Tony Barrett mener at vide, at der eksisterer en klausul i kontrakten, som gør, at ikke-engelske klubber kan købe Suarez for et beløb, der er højere end det, Bale blev solgt for. Han har ikke skrevet noget om, hvordan og hvorvidt manglende CL påvirker en sådan klausul, men mon ikke det gør det?
I øvrigt var det på alle måder en eksemplarisk præstation af Suarez igår, selvom han kunne have scoret et par mål mere. Det burde være fuldstændig tydeligt for alle, hvorfor han vikarierer som anfører i Gerrards fravær. Og Suarez´ generelle udstråling og ageren før og efter kontraktforlængelsen styrker ikke ligefrem teorierne om, at klubben i sommers bevidst forsøgte at løbe fra en mundtlig aftale om, at Suarez kunne skifte for £40 mio.. Det virkede da også mærkeligt, at indbegrebet af et enfant terrible i manges øjne nu pludselig var et sandhedsvidne i forhold til, om han var blevet lovet et skifte til en CL-klub for over £40 mio..
Ellers er det en fornøjelse at se, hvordan Henderson finder cremeafleveringerne frem, nu Gerrard er skadet. Afleveringen i forkant af Sterlings mål var helt coutinhosk. Og Sterling fortsætter med de intelligente løb, de gode udfordringer og et godt blik for medspillerne, selvom han til tider mister bolden i farlige situationer, og nogle af aktionerne løber ud i sandet.
I øvrigt har Tomkins bedrevet et godt, gratis skriv om Rodgers, FSG osv. så langt, og nu det er ved at være jul og sådan, så vil jeg da lige dele det her:
http://tomkinstimes.com/…ig-mistake/