Snak

Mere indhold efter annoncen
Vupti så vinder vi to PL-kampe i rap, og vi er straks i spil om top 4.

Ro på. Matematisk kan det selvfølgelig lade sig gøre, men spar jer selv for at blive skuffet ved at håbe/tro på, at vi kommer derop i denne sæson.

Dertil er vi alt alt for ustabile.
Y. N. W. A. - #JFT97
Ja, jeg har selvfølgelig ikke taget højde for at du altid har ret Stolpe. Men at kalde det sindsygt at afskrive Liverpool fra top 4, er ikke voldsomt jordnært. Det er klart der er en matematisk mulighed, men det ændrer ikke det faktum at slutprogrammet primært gemmer kampe som Liverpool skal skabe, hvilket ikke er lykkedes i sæsonen indtil nu.

Der er kommet en smule mere kontinuitet i form af tilbagevendte spillere, men de har jo langt fra vist i de kampe de har spillet sammen, at det betyder undergangen for den kompakte modstander.

Forudsætningen for top 4 er at 3-4 hold, der har udvist langt mere stabilitet, skal dumme sig og Liverpool samtidigt spiller en noget nær perfekt sæsonafslutning. Dertil kommer at en del modstandere er en del af nedrykningskampen og at resultaterne mod sæsonafslutningen har det med at variere en hel del når man har udspillet sin chance.
Jomic har helt ret i, at vores problem ikke er de store hold, men de kampe vi selv skal skabe og score. Mange mål mod Aston Villa og to mål mod Norwich giver håb, selvom Augsburg var gentagelsen.

Jeg tror bestemt ikke på top 4, men skulle Sturridge vågne på ny, og Lallana være som et nyt indkøb, skal man aldrig sige aldrig. Det kræver dog 8-9 PL-sejre ud af 11. Ren Rodgers. Og så er der jo også UEFA-cuppen.



-
@ Lynild

Jeg synes, de er værst på Viasat. De må næsten have fået at vide, at de skal fyre så mange letkøbte og hurtige konklusioner af som muligt. Og gerne i begyndelsen af kampen for så er tonen ligesom sat. Jeg tror, de mener, at den stil giver indtrykket af, at de formidler det, der sker råt for usødet. Altså ærlig snak. I studierne er eksperterne også ofte meget uenige, og værten tager tit fat i noget, som er blevet sagt, mens der ikke var kamera på. Man slipper ikke let fra at være ekspert hos Viasat! De forsøger vel at ramme det, Morten Olsen i sin tid kaldte bodegasnak.

6erens tilgang er mere mig, selvom de da også kan forbedre sig imø..
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ja, jeg har selvfølgelig ikke taget højde for at du altid har ret Stolpe


Det skal du huske hver gang.
Nu var det ikke en historie fra de varme lande om at jeg synes at Liverpool kan komme i top 4, og bl.a bla. bl.a ... Det var bare at værterne igår sagde at Liverpool ikke var i spil til top4 og kommentatorerne stort også sagde det. Det er jo bare ikke rigtigt. Der er jo intet der indikerer at Man U skulle være et bedre bud (udover de ligger bedre en WH og Liverpool). Jeg har stadig selv Tottenham, Leicester, Arsenal og CIty som stensikre i top 4.
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fribytter:

Jeg kan nu godt lide bodegajournalistik, fordi den på en eller anden måde er mere ærlig, mere befriende og ligetil. Vi får nogle halve sandheder på bordet og ikke mindst noget holdningsfyldt, vi kan forholde os til.

Men ingen tvivl om, at 6´eren ofte er mere saglig - og måske også dét mere kedelig. Men igen. Var John Faxe Jensen ikke på 6´eren?
-
moderator
6eren har Morten Bruun og Bischoff, som jeg ser som landets bedste eksperter.

6eren råder desværre også over Snøvle-Faxe og Gaardsøe, som omvendt er de nok mest uinteressante eksperter på dansk tv.

Men hele Viasats panel af Graulund, Mikkel Thygesen, og Peter Kjær fx, kan jo dræbe enhver optakt. Det er ren ævle bævle, og det er lige til at få kræft i ansigtet af. Erik Larsen siger egentlig nogle interessante ting synes jeg, han lyder bare som om han altid er forkølet. Lidt Lidegaard agtig stemme han render rundt med.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
moderator
Nu løber Flanagan med meget af roserne defensivt i går, men man skal heller ikke glemme:

Kolo
http://imgur.com/eDr5Ko8
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Viasats grundholdning er jo at TV skal være fordummende. Den redaktionelle linje har i flere år været dikteret af en popsmart CBS-dreng. Jeg fisker her efter typen der synes debatten omkring Ronald og Messi er interressant og at paradise i øvrigt er ok TV.

Graulunds sprogføring passer perfekt i den stil, hvor han har frihed til at opfinde ord og sammensætninger af ord, der ikke eksisterer men kan beskrive noget simpelt på en facon der får det til at lyde actionpræget eller kontroversielt.

Men det største svineri er stadig forskellen på lydniveauet mellem studie/kamp og så reklameblokkene. Hvis man ikke når at få "muted" på de rigtige tidspunkter sprænger Samuel L. Jackson dine trommehinder.

Kan det undgås holder jeg mig langt væk fra Viasat. 6´erens produktion er langt mere seriøs, uden at være prangende.
moderator
Den niveauforskel arbejder de så ihærdigt på at ændre, bl.a. med ansættelsen af Schmeichel.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce