Snak

Mere indhold efter annoncen
En Worthless Cup på 7 år og ikke et mesterskab inden for en periode hvor de fleste aktive i tråden selv har kunne snøre sine sko. Flot RedPoppy, og meget originalt. Hvor mange år er det uden ChL nu? Ikke engang EL kunne det blive til. Det er muligt at blive for fladpandet.
@ Bosse

Arsenal kan da gøre, hvad de vil. Kritikken lød på, at det var dårlig stil - ikke at det var ulovligt. Og ja, der er da sikkert blevet skidt i nælderne et sted, selvom jeg ikke er helt sikker på, hvad du egentlig mener med det udtryk i den her forbindelse, men det ændrer stadigvæk ikke på, at Arsenal ikke ved, hvem der har skidt i nælderne. Hvad hvis LFC har ret i deres tolkning af klausulen, og Arsenal blot har været med til at forværre forholdet mellem Suarez og LFC? Er det god stil? Arsenal er jo fuldt ud klar over, at det er det, de risikerer at gøre, og de er også fuldt ud klar over, at de ikke aner, hvem der har ret.

Jeg ved ikke, hvorfor du bliver ved med at nævne hypotetiske beløb. Arsenal bød ikke bare på en spiller, som du skrev for en del indlæg siden - de bød et bestemt beløb, som havde at gøre med skriverierne om en klausul, og det er jo ret centralt, og hvad ville Arsenal overhovedet opnå med det første bud? Nu om dage er det nærmest almen viden, hvis en ombejlet spiller har en simpel frikøbsklausul i kontrakten. Det er sikkert ikke efter bogen, og agenter spiller sikkert en stor andel i den slags, men jeg har sjældent hørt om hemmeligholdte frikøbsklausuler hos ombejlede spillere. Dermed ikke skrevet at LFC´ modstand imod, at der findes en frikøbsklausul, peger på det modsatte. Pointen er snarere, at der i dette tilfælde hersker stor uenighed om, hvorvidt der hersker en frikøbsklausul, hvilket gør den her sag markant anderledes end de normale rygter om frikøbsklausuler i pressen.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Hvad hvis LFC har ret i deres tolkning af klausulen, og Arsenal blot har været med til at forværre forholdet mellem Suarez og LFC? Er det god stil? Arsenal er jo fuldt ud klar over, at det er det, de risikerer at gøre, og de er også fuldt ud klar over, at de ikke aner, hvem der har ret.

Så din udlægning er at al interesse i spilleren skal stilles bero, til dette er afklaret? Bliver der så en officiel udmelding om Suarez klausulforhold eller hvorledes? Jeg tror det næppe.
Andre klubber kan naturligvis ikke stå og vente på at Liverpool får orden i deres sager. Det er helt og holdent hos dem fejlen ligger, hvis de ikke formår at kommunikere med deres spillere på en sådan måde, at der er enighed om kontraktforhold.
Suarez begyndte at mukke allerede inden Arsenal bød og har Liverpool ret har de også muligheden for at afslå.

. Pointen er snarere, at der i dette tilfælde hersker stor uenighed om, hvorvidt der hersker en frikøbsklausul, hvilket gør den her sag markant anderledes end de normale rygter om frikøbsklausuler i pressen.

Hvilket igen er fuldstændig underordnet. Hvis Arsenal har en formodning om en klausul, er de naturligvis i deres gode ret til at prøve at aktivere den. Om klausulen er almen viden eller ikke er fuldstændig ligegyldigt.
Når Arsenal af gode grunde ikke har noget konkret at forholde sig til, er der ikke mange andre alternativer end at byde.
Mener man at noget er blevet uretmæssigt offentliggjort, må man søge at slæbe de ansvarlige i retten.
En Worthless Cup på 7 år og ikke et mesterskab inden for en periode hvor de fleste aktive i tråden selv har kunne snøre sine sko. Flot RedPoppy, og meget originalt. Hvor mange år er det uden ChL nu? Ikke engang EL kunne det blive til. Det er muligt at blive for fladpandet.


Av jeg ramte et ømt punkt. Pointen var at hvis han endelig burde skifte, burde det rent faktisk være til en større klub end Liverpool, og ikke en man forventer skal slås om nøjagtig samme pladser som Liverpool. Synes bare linket i sig selv er meget sjovt, og ville dele det til dem der ikke havde set det. :)
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
moderator
"og ikke en man forventer skal slås om nøjagtig samme pladser som Liverpool."

