Snak

Mere indhold efter annoncen
30 kilo for Agger, 50 kilo for Suarez.

Agger er bestemt ikke uundværlig i modsætning til Suarez. Problemet er, at vi tilsyneladende konkurrerer med Swansea om spillerkontrakter og dermed ikke kan tiltrække spillere, der kan åbne døren til top 4.
-
Hvordan er det lige, at Suarez er uundværlig? Det gik fint uden ham i de sidste kampe i foråret.
Uundværlig og uundværlig. Det er et definitionsspørgsmål. Jeg tror, sandsynligheden for top 4 er langt større med ham på holdet end uden. Så kan det nok være, at vi spillede et par gode kamp uden ham på holdet. Sådan skulle det også helst være.
-
@Lynild

PERFEKT! Mange tak!
Liverpool FC & Trabzonspor!
Nu skulle man måske se på de hold man mødte i de sidste fire kampe - og hvordan spillet reelt set var. At tro at holdet står bare nær så stærkt uden LS, end man gør med, er i hvert fald dumt.

Hvad der ville være endnu dummere var at lade ham rådne op på bænken. Derved ryger ca. £65m, mens "konkurrenten" til fjerdepladsen har £40m at bruge på andre spillere.
\"Skrtel stempler jo heller ikke ved siden af bolden.. Carzorla hamre hans ben ind i Skrtels knopper\" http://www.youtube.com/watch?v=CXjmV8h9c_0
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg skal lige høre, Jenko. Nu kan man ikke bruge et udsnit af kampe til at begrunde en tendens, eller hvordan var det nu det var? Det er jo heller ikke alle kampe, Suarez er lige god - husker ikke hans seneste ligakamp for noget positivt fra hans side.

Til sagen, køb endelig Suarez og kom op i top 3-4 og vind de pokaler I hungrer efter - jeg ser helst Liverpool fortsætte udviklingen uden ham og er ret sikker på, at det nok skal gå.
Hvor mange kampe spillede LFC uden Suarez i foråret? Så vidt jeg husker, så var det ret få kampe. Det kan næppe bruges som rettesnor for, hvor godt LFC vil klare sig uden Suarez.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Nej bevares da, men gør det ham så til uundværlig, som det blev hævdet? De kampe understregede min pointe, at han netop ikke er uundværlig. Han spillede jo ikke lige godt i hver kamp, hvis man tager de objektive briller på.

At der så kommer en Gunner ind fra siden og hiver fat i samme retorik som hans to kompagnoner i går mht. deres forsvar, jamen så tramper vi da lidt videre i det.

Det vil klart svække holdet, hvis/når man sælger topscoreren, men jeg synes, der står folk klar til at tage over - måske/måske ikke fra dag 1.
Det kommer an på, hvad man mener med uundværlig. Jeg tror, han er uundværlig, hvis vi skal lande top 4. Mister vi ham uden at købe forstærkninger af lignende kaliber, tror, jeg, vi kan vinke farvel til top 4.

Til gengæld er jeg optimist, hvis vi formår at beholde ham. Det er uundværlighed. Skulle vi for eksempel miste Daniel Agger, tror jeg ikke, det gør den store forskel i vores kamp for top 4.
-
Suarez var topscorer og samtidig en af de mest kreative spillere i sidste sæson. Derudover er han jo kendt for at være god i presspillet, og den spiller, der har fået tilkendt flest straffespark i PL, siden han kom til, og så vidt jeg husker, har han ikke divet sig til et eneste, selvom han har forsøgt. Han er derimod blevet snydt for et par stykker.

Ja, han er uundværlig pt., for der er ingen spillere, der i nærheden af at kunne bidrage med det samme. Og LFC har pt. store problemer med at tiltrække bare halvstore navne.

Man kan selvfølgelig sagtens lave øvelsen og pege på to til tre spillere, der tilsammen kan erstatte Suarez, men LFC må kun stille med 11 spillere, og spørgsmålet er, om LFC kan få fat i noget, der er meget bedre end Sturridge, Coutinho og Aspas, som lader til at være i førersædet i forhold til spilletid på højrekanten pt.. Uafhængigt af Suarez-sagen rygtes LFC også til en spiller som Costa. Måske ville man kunne opgradere i forhold til en af de foretrukne startere, men ellers ville erstatningerne for Suarez primært styrke bænken, og det er dels ikke det mest effektive lokkemiddel, og dels ikke det, LFC har brug for i en sæson, hvor man i høj grad kun har PL at tænke på.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce