Snak

Mere indhold efter annoncen
"I det mindste så kæmper de 100% og har noget at bevise, noget som de etablerede førsteholdsspillere ikke altid kan prale med. "

Det har de etablerede førsteholdsspillere da også. Klopp har ikke været med til at hente en eneste af dem til klubben, og han er kendt for at skifte meget ud. Jeg tror, man skal passe på med at tolke mistrøstige indsatser på banen og en opgivende mentalitet som et udtryk for, at spillerne ikke føler, at de har noget at kæmpe for. Det, vi ser på banen, kan have mange årsager. Man skal jo ikke tilpasse sin argumentation efter, at det er ret frustrerende at følge holdet i øjeblikket.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ja, vi er på vej imod en historisk dårlig PL-sæson, men er det virkelig en grund til at give unge talenter chancen?

Hvorfor ikke? Hvis man vitterlig ønsker at få gavn af nogle af de unge istedet for at udleje dem til klubber i de lavere rækker vil resten af denne sæson i PL da passe fint.

For om ikke andet at få set dem ordentligt an. Jeg taler ikke for at smide 4-5 af dem på banen samtidig, men måske 1-2 af dem af gangen.

Jeg skal ikke spille klog på, hvad det evt. sender af signal overfor de mere etablerede spillere, andet end at de måske skal tage sig mere sammen, og så få lidt mere konkurrence om pladserne.

Det vil da være ærgeligt hvis spillere som Teixeira, Stewart og Brannagan skulle se frem til ikke at få mere spilletid i denne sæson.
Y. N. W. A. - #JFT97
"Hvorfor ikke? Hvis man vitterlig ønsker at få gavn af nogle af de unge istedet for at udleje dem til klubber i de lavere rækker vil resten af denne sæson i PL da passe fint."

Hvis det er ligegyldigt, at sæsonen kan blive historisk dårlig, hvorfor så nævne det? Jeg gik ud fra, at du gerne ville undgå, at sæsonen blev historisk dårlig, men jeg kan næsten forstå, at du nærmest er ligeglad med, hvordan det går i resten af sæsonen, hvis bare nogle unge spillere får lidt PL-erfaring?

"Jeg skal ikke spille klog på, hvad det evt. sender af signal overfor de mere etablerede spillere, andet end at de måske skal tage sig mere sammen, og så få lidt mere konkurrence om pladserne. "

Du vil ikke kloge dig på, hvad et signal om, at de resterende PL-kampe er lettere ligegyldige, sender? Hvorfor skulle de mere etablerede spillere tage sig sammen, hvis de unge får spilletid som en konsekvens af, at Klopp nedprioriterer PL?

"Det vil da være ærgeligt hvis spillere som Teixeira, Stewart og Brannagan skulle se frem til ikke at få mere spilletid i denne sæson."

Det vil da ikke være ærgerligt, hvis det sker, fordi Klopp forsøger at stille med det stærkeste hold i PL. Hvis Klopp vurderer, at Teixeira kan bidrage med mere end eks. Lallana, er det en helt anden sag.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Klopp ser også spillerne hver eneste dag til træning, så man må stole på, at han giver chancen til de unge spillere, han mener, der gør sig fortjent til den.

Jeg er personligt lidt ligeglad med, hvor i tabellen vi er, når sæsonen er slut. Pladserne 7 til 13 kan vel komme ud på et. Jeg synes dog stadig, at Klopp skal vælge de spillere, han finder bedst til opgaven i hver eneste kamp, også selvom det måske betyder, at de unge ikke får spilletid. Resten af sæsonen skal i ligasammenhæng bruges på, at Klopp skal vurdere, hvem han vil bygge holdet op omkring fremadrettet, og hvem der enten skal have en mindre rolle eller vises døren til sommer.
Jeg vil tro at start 11´er Klopp mener vil være stærkest og den der skal danne næste sæsons hold er nok:

Mignolet
Clyne
Moreno
Sakho/Lovren/Skrtel
Can
Henderson
Coutinho
Firmino
Lallana/Milner
Sturridge

Formentlig vil der bliver købt direkte til start 11´er

Hvis der er mulighed for at spille dem ud i de resterende PL-kampe, så skal han selvfølgelig vælge dem, og ikke "eksperimentere" med unge der gør det ok i enkelte kampe.
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er altså noget signal værdi i placeringen i PL, selvom det økonomisk måske ikke gør den store forskel.
You'll Never Walk Alone
Hvis det er muligt, og Sturridge kan holde sig fit (meget spinkelt håb), så skal der selvfølgelig også gives så meget spilletid som muligt til ham, Firmino og Coutinho, så de kan blive spillet sammen. Det vil nok gå ud over spilletiden til f.eks. Teixeira, men det er holdets tre bedste spillere, der snakkes om, og de har endnu ikke været på banen samtidig.
Hvis det er ligegyldigt, at sæsonen kan blive historisk dårlig, hvorfor så nævne det? Jeg gik ud fra, at du gerne ville undgå, at sæsonen blev historisk dårlig, men jeg kan næsten forstå, at du nærmest er ligeglad med, hvordan det går i resten af sæsonen, hvis bare nogle unge spillere får lidt PL-erfaring?

Du konkluderer altså, at brugen af nogle af de unge spillere vil garantere en historisk dårlig sæson. Det mener jeg nu ikke det nødvendigvis resulterer i. Iøvrigt siger jeg heller ikke at det er ligegyldigt, og er heller ikke ligeglad med resten af sæsonen.

Jeg vil bare gerne se noget mere til de unge gutter, der tildels har vist bedre spil end de etablerede spillere.

Du vil hellere se de samme etablerede spillere, der kvajer sig gang på gang. Det er fair nok.

Y. N. W. A. - #JFT97
@ DBR

Nej, det konkluderer jeg ikke. Jeg konkluderer, at du er ligeglad med, om brugen af unge spillere resulterer i, at sæsonen bliver historisk dårlig. Det er noget andet end at konkludere, at sæsonen bliver historisk dårlig, fordi der bruges unge spillere.

Jeg vil se det bedste hold. Hvis Teixeira, Brannagan og Stewart spiller, fordi Klopp vurderer, at det gavner holdet, så er det fint med mig.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@ Fribytter

Det er noget af en overfortolkning af hvad jeg mener om den resterende del af sæsonen i PL.

Jeg er absolut ikke ligeglad.

Men okay, jeg er da en smule træt af de såkaldt etablerede spillere, når de agerer kegler på banen, og fx smider en sejr som i lørdags. Hvem ved, måske nogle af de unge kunne gøre det bedre.

Klopp ved selvfølgelig bedst hvem der skal spille, så kan vi andre synes nok så meget, at spillerne er håbløse osv.

Noget skal dog ske, hvis ikke vi også skal tabe på søndag.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce