Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja lidt af en trio :)

Bobby Firmino (2015-2023) 🇧🇷
362 apps, 111 goals, 72 assists

Sadio Mané (2016-2022) 🇸🇳
269 apps, 120 goals, 38 assists

Mo Salah (2017-2026) 🇪🇬
435 apps, 255 goals, 119 assists (so far)

Tror det var nogle af 90, de lavede tilsammen i 17/18 sæsonen :)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ingen tvivl om Mo´s legende status. Han vil aldrig blive glemt.

Hvor han havner henne melder historien intet om, men penge får klubben ikke for ham uanset.
Y. N. W. A. - #JFT97
Nej, penge får vi ikke for ham. Romano skriver, at man ophæver det sidste år af kontrakten, så han går på en fri.

Det bliver interessant at se puslespillet til sommer, for der bør i min verden ikke være tvivl om, at vi skal have mindst et par nye kantspillere. Og en CB. Og en CDM. Og måske en LB, hvis Robbo skal videre. Kan man mon bruge den slags penge efter sidste sommer?
Liverpool FC - siden 1997
Kan man mon bruge den slags penge efter sidste sommer?

Så mange penge har man jo heller ikke brugt. Forrige sommer brugte man stort set ingen og denne sommer havde klubben en net spend på £235 mio.

Det interessante bliver nok snarere om man har en træner til sommer som man tør bakke finansielt op. Det kan jeg godt være i tvivl om, for enten har du Slot som nok ikke står med de bedste kort eller også har du et uprøvet nyt blad. Så skal det være fordi, du får en kaliber ind som Enrique eller Klopp, men det virker heller ikke sandsynligt.
Elliot´s kommende salg er ikke medregnet I klubbens transfer financer. Tag et tab på 40-50 mio pund på isak (dyre lærepenge). Massere af løn sparet på konate, Robertson og Salah. Derefter må man nok erkende at man skal bruge to sommer transfervinduer på at gøre på at gøre truppen så konkurrencedygtig som muligt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og så kunne jeg i øvrigt godt forestille mig, at Champions League deltagelse også vil spille en vis rolle til sommer.

Omvendt behøver det ikke altid at være negativt ikke at få sine førsteprioriteter, fordi pengene ikke slår til eller tiltrækningskraften ikke er tilstede. Salah var heller ikke førstevalget dengang.

Når man henter på en hylde eller to under ens top targets kan man ofte ende med en ydmyg spiller, der kæmper for sin trøje og sit nummer, fordi de endnu ikke er en stjerne.
Når man henter på en hylde eller to under ens top targets kan man ofte ende med en ydmyg spiller, der kæmper for sin trøje og sit nummer, fordi de endnu ikke er en stjerne.
Lige præcis.

Der bliver desuden pænt mange penge i og med deres spares et års løn til Salah. Det kan der hentes flere spillere for.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Hvert land og hver liga sørger da netop for at egne klubber har bedst mulige betingelser i flest mulige aspekter.

Det gør hvert land og hver liga jo så netop ikke, nej.

Som Lirens også er inde på, så virker det snarere som et fænomen, der generelt hersker i Frankrig. Jeg mindes i hvert fald ikke at have set Premier League tilgodese de engelske hold i Europa, som Ligue 1 har gjort for de franske hold gennem de sidste par sæsoner. Det ér stærkt konkurrenceforvridende.
Vil for altid være Salah evigt taknemmelig for alle de minder, han har givet mig som LFC-fan, lige fra massakren på Old Trafford (5-0), til massakren mod samme modstander på Anfield (7-0), og straffesparket i CL-finalen, samt det hjernedøde mål mod Chelsea på Anfield og sidst men ikke mindst så hele 24/25-sæsonen, hvor han havde en kæmpe andel i, at mesterskabet blev vundet. Jeg har sikkert glemt nogle minder, men ovenstående er dem, der stikker ud i mine øjne. Legendarisk spiller.

Når det er sagt, så var dét det helt rigtige at gøre, både for Salah og klubben, og derfor ser jeg kun endnu mere frem til næste sæson. For ikke nok med Isak vender retur og forhåbentligt kommer til at være oppe i omdrejninger, og Wirtz og Ekitike også kommer til at have vænnet sig til ligaen endnu mere, så får vi også en ny, ung højrekant nu, der skal være fremtiden på Liverpools hold de næste mange år. Kan van Dijk så også blive sat af næste sæson, så ser det godt ud, og så vil jeg slet ikke mene, at vi er så langt fra et mesterskab igen.

Pep tager højst sandsynligt videre, og jeg tror ikke, Arteta er i stand til at gentage en PL-titel, såfremt de vinder i år, når han har været der så længe, da jeg tror/håber, at flere af dem, hvilket vil sige spillere og trænere fra Arsenal, kommer til at blive mætte, efter de har vundet PL denne her sæson, da de har arbejdet hen imod det i mange sæsoner nu og virkelig slidt og kæmpet for det, og så har Slot og Liverpool jo også vist, hvor svært det er at gå back-to-back i PL.
Jeg tror at jeg ville sluse Van Dijk lige så stille ud.

Det er "farligt" at sende alle de bærende kræfter videre på én gang. Så Salah til næste sæson og så lige så stille væk med Van Dijk den følgende sæson.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Annonce