@ Inferno
Hvis den slags rygtes hurtigt og kan være med til at piske en stemning op, som kan forklare, at majoriteten af Man. Utd.-fans tager til genmæle på stadion, så forestiller jeg mig ikke, at det er beskeder, du har modtaget fra venner på tur. Men jeg kan selvfølgelig ikke afvise, at de har oplevet det. Jeg kan til gengæld ikke helt se, hvordan det har været med til at piske en stemning op umiddelbart, når det ikke er et rygte, der har spredt sig i Man. Utd.-kredse. Og selv hvis der havde floreret et rygte inden kampen om, at der blev sunget München-sange på en pub, så tror jeg altså ikke, at det ville have haft synderlig indflydelse på Man. Utd.-fansenes opførsel.
Man kan da sikkert pege på mange faktorer, men under Ferguson var opførslen jo ikke meget anderledes. Ferguson opfordrede endda fansene til at stoppe med sangene om Heysel og Hillsborough efter, at sagen var blevet taget op igen. Fansene reagerede ved at synge om "Always the victims, never your fault" til en udekamp imod Wigan.
Jeg husker også, at Ferguson har bedt fansene stoppe med upassende sange om Wenger, når Arsenal gæster Old Trafford. Igen, så er det ikke unormalt, at der bliver sunget om Wenger, men på Old Trafford skulle omfanget åbenbart have været værst.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"