Jeg tror ikke, det havde ændret ret meget med en anderledes startopstilling idag. Hvis Mané havde været klar, kunne han måske have skabt noget på egen hånd, og nu Burnley alligevel scorede med det samme og pakkede sig efterfølgende, havde det måske ikke betydet så meget defensivt at starte med Moreno på backen.
Klopps store problem igår var, at det ikke hjalp ret meget at have et løbestærkt hold. Der var ingen løbedueller, fordi Burnley stod lavt, og det var noget nær umuligt at presse Burnley til fejl, fordi de sparkede langt nærmest hver gang. Ja, og så var det selvfølgelig også et kæmpe problem, at Burnley scorede på to ud af tre skudforsøg uden for feltet. Man kan hænge sig i de defensive fejl, men det var ikke deciderede foræringer, og jeg kan da komme på en håndfuld gange, hvor Liverpool havde lignende skudmuligheder i den anden ende, men hvor Burnley selvfølgelig havde flere folk mellem bold og mål, hvilket gjorde det sværere at placere sparket.
Det kan dog godt irritere mig, at Klavan ikke bare hiver Defour ned ved Burnleys andet mål. Det er den slags kynisme, holdet mangler. Det er sjældent, at spillerne trækker gule kort på den måde. Det plejer som regel at være ved hårde tacklinger for lige at markere sig eller ved frustrationsfrispark.
Når nu en stor del af kampen handlede om at åbne et tætpakket Burnley-forsvar op, og det ikke var et problem at komme i boldbesiddelse, mener jeg, at Klopp havde de rigtige spillere på banen. Coutinho, Firmino, Lallana og Sturridge er de bedste spillere i truppen til at kombinere i de små rum, men de kom ikke frem til ret meget. Det skyldes i høj grad, at Burnley gjorde alt for ikke at give plads væk centralt og bare accepterede, at Liverpool kunne spille sig gratis frem til indlægsmuligheder over fløjene. Liverpool har under Klopp stået i situationer før, hvor modstanderen forsøgte at presse Liverpool til at spille på den måde, men som regel har spillerne undladt at slå det simple indlæg og i stedet kombineret sig frem til noget fra fløjen. Igår undlod holdet også ofte bare at slå det simple indlæg, men de kreative kombinationer udeblev.
Det var nærmest en joke under Rodgers, hvordan Liverpool konstant købte og blev sat i forbindelse med offensive midtbanespillere. Men igår synes jeg alligevel, at vi ser, at Coutinho måske er den eneste rene offensive spilfordeler. Lallana og Firmino har udover deres presspil stykerne i at lave de små skarpe træk og de få berøringer i kombinationsspillet, men de sætter sjældent gang i angrebene. Igår skulle Coutinho selv afslutte fra distancen, igangsætte de små kombinationer eller vælge om tempoet skulle holdes oppe med et sideskift. Coutinho traf langtfra altid det rigtige valg igår, men han havde også for mange kasketter på. Medspillerne søgte Coutinho alt for tidligt i angrebene, og der manglede simpelthen struktur idet opbyggende spil. Måske har Klopp ikke prioriteret den del nok, eller så er det måske en svaghed ved hans koncept. Jeg tror dog også, at det skyldes, at Liverpool ikke har en decideret spilfordeler på midtbanen. Wijnaldum, Grujic, Milner, Henderson og Can kan i nogen grad diktere spillet, men imod hold som Bunrley har de ikke noget ekstra at byde ind.
Når det så er skrevet, så burde Liverpool stadig kunne skabe større chancer, end tilfældet var igår. Selvom det er sjældent, at man indkasserer to mål imod et hold, der skaber så få og så ordinære chancer som Burnley, og at det sikkert har givet et hak i moralen, så bliver spillerne nødt til at tro mere på det. Det er som om, at kun en sejr var godt nok igår, og da den hurtigt syntes langt væk og aldrig kom tættere på, så gav spillerne op. I de kampe - hovedsageligt i ligaen - hvor kampen ikke lige former sig, som spillerne kunne have ønsket, så bukker de ofte under for presset i stedet for at skrabe et eller andet brugbart sammen. Problemet i sidste sæson var, at holdet var for dårlige til at holde føringer. Kampen igår gav ikke et svar på, om det stadig er et problem, men man kan da godt sidde lidt og frygte, at sidste sæsons problem måske er blevet afløst af et nyt.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"