Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha! Ja, LFC valgte helt selv ikke at blive mestre i denne sæson.

Uanset om City snubler eller ej i morgen vil denne sæson blive husket i mange år frem af LFC fans, forhåbentlig som sæsonen der bragte os tilbage i toppen, ellers som sæsonen hvor vi langt om længe igen spillede med om mesterskabet.
Y. N. W. A. - #JFT97
moderator
DBR, Alsen har dog en pointe i, at man fra Liverpools side bliver nødt til at følge op på denne sæsons flotte resultater.

Ellers er jeg egentlig meget enig i Fribytter betragtninger.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Ja selvfølgelig er Liverpool det for ellers kan det bare vise sig at være "en enlig svale", men klubben har dog et langt større fundament at bygge på end da vi blev nr 2 i 2009. Der tror jeg ikke der var så mange, der forventede at vi skulle være med helt fremme året efter, netop fordi organisationen i klubben var helt håbløs.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
@ ScouserTommy

Naturligvis. Vi skal ikke ud i en 09/10 sæson igen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Tommy.

Med fare for, at hybris smadrer mig i hovedet, så synes jeg der er langt større potentiale i det hold her, end der var i de sølvhold vi har haft.

Foruden Skipper, GlenJo og Skrtel/Agger, så har mange af de bærende kræfter, været unge spillere, med masser fremtid foran sig. Men kan have en forventning om at Henderson, Coutinho, Sterling, Borini, Sturridge, Allen bliver bedre endnu. Og det sammen gør Rodgers.

Med forstærkninger både til start 11`eren, og til bænken, kan jeg ikke se det her hold, falde pladask på røven, som i 09/10 sæsonen.
Om end næste års kampagne, vil bære præg af, at der skal spilles mange flere kampe, og at man må antage at især Manchester United (desværre), igen vil lege med.
From doubters to achievers.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Alsen

Det går ikke, at du bare finder på egne fakta.

Sturridge og Coutinho har ikke haft brug for en tilvænningsperiode. Ja, faktisk spillede Coutinho vel bedre i sidste sæson. Og det er langt fra givet, at alle spillere har brug for en stor tilvænningsperiode, og hvis de har, så kan de altså stadig bidrage meget positivt til et hold. Özil, Eriksen, Lovren og Matic har eksempelvis gjort det fint efter skiftet, selvom de måske vil gøre det endnu bedre i næste sæson.

Og LFC er ikke tæt på Man. Utd. eller den øvrige økonomiske topfire, hvad angår lønninger. Og Spurs er endnu længere væk. Den gennemsnitlige ugeløn pr. spiller er £20.000 højere, og pr. år betaler Man. Utd. over £40 mio. mere i lønninger. Altså ca. £770.000 mere i løn om ugen. Altså to og en halv gange Rooneys nyeste kontrakt. Gennemsnitslønnen i LFC er på £65.000 i ugen. LFC kunne med Man. Utd.´s lønbudget betale yderligere 11,5 gennemsnitslønninger. Og så har LFC jo netop haft brug for en bedre bredde frem for lappeløsninger som Cissokho og Moses og lottokuponer som Aspas og Alberto. Du har ret i, at LFC ikke har brug for flere spillere. Det er bedre spillere, der er brug for, og her vil et større lønbudget samt CL hjælpe gevaldigt i forhold til at hente kvalitetsspillere. LFC har registreret 20 spillere over 21 år, og af dem er seks spillere ikke gode nok (endnu) (Aspas, Cissokho, Moses, Kelly, Teixeira, Coady), og de ville aldrig være blevet købt eller registreret, hvis LFC havde fået deres førsteprioriteter i de sidste par vinduer. LFC har også registreret seks spillere under 21 år, og her spiller tre af dem fast. Altså er der ca. 17 brugbare spillere. Man kan så yderligere sætte spørgsmålstegn ved, om spillere som Lucas, Touré, Johnson, Enrique, Jones og Agger stadig har det, der skal til, eller om de passer ind i konceptet, men den slags uklarheder har Man. Utd. jo også en del af. Til gengæld har de meget få spillere som de seks tidligere nævnte i førsteholdstruppen.

http://www.theguardian.c…counts-debt
http://www.sportingintel…ort-150401/

Præstationsbetingende elementer i kontrakterne kan dog rykke lidt ved det hele, nu da LFC har kvalificeret sig til CL, og Man. Utd. ikke har, men mon ikke der stadig er stor forskel grundløninger og de samlede lønudgifter?

Og mon ikke, at forklaringen på, at hold aldrig gør det, som LFC var lige ved at gøre i denne sæson, og at LFC er det første hold siden midtfirserne, der har taget det spring, de har gjort i denne sæson, skal findes i den enorme økonomiske forskel? Det er jo ikke, fordi topfire har været billigt til salg, og en træner som Martinez har ikke haft problemer med at få EFC til at præstere op til deres allerbedste i den første sæson. Klubber i den eurpæiske elite rammer jo sjældent ind i en så eklatant fiasko som Moyes. Ancelotti, Martino, Pep og Ranieri er også nye trænere i deres respektive klubber.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Hvis det er så stor en fordel, ikke at spille europæisk. Hvorfor sker det så ikke noget oftere at klubber fra 7. Pladsen og lignende ender i top tre året efter?
En noget overset men meget vigtig pointe er, at Liverpool generelt har et meget ungt og urutineret mandskab, som naturligvis forventes at udvikle sig de kommende år. Men endnu vigtigere for mig: Rodgers er også stadig ung og urutineret (hvilket desværre har været meget tydeligt i slutfasen) - jeg er ikke i tvivl om, at han har læst på lektien og næste sæson tror jeg vi vil se et Liverpool mandskab med fokus på angrebsfodbold, for det er jo hele filosofien, men også en ikke ligeså naiv tilgang til defensiven. Og så bliver det for alvor interessant.

Undskyld grammatikken, gad ikke rette det..
Fribytter, hvilke fakta finder jeg da selv på? Du kan jo ikke bare hive de 10 første spillere op, der har præsteret fra dag 1 - de vil da givet altid være der. Men jeg anfægter i første omgang, at du gerne vil gøre det til en merit, at Rodgers ikke brugte særlig mange penge i sommers. Det er jo netop de spillere, man hentede i sommers, der over en bred kam, har været de ringeste. Jeg synes, Coutinho har været forrygende i store dele af sæsonen, og Sturridge taler for sig selv. Det er ikke kvalificerende i sig selv, at man har brugt mange penge i sommeren op til.

Og hvad angår økonomien, er pointen, at I og Spurs placerer jer i slipstrømmen på storklubberne - og med færre løntunge breddespillere. Skulle titlen blive vristet fra den etablerede top4, er det nærliggende, at det var jer eller dem, der ville gøre det. Læg dertil den usikkerhed trænerudskiftningerne hos de andre klubber har betydet, og så bliver DEN STORE BEDRIFT knap så monumental.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Tak for svar angående Lallana og Ince.
Jeg er også selv fan af Lallana og håber også på at han bliver Liverpool spiller. Og selvfølgelig gerne så billigt som muligt...

Udover at han er en glimrende fodboldspiller virker han også til at være en sympatisk fyr, og det er selvfølgelig aldrig dumt når spillerne også har den egenskab med i posen..
Annonce