Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Sværdfisk

Han har da ret i meget, ham spurseren, men er stadionindtægter ikke ved at blive mindre og mindre vigtige?

Ellers enig ang. Ancelotti. Han virker som typen, man hiver ind, hvis et klassemandskab skal finjusteres, og selvom en masse fans er overbeviste om det uforløste potentiale i truppen, så er LFC nok ikke et klassemandskab i forklædning.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Rygterne går på Klopp til Liverpool og det er vel også det de fleste håber. Derfor kunne jeg godt tænke mig at høre, hvordan I mener det nuværende materiale passer i forhold til den filosofi som Klopp har praktiseret i Dortmund?

Jeg mener ikke at den nuværende trup nødvendigvis er et klassemandskab i forklædning, men jeg mener dog at nuværende materiale som udgangspunkt er mulig at "forvandle" til en seriøs top-4 bejler, ligesom jeg også synes materialet passer ganske fint til Klopp og hans filosofi.

Vi har spillere med fart, vi har en del gode og potentielt gode presspillere, og så har vi masser af talent der kan udvikles på. Det er umiddelbart gode ingredienser, som jeg ser det.

Jeg har spurgt Bosse om det samme, fordi han ikke mente at Liverpool var nogen god platform, som jeg forstod det. Jeg ved dog ikke om han har tænkt sig at svare.
Jeg er også selv lidt ambivalent i forhold til Klopp. Jeg synes han fylder utroligt meget - faktisk for meget. Hans entusiasme har ikke virket afsmittende på mig - den har mere været underholdende på samme måde, som Mourinhos ageren på sidelinjen ind imellem er et lille sidestykke. Men det skal selvfølgelig ikke være det afgørende argument for, om Klopp er den rette.


Jeg er tilbøjelig til at være enig i dette, men således også i den afsluttende sætning. Det er trods alt klubbens fremskridt der er det vigtigste, så længe man bevarer et minimum af værdighed og ikke bevæger sig over i Mourinho style, kan jeg godt acceptere at have en manager der også har en lidt fyldig personage.
På det plan, synes jeg faktisk at BR repræsenterede Liverpool FC fremragende langt hen ad vejen.


Klopps idealopstilling vil formentlig se lidt anderledes ud end Rodgers´. Eks. er Sturridge og Benteke nok ikke den mest genpressende duo. Det er i det hele taget genpresset, som jeg ser som den største udfordring. En del af spillerne stiftede dog bekendtskab med et utroligt højt presspil i perioder af 13/14, og en del spillere er hentet fra klubber, som også i en eller anden form har praktiseret et højt presspil, selvom det måske ikke var fuldblods gegenpres. Og så er der selvfølgelig spillere som Can og Firmino, som nok er dem, der kender mest til den tyske version af genpresset.

Kontrafasen tror jeg hurtigere, at spillerne får gang i igen. Men det kræver, at der er flere spillere på banen, der kan drive bolden frem i et højt tempo.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Kontrafasen tror jeg hurtigere, at spillerne får gang i igen. Men det kræver, at der er flere spillere på banen, der kan drive bolden frem i et højt tempo.


Coutinho, Moreno, Firmino, Can, Ibe, Clyne er alle hurtige folk. Forreste linje er heller ikke langsomme, ikke engang Benteke. Lallana har tidligere vist sig som en glimrende spilstation og fordeler. Milner og Hendo begge gode box til box, og Lucas en glimrende def midt når han er i form.

Jeg foretrak Rogders´ gung-ho Liverpool med arbejdsraseriet og de hurtige omstillinger. Modstanderne blev straffet hårdt, når det kørte.

Hans pass-helvede fra side til side har aldrig rigtig fungeret, med mindre der har været folk på banen, der forstod at bryde kæderne som i sidste uge mod Villa. Det har jeg efterlyst.

Det kan blive rigtig spændende med Klopp, men lad os se, hvem ejerne hiver ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg savner gung ho, hold kæft hvor jeg dog savner gung ho, men det kræver Suarez, Sturridge og Sterling på samme hold.
-
Klopp har intet problem med komiteen, og Klopp har hele tiden været FSG´s first choice, skriver Bascombe. Jeg har læst de første 50 artikler, der siger det modsatte, men flertallet tager som bekendt ofte fejl.

http://www.telegraph.co.…f-week.html
-
Det bliver mere og mere enstemmigt at der er kontakt til Jürgen Klopp og at man har præsenteret ham for et tilbud. Jeg har læst det flere steder nu.

Mon ikke vi bliver informeret i løbet af de næste dage... Det lyder i hvert fald lovende.
"German manager has been the Liverpool owners´ dream managerial choice ever since taking over the club as far back as 2010."

Man kan så spørge sig selv hvorfor de ikke allerede nappede ham i sommers.
Det er ikke til at blive klog på.

Paul Joyce skriver, at Rodgers følte sig presset til at acceptere indkøbet af Firmino for at sikre sig Benteke. Hvordan det helt præcist skal forstås, ved jeg ikke. Det hænger formentlig ikke sådan sammen, at der ikke ville være blevet købt offensive forstærkninger overhovedet, hvis Rodgers havde sagt nej til Firmino. Ellers er det godt nok kritisabelt. Men omvendt så giver det overordnet ikke mening at have en træner, der ikke bruger de spillere, som komiteen anbefaler og køber.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce