Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad er der nu med Jordan?
"TheKopMagazine
Looks like Jordan Henderson is injured. He left a Liverpool hospital today in one of those plastic boot cast things ‪#‎LFC‬"

Tror det har noget med Nolans tackling at gøre. Fuldstændig unødvendigt...
Liverpool
Det siger desvaerre en del om truppens manglende bredde, at der ikke skal mere til for at slaa os ud af kurs.
Aaahhh banter
mere til?

syntes nu nok der er tale om mange skader.

du kan jo ikke have 3-4 spillere til hver position.
Sophus:

Enig, men man skal huske på, at grunden til, at det kan slå os ud af kurs, er fordi modstanderne hedder Tottenham, Chelsea og Manchester City på udebane. Det havde nok ikke været et større problem, hvis det havde været mod svagere modstandere.
Liverpool
Mere indhold efter annoncen
Annonce
tHOMIES,

der er altsaa "kun" tale om fem spillere, hvoraf hoejst tre af dem maa formodes at kvalificere til "staerkeste opstilling". Det er sgu ikke specielt voldsomt sammenlignet med andre klubber. Vi har saagar ingen af hvad pt. maa betegnes som vore tre vigtigste spillere udenfor. Der boer vaere et paent stykke endnu, inden der kan snakkes om et decideret skadeshelvede.
Aaahhh banter
Jeg vil nu nok mene, at man kan tale om en skadesramt trup med fire faste startere ude. Manglende Gerrard og Sturrigde må trods alt fryde vores modstandere. Vi taler manden med flest assists i PL, og en mand der scorer stort set hver kamp.
-
Jeg maler heller ikke fanden på væggen, der er mange der tager sorgerne på forskud og siger at manglende bredde kommer til at kost.

No shit Sherlock, vi kan bare ikke have klasse spillere på bænken når CHL ikke er på menuen.

Jeg tror og forventer 3 point i weekenden, også uden mbe og Jordan.
Vi skal nok tage nogle point i de kampe. Drengene har vist sig at have flere hår på brystet i år end man kunne forvente. Til januar skal vi forstærke os, måske både på kanten og centralt.. Så skulle den 4. plads ikke være så langt væk som mange havde spået inden sæsonen.. Suarez skal nok gøre sit til at vi ender deroppeaf!
Swordfish,

klart at vi ville være bedre stillede med Sturridge og Gerrard, men vi har jo også været ret heldige indtil nu, både i sidste sæson og denne - i starten af sæsonen var det kun Coutinho der manglede, og han var tilbage da Sturridge blev skadet, ligesom Suarez også havde udestået sin karantæne på det tidspunkt. Det er jo ikke fordi vi har haft problemer med at besætte positioner med førsteholdsspillere, skullet spille folk ude af position (udover hvad Rodgers selv syntes der skulle eksperimenteres med), haft førstekeeperen ude, manglet en målscorer i front, etc.

Det er da meget muligt, at vi falder lidt i kadence nu, fordi vi som midterhold (i hvert fald indtil i år) ikke har bredden til at bytte folk lige over som City og Chelsea kan, men det virker imo. noget forkælet at mene, at vi skulle være specielt skadesplagede sammenlignet med hvad et gennemsnitligt PL-hold typisk kæmper med over en sæson.
Aaahhh banter
Annonce