Redigeretman 25. mar 2013
Pointen er, at blandingen af uheld og dårlige beslutninger, er årsagen til den ikke-eksisterende midtbane.
De dårlige beslutninger er ifølge artiklen:
Allen: He played a struggling Allen too much.
Det kan diskuteres om Allen har spillet for meget. Man kan godt argumentere for, at BR var for sen til at pille ham ud af startelleveren. Men reaktionen kom, og det viste sig, at være den rigtige beslutning.
Lucas: Brought Lucas back much too soon
Lucas blev skadet allerede efter 5 min. Mod city i 2. PL kamp. Og havde haft en helt normal pre-season,som alle andre. Skaden havde ikke nogen forbindelse til den første, så kan ikke helt følge denne kritik.
"it does not appear to be an issue of the player re-injuring his ACL. Moreover, with Rodgers revealing it was in fact a pre-match tweak that he, the player, and the medical staff all felt was mild enough to allow Lucas to start"
Hvis kritikken ikke er mod skaden, men Lucas manglende form, er den fortsat uberettiget, da en halvfit lucas, har vist sig at være klart det bedste alternativ, der er i truppen som DM.
Sahin: as did his insistence to play Sahin further up the pitch than he has throughout his career.
Sahin blev ikke udelukkende spillet ude af position, men han havde nogle åbenlyse mangler, der gjorde, at han på ingen måde, skulle ligge derinde - og spille generelt.
Gerrard: Central to all this is Gerrard and the conundrum over how to get the best out of him.
BR er om nogen, den der har fået mest ud af Gerrard, i meget lang tid. Det er noget vås at påstå andet.
Henderson: his treatment of Henderson verges on surreal
Behandlingen omkring Henderson er mærkelig, og her er jeg ligeså uforstående som artiklen.
Ellers er det jo let at blive enig i at midtbanen ikke er hvad den var i 2007, men det er også længe siden. Som artiklen nævner, er gennemsnitsalderen på den her centrale midtbane 22, med Shelvey og uden Gerrard. Midtbanen er sårbar, men man må antage, at BR er klar over dette. Sahin og Allen, blev hentet umiddelbart, det gav ikke pote.
Men mon ikke han forsøger sig til sommer igen.