Snak

Mere indhold efter annoncen
Så når Lucas bliver skadet igen, til trods for et klarsignal fra samtlige læger, og ligeledes en lang opkøring uden problemer. Så er det BR der skal have skraldet for, at han blev brugt for tidligt.
Men når man så formår at holde næsten samtlige nøglespillere skadesfrie i løbet af sæsonen, som tidligere har døjet med alverdens, er det ikke fordi BR får det bedste ud af dem, og matcher dem rigtigt, men snarere fordi han "råder" over skadesfrie spillere.
Synes mange af kritikpunkterne af Rodgers er ved at blive ganske søgte.

Vi er alle enige om manglerne. Årsagen falder dog næsten konsekvent tilbage på BR, og der er jeg uenig.
Sådan er det liverpool91

Fodboldverdenen lever af syndebukke, og selvom der mange gange er dybt ulogisk, så er det bare sådan det er.
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
Jeg kritiserer Rodgers for ikke at spille Henderson mere og mere centralt.

Det er selvfølgelig svært at sige, hvordan træningerne forløber, men i de to kampe jeg fremhævede, var Henderson så stærkt spillende, at det er ubegribeligt, at Shelvey blev fortrukket centralt imod WBA. Både Shelvey og Henderson blev skiftet ud, og begge var ude af starteren mod Swansea.

Men okay, Hendo var også syg i den periode, så det kan selvfølgelig være en faktor.

Omvendt har Allen kunne spille med en skade det meste af sæsonen.

At kritisere at der ikke er købt en Hamann eller Alonso, er sgu´ at kigge tilbage i stedet for frem. Sahin blev hentet, og der var bred enighed om, at det var en klasse signing, både blandt fasn og medier. Der tager jeg hatten af for at skibbe ham afsted igen, når han er testet og fundet for let.

Til gengæld burde Rodgers have hentet en midtbane mere sidste sommer eller til vinter eller beholdt en af de uønskede.

Adam, Aquilani, Spearing og så Cole og Sahin har forladt klubben, og efterlader os med fem deciderede midtbanespillere, hvor Henderson underligt bliver fortrukket som wing. Og når Suarez så spiller off. midt og Gerrard 8´er, er def midt og forsvar noget udsat.
"Så når Lucas bliver skadet igen, til trods for et klarsignal fra samtlige læger, og ligeledes en lang opkøring uden problemer. Så er det BR der skal have skraldet for, at han blev brugt for tidligt."

Den muskel, som Lucas beskadigede, trænes normalt intensivt efter en ledbåndsskade, så det er da ikke utænkeligt, at det er en overbelastningsskade. Men nu er kritikken jo, at midtbanen ikke har fungeret - ikke at Rodgers har gamblet med Lucas´ helbred.

"Men når man så formår at holde næsten samtlige nøglespillere skadesfrie i løbet af sæsonen, som tidligere har døjet med alverdens, er det ikke fordi BR får det bedste ud af dem, og matcher dem rigtigt, men snarere fordi han "råder" over skadesfrie spillere."

Det er Rodgers´ ansvar at trupplanlægge. Det kan da ikke være anderledes. Hvis den planlægning indebærer et skåneprogram for visse spillere, og det virker, så er det da godt, men fordi Rodgers har formået at holde Agger, Gerrard og Johnson skadesfri, betyder det jo ikke, at Rodgers ikke stadig har et ansvar for, hvordan truppen tackler de skader, der uundgåeligt vil komme. Aggers skåneprogram begyndte i øvrigt før, Rodgers kom til. Desuden var det ikke bare et spørgsmål om at skåne Gerrard - han var jo igennem et ret usædvanligt skadesforløb, hvor han bl.a. fik en infektion i anklen. Men nu blev Rodgers jo kritiseret for stadig at lede efter en måde at få mest muligt ud af Gerrard på - ikke for at overbelaste ham. Hvis det havde handlet om, at Gerrard stadig havde skadesproblemer, ville diskussionen dreje sig om, hvordan Rodgers havde garderet sig imod skader.

"Vi er alle enige om manglerne. Årsagen falder dog næsten konsekvent tilbage på BR, og der er jeg uenig. "

Hvem skulle det ellers falde tilbage på?

