Snak

Mere indhold efter annoncen
Så det vel på tide at hive Suarez ud og sætte Ibe ind.
What`s the matter Harry?!
Ja, så må han godt lave to indskiftninger. Hvis vi ikke kan holde den her 2-0 føring hjem, har vi alligevel ikke fortjent at gå videre.

Bortset fra de to mål er en af de få andre lyspunkter at Moses gør en fin figur.
http://www.youtube.com/watch?v=jXg0Q6twdWY
Så tager han fandme Moses ud.
Klovn.
http://www.youtube.com/watch?v=jXg0Q6twdWY
2-0. Videre.
Skidt kamp. Fint resultat.

Derbyet bliver noget helt andet, hvor smølferne formentlig forventer at kunne hente tre point.

Det kræver formentlig en hel del scoringer.

Sejr til os må være påkrævet, også selvom det vælter ind med skader.

Forhåbentlig er der et par stykker af disse klar til på tirsdag.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg var mest bekymret for skader. Det så ud til, at LFC undgik dem. Jeg er som sådan ikke nervøs for, at Sturridge er for slidt - han har nærmere brug for kamptræningen. Suarez plejer at kunne klare et presset kampprogram, selvom han har virket slidt på det sidste. Jeg har dog Suarez mistænkt for at rende rundt med lidt småskavanker, og det er selvfølgelig ikke let at slippe af med den slags i et tæt kampprogram, men i forhold til EFC-kampen gør det måske ikke den store forskel.

Henderson og Gerrard er der pt. ingen erstatninger for. Det samme gælder Touré, Skrtel og Cissokho. Flanagan, Mignolet og Sterling blev sparet. Jeg har svært ved at se, at man kan have store indvendinger imod Rodgers dispositioner. Truppen er pt. bare ikke breddere.

Og så kunne det være ret fedt med noget FA-cup-succes.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Det er måske i smådels-afdelingen - men, når han absolut vil stille i noget nær stærkeste formation, så tag da Coutinho ud noget før, når vi alligevel fører 2-0, og lad Henderson eller Gerrard få en pause. Eller Suarez, som du selv har nævnt, ser lidt slidt ud indimellem.
Så forstår jeg heller ikke hvorfor Sterling skal ind, hvorfor han ikke giver 20-25 minutter til Ibe eller Aspas, hvis han altså ikke har droppet Aspas fuldstændig. Kunne det godt tyde på, for han får da absolut ingen spilletid.

Og nej, der var ikke nogen direkte erstatning for Gerrard eller Henderson, men hvis man tog en af dem ud 15/20 minutter før slutfløjt, burde man godt kunne holde en 2-0 føring hjem.
http://www.youtube.com/watch?v=jXg0Q6twdWY
Hvem skulle han sætte ind i stedet for Gerrard eller Henderson? Der er jo ingen reelle reserver til den centrale midt, og med de erfaringer LFC har fra FA-cuppen, så var der jo lagt i ovnen til et comeback med sådan en udskiftning. Suarez har jo præsteret brandkampe 48 timer efter at have spillet landskamp for Uruguay i Sydamerika. Han døjer muligvis med nogle små skavanker.

Coutinho og Moses kæmpede formentlig om en startplads på tirsdag medmindre, Allen bliver klar. Jeg synes ikke, Coutinho er selvskreven til en startplads, så imø. giver det mere mening at lade Coutinho bevise på banen, hvorfor han skal starte frem for at give ham et vink med en vognstang om, at han helt sikkert starter ved at pille ham tidlig ud af kampen.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Tror midtbanen kommer til at bestå af Gerrard, Henderson, Coutinho og Sterling mod Everton .... Det vil være selvmord at spille med Allen mod Evertons stærke midtbane...
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Så du foretrækker to offensiv spillere med samme fysik som Allen, men langt færre defensive pligter?
Hvor er logikken?
Annonce