVEDET. Det er noget alle spillertyper kan finde ud af, ellers ville man ikke spille professionel fodbold.

Ikke sagt at det er nemt at udføre, men at sige det er spillermaterialet der er skyld i at presspillet ikke fungere er simpelthen usandt.
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
@ Thomies

Hvem henvender du dig til?

"hvad hjælper det at suarez presser når resten ikke gør? og når de er forbi ham arbejder han ikke længere ned i banen og hjælper. "

Suarez får ofte fat i bolden.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
RedPoppy

hvis du ser Shelvey presse æder du dine ord igen, presspil handler om intelligens, hvor og hvornår presset skal sættes ind.

At Suarez ofte får fat i bolden er jo svært at bedømme uden statistik, det jeg hæfter mig ved at det har været en mildest talt elendig sæson imø og at Rodgers koncept stadig er milevidt fra at fungere.

vi bliver aldrig enige og fred være med det, jeg kan bare stadig ikke se noget logik i mange af hans dispositioner.
"Det er jo så forkert det du skriver at det gør helt ondt i maven på mig. Presspil uden bold handler ikke om spillermateriale OVERHOVEDET. Det er noget alle spillertyper kan finde ud af, ellers ville man ikke spille professionel fodbold."

Jo det gør. Spillerne skal være relativt hurtige, de skal kunne klare en del højintense løb i løbet af en kamp, og så vil jeg tro, at de mentale og taktiske aspekter ved presspillet ikke bare er noget, man lærer. Man skal have en god portion dømmekraft og spilintelligens for at foretage de rigtige valg.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Jeg ved godt hvordan presspil fungere, og igen. Alle kan finde ud af det. Det handler ikke om intelligens, men om timing, og træning(som hold). Selvfølgelig handler det om at positionere sig rigtigt individuelt, og der er da spillertyper der er bedre til det end andre. Dog vil det aldrig være fordi der mangler bestemte eller forskellige spillertyper på professionelle fodboldhold, der gør udslaget på det her punkt.

Der er jo også våben IMOD presspillet, f.eks direkte spil imellem forsvar, og midtbane, overlap på kanterne, og store targetmen med deres flicks.
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
Annonce