Spence minder en del om Bradley som type, han er bare endnu bedre i duelspillet, er bedre fysisk, er langt hurtigere, er bedre til at positionere sig, og har selvsagt en langt lavere skadesfrekvens.
Han minder nemlig meget om Bradley. Overvejede også at tage det med i mit skriv. Og det passer måske også bedre til Iraolas høje intense fodbold med sådan en type end en Trent type, som jeg personligt har efterspurgt meget i løbet af sidste sæson på grund af problemerne i opbygningsspillet, men det var jo under Slot, hvor spillet blev bygget stille og roligt op. Men strukturen defensivt var jo helt vildt ringe sidste sæson med de to tidligere offensivespillere i Curtis/Szobo på højrebacken mange af kampene, og når det så ikke var en af dem, var det alt for offensive Frimpong, som heller ikke var god defensivt, kombineret med en Salah, der ikke deltog særligt meget i det defensive, og Graveberch på 6´eren, der heller ikke havde en god sæson, hvilket Konate heller ikke havde. Det gjorde, at særligt højresiden var sindssygt skrøbelig, og det er så det, vi skal have løst inden sæsonstart med en stor løbemaskine i Mbaye på højrekanten, og så en defensivt orienteret som Spence/Konsa på backen samt en Jacquet, der forhåbentligt kommer til at gøre det bedre end Konates sidste sæson.
Efter at have set, hvor stærk Szoboszlai har præsteret på 8´eren i preseason, så vil jeg gøre rigtig meget for at beholde ham derinde. Nyoni har med rette fået store roser, og han ligner også preseasons helt store vinder, men jeg overdriver ikke, når jeg skriver, at Szoboszlai ligner én, der er mødt ind i sindssyg god form. Hans tilbageløb og evne til at støvsuge modstanderne, når de prøver at sætte en kontra i gang, efter vi har mistet den højt oppe i banen, hvilket skete et par gange mod Leeds, har været helt vildt at se på. Midtbanen stordominerede jo også mod Leeds i første halvleg, og de spillede altså med deres anfører og en af deres bedste spillere fra sidste sæson i Ampadu på midten sammen med Tanaka. Så vil helst undgå, at Szoboszlai skal ned på backen i den kommende sæson, og derfor er jeg som sagt også lidt desperat nu, hvorfor jeg vil byde en Spence tilgang velkommen.
En United-tactico på X, der laver taktiske analyser for The Overlap, skrev også dette om Szoboszlai, men det var så efter Wrexham og ikke Leeds-kampen, men det har været det samme i alle tre preseason kampe. Jeg bemærkede det også allerede mod Sunderland, hvor skarp han så ud.
Slowly catching up on Liverpool´s pre-season games so far under Iraola and don´t think I´ve ever seen Szoboszlai as sharp as this. The second balls & carries through the lines vs Wrexham in that first-half, being the first game back too, wow. He looks ridiculously sharp.