Snak

Mere indhold efter annoncen
Mængden af skader er drømmescenariet når det kommer til indkøb der i højere grad er lappeløsninger end forbedringer af truppen. Jeg frygter en god del ligegyldigt fyld a la DeGen og the doss.
Internettet godter sig!

Joe Allen with a stunning assist. His transformation is almost complete...


The Welsh Pirlo hahaha
Degen var vel en Klopp-reject i sin tid, men ja det skal trædes varsomt for at undgå de værste landminer.
Echo siger, at alle tre - Coutinho, Lovren og Kolo - er lyskenskader.
Matip ville være en fin signing. Jeg havde gerne set ham i Arsenal som mulig Merte-afløser. Hans positionering som centerback er lidt dodgy fra tid til anden, men på det punkt har han alderen med sig. Han er også et solidt midtbanelokum, selvom han måske ikke er helt hurtig nok til at vælge sine afleveringer, i forhold til den måde Wenger og Klopp gerne vil have en defensiv midt skal fungere. Igen har han dog kvaliteter og en gunstig alder. Videre giver han oplagt en masse i luftrummet, som også kan være attraktivt i offensiven. Han ligner et røverkøb og det kan undre at der ikke er og har været mere rift om ham. Måske nogen har set sig blind på at han er fra Cameroun og glemmer at han er tysk skolet som spiller. Oplagt har han heller ikke taget det sidste skridt mod stjernestatus, og er måske stagneret lidt, men det har nok også at gøre med, at han spiller i Schalke 04. Det er ikke mange af deres spillere de klarer at give det sidste puf og så har det været et cirkus den seneste tid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Matip har i hvert fald været et af de mere vedholdende rygter, og man må formode, at Klopp og hans folk ved, hvem tyskafrikaneren er. Jeg har luret lidt på Johannes Geis til gengæld - om han kunne være interessant til sommer.

Personligt ser jeg gerne Subotic, der også har været rygtet til i en længere periode, på en lejeaftale.

Det vigtige i januar-vinduet er jo ikke at forkøbe sig, som nævnt. Og vi ved jo fra tidligere, at man kan lave nogle gode handler på out-of-favour spillere.
Geis er også frygtelig spændende, men prisen er nok en anden. Matip giver god dækning på et par pladser og er en spændende udviklingsmulighed, som man måske skal overveje at hente, før han går gratis til sommer. Det er næppe en spiller man taber på, uanset hvad.

Subotic er oplagt også en mulighed, hvor Klopp ved nøjagtig hvad han får.

Er der noget indtryk af hvordan Klopp ser på de centrale forsvarsspillere som er i klubben? Skrtel ville jeg eksempelvis ikke tippe var hans type. Han er ganske enkelt for primitiv.
Jeg har ikke kunne læse mig frem til andet end, at han er vild med alle. Punktum. Bortset fra blæsten.

Det har dog fungeret bedst med Lovren og så en af de to andre, plus Kolo der kommer ind og nærmest er MoM i dag.

Sakho har dog fået lidt mere kritik pga. sit risiko-betonede spil. Godt Klopp ikke var manager, da vi mødte jer, for der foldede han sig da ud.

Omstændighederne har jo også gjort, at han ikke har kunnet spille et evt. favorit-par, da en eller to hele tiden har været skadet.

Jeg tror, at der bliver købt ind, og det bliver fra Bundesligaen.
Kan Agger ikke lejes en måneds tid? ;-)
Esbjerg fb Liverpool FC
@Lynild

Toures skade lignede godt nok ikke en i lysken. Han tog sig til baglåret.

Men hold nu op hvor er det heldigt, Milner var klar i dag.

I øvrigt må det være Joao Teixeiras chance for at bide sig fast på holdet i Coutinhos fravær, og så er det ærgerligt at Jerome Sinclair ikke gider Liverpool, for han havde bestemt været brugbar i øjeblikket nu, hvor alle bevægelige angribere er skadede.

SKADESLISTEN
Sakho
Lovren
Coutinho
Henderson
Origi
Sturridge
Ings
Gomez
Skrtel
Rossiter
Toure - Måske

Jeg er målløs. Januarvinduet kunne ikke være mere kærkomment.
Annonce