@ LaPioche
Jeg tror nu ikke, at Reddy spekulerer, men det er tydeligvis klubbens version, som skinner igennem i artiklen.
Problemet for Liverpool er tidspunktet. Jeg tror, at Keita var udset som en slags erstatning på lang sigt, og at denne sæson ville være en indkøringssæson, mens man forberedte sig på, at Barcelona ville komme rendende næste sommer. Og man har tilsyneladende fået Coutinhos ord for, at han også så sig selv i Liverpool i næste sæson (i modsætning til Van Dijk, der efter eget udsagn fortalte Southampton, at han ønskede at skifte for flere måneder siden). Hvis den plan ikke holdt, så måtte man se på en erstatning for Coutinho næste sommer, hvis Barca begyndte at snuse omkring. Altså prøvede man at forberede sig på et salg i god tid.
Coutinho har i sidste ende valgt at sætte hårdt imod hårdt. Der har da været ekstern pres, men i sidste ende, er Coutinho hovedpersonen, der har truffet et valg. Om han går efter at brænde alle broer eller bare størstedelen må tiden vise, men at få fat i en erstatning nu er virkelig svært. For det første så ved klubberne, at Liverpool er desperat. For det andet ønsker andre klubber heller ikke atbsælge profiler så tæt på vinduets lukning. For det tredje skal mulige erstatninger også være interesserede i at skifte, hvilket jo plejer at være etbproblem for Liverpool.
Hvis Coutinho vitterligt fandt Klopps planer spændende for nogle uger siden, så kan nok igen komme til at se nogle perspektiver i dem. Og så har han et VM at spille for. Problemet er mere, at jeg ikke tror, at Klopp ønsker at realisere de planer, nu hvor Coutinho har indgivet en transfer request. Rodgers truede Suarez med, at han ville komme til at spille kant, når han kom tilbage fra sin karantæne, for på den måde at gøre holdet lidt mindre afhængig af Suarez. Jeg tror, at Klopp gerne ville løsne Coutinho fra at spille en fast position med indkøb af Salah og Keita for på den måde at vænne holdet en smule til at spille uden Coutinho, men havde ikke et problem med at give Coutinho en central rolle. Det tror jeg, han har nu, hvis Coutinho bliver. I modsætning til Rodgers virker Klopp meget principfast i forhold til de værdier og den indstilling, som spillerne skal údvise.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"