Aha, så det er med øje for den fremtidige rolle på førsteholdet at Mourinho har sendt Fosu-Mensah på udlån? Ligesom han gjorde hos Chelsea?
Det er da min helt klare forventning, at Fosu-Mensah skal presse sig på til start-11´eren i næste sæson såfremt hans lejeophold i Palace bliver en succes. Hvad han gjorde i Chelsea ved jeg ikke, men jeg bemærker, at der heller ikke er så frygteligt mange andre managers i Chelsea, der bruger deres store talenter fra akademiet, så måske problemet stikker dybere end Mourinho?
Matic tager spilletid i den forstand, at han vil påvirke midtbanesammensætningen. Jeg tror et af formålene er at han vil lade Pogba få en mere offensiv rolle, hvilket oplagt vil tage spilletid fra de offensive midtbanespillere man har, hvor Pereira i forvejen er nede i hierakiet.
Der er ingen tvivl om, at det er Ander Herreras plads, som Pereira skal have udkig efter. Evt. den samme position som Mata/Mkhitaryan spiller på kanten i en 4-3-3.
Det er dog Herreras plads, han har spillet oftest i pre-season. Jeg tror du har helt ret i, at Matic og Pogba bliver mere eller mindre urørlige og spiller hver gang de er fit.
Sorry to say, men du er godt gammeldags naiv, når det kommer til din tro på Mourinhos villighed til at investere spilletid i talenterne, der endnu ikke har slået igennem.
Som du selv siger - lad os nu se. Er det ikke lidt fjollet at kalde mig naiv før vi har set resultaterne? Så kunne jeg jo også kalde dig fordomsfuld, når du baserer hele din vurdering på hans historik og ikke hvad han gør i nuet.
Jeg er lidt ligeglad med fortiden, men i United ser jeg en træner, der ift. kampene arbejder med en tilgang der hedder "Hvis du er god nok, er du gammel nok", og det er også sådan, det skal være. Man skal ikke spille bare fordi man er ung - det kommer der ikke noget godt ud af. Til gengæld ser jeg en mand, der i samme grad som Van Gaal gør en hel del for at inkorporere de unge i førsteholdstruppen. Det er både ift. træningspassene på Carrington, men også i de store match day trupper, hvor de unge tit er med for at mærke hvordan optakten er til en PL-kamp. Når de unge spillere er blevet gode nok, er de allerede godt rustet mentalt og socialt. Selvom Fosu-Mensah ikke fik ret mange kampe i sidste sæson (og det skal jeg være den første til at beklage), så er jeg sikker på, at det har været en stor hjælp for ham at omgås truppen hver dag og rejse sammen med holdet.
EDIT: Kan ser der utilfredshed med emnet. Det kan jeg godt forstå, så der kommer ikke mere fra mig i denne tråd i denne omgang. Beklager!