@ Lynild

Klasse-signing? Jeg husker en eller anden bruger, der her i tråden mente, at der var tale om en verdensstjerne og en verdensklassehandel, men han stod da ret alene. Et lån kan meget sjældent i en klub som LFC være en klasse-signing, og når spilleren tilmed har haft store skadesproblemer, så virker det mærkeligt automatisk at gå ud fra, at han vil slå til. Sahin var og er da en spændende spiller, men at det var et lån og ikke et køb indikerer da, at der var en stor risiko, at Sahin ikke bare sådan lige blev en profil. Jeg kan da isoleret set sagtens forstå, at Rodgers tog chancen, da den økonomiske risiko var relativt lille, men jeg forstår ikke, at Rodgers kun gik efter typer som Sahin og Allen til midtbanen, når man ser på hvilke spillere, han overtog, og hvad holdet manglede.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den muskel, som Lucas beskadigede, trænes normalt intensivt efter en ledbåndsskade, så det er da ikke utænkeligt, at det er en overbelastningsskade. Men nu er kritikken jo, at midtbanen ikke har fungeret - ikke at Rodgers har gamblet med Lucas´ helbred.


Vi snakker om en ledbåndsskade i knæet og en overrevet lårmuskel, 2 vidt forskellige skader. I et sådan tilfælde mener jeg, at man bør stole på den medicinske stab i klubben, som burde have nogle ret entydige grunde, til at lade Lucas spille. Forinden den nye skade, havde han en hel pre-season, som også indebar 4 kampe, 2 Europa League kampe og en Premier League kamp.

Men nu er kritikken jo, at midtbanen ikke har fungeret - ikke at Rodgers har gamblet med Lucas´ helbred.


Og en af årsagerne til dette, er jo ifølge artiklen, at Rodgers bruge Lucas for tidligt. Så det er nu ret on topic.

Hvem skulle det ellers falde tilbage på?

Materiale, ejerne, og tidligere managers har alle sammen et ansvar, hvad angår midtbanen og holdets forfatning. Tid er også essentielt. Manden har haft lidt over 6 måneder, med 2 kaotiske transfervinduer.
Men det er selvfølgelig lettere at konkludere, at midtbanen bare ikke fungerer for Rodgers.
"Adam, Aquilani, Spearing og så Cole og Sahin har forladt klubben"

Det er som sådan ikke forkert, men måske ikke en helt nuanceret måde at stille det op på, i forhold til hvad vi mangler og ikke mangler.

Allen kom ind for Adam. Coutinho for Cole. Aquilani var alligevel ikke i klubben sidste år. Sahins ankomst og afgang udligner sig selv. Tilbage står vi så med et minus i form af Spearing, som man nok nærmest skal være indfødt Scouser for at mene er et tab for holdet.

Jeg har svært ved at se, at vi skulle være dårligere stillede nu end sidste år, og det siger måske også lidt om, at vi har stået ganske ringe og at det tager noget tid at få bygget op igen. Efter allerede at have investeret i Sturridge og Coutinho i vintervinduet ser jeg det derfor også som fint, at Rodgers venter til sommer med yderligere storindkøb. Forhåbentligt har Hendo til den tid fået chancen for at bevise sit værd, så det kan afklares om han er svaret på midtbanen, og i hvor høj grad yderligere (og hvilken type) forstærkning er nødvendig.
Aaahhh banter
Selvfølgelig er det unuanceret sat op, og jeg vil som sådan ikke have beholdt nogle af de spillere, til nøds Spearing eller Aquilani (der først var tilbage på banen i oktober), men det er netop et argument for, at midtbanen er tyndt besat, især når Henderson spilles ud af position.

Efter allerede at have investeret i Sturridge og Coutinho i vintervinduet ser jeg det derfor også som fint, at Rodgers venter til sommer med yderligere storindkøb. Forhåbentligt har Hendo til den tid fået chancen for at bevise sit værd, så det kan afklares om han er svaret på midtbanen, og i hvor høj grad yderligere (og hvilken type) forstærkning er nødvendig.


Skadesituationen lige nu gør jo, at Rodgers er tvunget til at spille Henderson centralt. Ellers tror jeg ikke, at han havde fået chancen, hvilket heller ikke er sikkert. De sidste par kampe har Rodgers spillet en slags 4-2-4, det kan han jo i princippet godt fortsætte med.

Forbered jer på endnu en shitstorm mod Suarez.

http://ekstrabladet.dk/s…1944224.ece
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Fordi han slår en indio i face? Pishposh.
Annonce