Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har skrevet det mange gange herinde, men hvis du har misset det, så forklarer jeg selvfølgelig gerne igen:


Beklager må have misset det ;/

Men hvem forstille du dig han skal spille sammen med er det Jones, Gravenberch eller Mac Allister? og hvad med Wirts og Szoboszlai? hvordan skal de her spiller passe ind sammen med ham.

jeg spørg virkelig fordi jeg ikke kan se en formation hvor dette fungere når man ikke er på bolden, og er jeres genpres virkelig godt nok til at understøtte det?, for det er vel måden at løse de defensive problematik.

har du et bud?
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
KnockOut

Mit bud er, at det bedste nok ville være ved siden af Szoboszlai med Wirtz foran dem. Szoboszlai har jo en helt vild stor motor, og han løber gerne alle de sure meter, så de andre kan shine. I sidste sæson er han blevet kastet rundt på alle mulige positioner, og havde i seneste sæson heller aldrig for alvor spillet kontinuerligt på samme position. Wirtz fylder selvfølgelig ikke meget fysisk, men faktisk løber og presser han også rigtig meget. Så med Szoboszlai som den faste makker til at være spilleren, der skal løbe de fleste meter, og Jacquet samt med en ny defensivt orienteret HB, og så en hårdt arbejdende højrekant, så satser jeg stærkt på, at holdets struktur bliver bedre. I forhold til genpresset, så presser Wirtz som sagt meget, og hvis vi får en ny højrekant, der er hårdtarbejdende, så tror jeg også den del bliver bedre. For det man skal tænke på er, at Salah fra seneste sæson slet ikke pressede nok, så det håber jeg bliver bedre med en ny højrekant.
Så du tænker:

Alison
Ny HB - Jacquet - Virgil van Dijk - Kerkez
Wharton - Szoboszlai
Rio - Wirtz - Gakpo
Isak

Bænken:
Mamardashvili
Gomez
Frimpong
Bradley
Tsimikas
Leoni
Mac Allister
Gravenberch
Jones
Elliott
Muñoz
Ekitiké (til han er fri fra skade)

?
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Næsten. Fra målmanden og op til midtbanen + Wirtz på 10´eren og Isak på 9´eren, er som jeg vil have det. Kanterne vil jeg gerne have udskiftet, men det virker desværre usandsynligt, at begge kanter bliver nye. Så ville nok skifte Rio over til venstre på den formation, og så en ny højrekant, som jeg ikke ved, hvem bliver.
Ok så det vil sige.

Alison
Ny HB - Jacquet - Virgil van Dijk - Kerkez
Wharton - Szoboszlai
NY HW - Wirtz - Rio
Isak

Udskifter:
Mamardashvili
Gomez
Leoni
Frimpong
Bradley
Tsimikas
Mac Allister
Gravenberch
Jones
Elliott
Bajčetić
Endo
Nyoni
Muñoz
Chiesa
Gakpo
Ekitiké (til han er fri fra skade)

Hvad ville din forventning være til det hold?
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes Wharton er en fremragende spiller, men en tremands-midtbane med ham og Wirtz, lyder noget tyndbenet i PL.
KnockOut

Ja, præcis den opstilling.

Jeg skrev tidligere i dag, at jeg ikke har de største forventninger til den kommende sæson, som det ser ud i dag med ingen nyindkøb som Wharton, HB eller højrekant, og også med tanke på alt den udskiftning i klubben (ny træner, ingen sportsdirektør, Edwards der er væk), men hvis Wharton bliver hentet, og en god højrekant samt HB også gør, så vil mine forventninger til det hold, du har set op dér være store, tror jeg.

Men det er også, fordi vi kigger ind i en lidt mærkelig sæson. Samtlige big-six klubber har jo nye trænere, undtagen Arsenal, og Arsenal tror jeg får svært ved at genvinde titlen, fordi det er så sjældent, det sker, medmindre man har Pep, Sir Alex eller Mourinho fra Chelses tiden, som er de eneste, der har formået det siden Premier League ændrede navn i 1992. Det efterlader resten af de store klubber, og af dem kan alle overraske. Chelsea har ny god træner, United sluttede godt af under Carrick, Spurs handler godt ind og har også en god træner, og så ved jeg ikke, hvad Maresca kommer med, men jeg tror, de bliver dårligere i City. Så jeg ved ikke, hvad jeg skal forvente. Sker de handler, som jeg skrev om før, så har jeg lyst til at skrive, at Liverpool skal være med i et titelræs, også med tanke på Isak og Wirtz, som blev handlet dyrt ind sidste sæson, og som har haft en sæson til at vænne sig til holdet og ligaen.
Tintin

Som jeg også skrev til Deebo, så forstår jeg det. Men hvad siger du til mine argumenter om, at Liverpool ikke spillede med en rendyrket HB i sidste sæson, men med offensive folk som Frimpong og Szoboszlai, mens Salah heller ikke deltog særligt meget i det defensive. Så hvad siger du, hvis jeg skriver, at det bliver bedre for holdets samlede defensive struktur, når de blev erstattet?
Det kan sagtens være Skaruha. Iraolas Bournemouth-hold var jo også sat fremragende op og arbejde som en enhed. Formår han også at få jer til det, kan det sagtens fungere. Men der må komme til at mangle centimeter og fysik i forhold til dødbolde - hvis f.eks. I spiller med de to og Rio.
Tintin

Meget enig. Iraola skal nemlig få holdet til at arbejde som en enhed igen, som Slot formåede at få dem til i hans første sæson, og som man gjorde under Klopp, da vi var bedst. Og ja, på dødbolde, som er det nye sort i Premier League, vil det desværre nok være et problem. Måske Jacquet og van Dijk, og Isak, kan fylde nok i den del. Det kan vi jo håbe på som Liverpool fans, for vi var jammerlige på dødbolde seneste sæson, og det bliver selvfølgelig ikke bedre af, at man har Wirtz, Wharton og Rio på banen på samme tid.
Annonce