Jeg er ikke tilhænger af et Berahino-køb. Pt. er det vigtigt at få opbygget en vinderkultur. Hvis det lykkes, så kan der spekuleres i at få integreret en spiller som Berahino imø.. Jeg tror, det er for ambitiøst at ville gøre begge dele samtidigt.
Umiddelbart er det et par enkelte spektakulære mål og nogle store afbrændere, der dukker op, når jeg tænker på Bentekes første tid i klubben. Men i forhold til statsne er hans første halvsæson i LFC egentlig ikke dårligere end tiden i Villa, og hvis man fraregner straffesparksmål, så ligger Bentekes målsnit tæt på Harry Kanes i denne sæson (0,48 vs. 0,47).
For mig at se er der to problemer med Bentekes bidrag foran mål indtil nu. Han brænder for mange af de oplagte chancer. Den slags chancer hvor hele holdet gør et godt forarbejde. Han har så i nogen grad opvejet for det ved at score nogle flotte spektakulære mål, hvor han selv har gjort en stor del af forarbejdet, men jeg tror, at holdkammeraterne stadig er lidt i tvivl om, hvordan Benteke skal spilles. Hvordan spilles chancerne større med Benteke i angrebet? Hvor tidligt skal han indgå i angrebet? Der er ingen tvivl om, hvornår og hvordan Sturridge skal spilles. Og det var der heller ikke, dengang Torres huserede oppe foran.
Usikkerheden om i hvilke situationer Benteke er skarpest hænger nok også sammen med det andet problem. Benteke kommer simpelthen ikke frem til nok chancer. En del af det skyldes nok, at Klopp vil have Benteke til at foretage flere løb uden bold. Klopp og resten af angrebet forventer dybdeløb af angriberen, men Benteke er vant til, at det er holdkammeraterne, der tager de løb. Det er dog ikke kun løbene uden bold, der har betydning. Benteke får meget mindre tid og plads i feltet efter skiftet til LFC. Han møder flere modstandere der pakker sig, og som har en gameplan, der tager udgangspunkt i at stække LFC. Han skal simpelthen oppe sig i forhold til at skaffe sig plads. Han skal være mere bevidst om selv de mindste bevægelser og positioner, han indtager.
Jeg ved ikke, om glasset halvfyldt eller halvtomt. Vi har før haft angribere, der lige skulle bruge noget tid, før målene begyndte at tikke ind på kontoen, men i modsætning til en spiller som Suarez, der også brændte store chancer i sin første halvanden sæson, så skal Benteke dog ikke bare koncentrere sig mere om at være farlig oppe foran. Det lader til, at han skal ændre sit spil en smule og forbedre nogle egenskaber i boksen, som det nok er ret svært at forbedre. Omvendt er det ikke utænkeligt, at han begynder at sætte flere af de store chancer, og flere mål tvinger modstanderen frem og skaber mere tid og plads til Benteke.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"