Really!?
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu kan det godt være det bare er mig der ikke har forstået begrebet frikøbsklausul rigtigt, og hvis det er tilfældet så vil jeg gerne have det forklaret. :)

Men, er det ikke sådan at hvis han havde en frikøbsklausul på 40+ så må han skifte til den klub som udløser den? Altså at når klausulen er mødt er det op til Suarez om han vil skifte til den pågældende klub?
For hvis det forholder sig sådan så er der jo intet at tale om eller brokke sig over fra Suarez´ eller LFC´s vedkomne. Det at Suarez taler om brudte verbale løfter peger i retning af at der ikke findes en sådan klausul, men at han prøver at presse sit skifte uden at skulle smide en transferrequest.
\\\"Det er klubbens fans der har gjort at jeg spiller så godt\\\" - Luis Suarez Haha! Hold nu op Suarez, du er ligeså fuld som Sandro. Du er god fordi du er psykopat. :D
"Så din udlægning er at al interesse i spilleren skal stilles bero, til dette er afklaret? Bliver der så en officiel udmelding om Suarez klausulforhold eller hvorledes? "

Nej, Arsenal gør da, hvad de fleste andre klubber vil gøre. Wenger snakker så samtidig om nogle værdier, og det er dem, jeg har svært ved at få øje på.

"Hvilket igen er fuldstændig underordnet. Hvis Arsenal har en formodning om en klausul, er de naturligvis i deres gode ret til at prøve at aktivere den. Om klausulen er almen viden eller ikke er fuldstændig ligegyldigt.
Når Arsenal af gode grunde ikke har noget konkret at forholde sig til, er der ikke mange andre alternativer end at byde.
Mener man at noget er blevet uretmæssigt offentliggjort, må man søge at slæbe de ansvarlige i retten. "

Jeg har tidligere skrevet, at det ikke handler om at have lov til noget. Arsenal gør sikkert ikke noget ulovligt, hvis de gætter på, at der eksisterer en klausul, selvom det ikke kan udelukkes, at de har et kendskab til en klausul, som de ikke burde have. Men derfor kan man stadig sagtens mene, at det er dårlig stil, når det kombineres med snak om de rette værdier. Og hvis man sætter værdierne højest i sådan en sag, så er der den mulighed, at man venter med at byde, til der er kommet styr på uenigheden, og så risikerer Arsenal selvfølgelig, at vinduet lukker, men sådan er det jo, hvis man går meget op i at gøre tingene på den rigtige måde. Eller Arsenal byder et beløb, som LFC vil være tilfreds med. Men der er selvfølgelig pt. ikke mange alternativer til at aktivere en klausul, som Arsenal ikke aner om eksistere, og derfor forstår jeg da sagtens, at Arsenal vælger at byde nu, og at de i det hele taget byder, som de gør. Det har jeg skrevet mange gange. Men at der samtidig snakkes om værdier, forstår jeg ikke. Arsenal forsøger i den grad at lukrere på spillerutilfredshed i et spørgsmål, hvor det er uklart, om spilleren har noget at være utilfreds over. Hvis man skruer tiden et godt stykke tilbage til dengang, hvor der måske fandtes klubber, der gik meget op i at gøre tingene på den rette måde, så er jeg ret overbevist om, at de ikke ville bryde sig om Arsenals fremgangsmåde.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Really!?


Ja. Jeg tror ikke der er mange der regner med at Arsenal skal kæmpe med om titler, og nok kommer til at være tættere på femtepladsen end på førstepladsen ved sæsonens udgang.
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
@Red Poppy
Jeg håber ikke at kombinationen af tårer og fråde ødelægger dit tastatur.

@Miden
Jeg tror hans udtalelser i går, netop skal anses som en transfer request.
\"Skrtel stempler jo heller ikke ved siden af bolden.. Carzorla hamre hans ben ind i Skrtels knopper\" http://www.youtube.com/watch?v=CXjmV8h9c_0
Jenko,

Man kan jo kun håbe. Har dog ondt af mine arsenal-venner, at de skal trækkes med hans syge påfund og al den dårlige presse, der følger ham.

Men Suarez vil helt klart tage jeres offensiv op i top3-kandidatur. Bare ærgerligt at jeres defensiv er til en midterplacering.
Annonce