@ K.B.A.
Min tiltro er efterhånden forsvundet. Han har tydeligvis meget svært ved at motivere sit hold, hvilket er mig uforståeligt, især efter en ret flot sidste sæson. Nogle af af hans dispositioner direkte latterlige, som fx at sætte Dossena på kanten, når man har Benayoun og endda Babel til rådighed.
Jeg fatter ikke, at man har betalt 200 mill for Aquilani, for at bænke ham til fordel for Lucas? Manden har allerede nu vist sig at være et frisk pust når han kommer ind.
Jeg ved godt, at Rafa er et taktisk geni, men det er ikke noget, han har vist i denne sæson i hvert fald. Vi har levet med dårlige resultater i hele hans tid ved roret med undtagelse af sidste sæson. Nuvel har en fået en CHL-titel og en FA-cup titel, men det er langtid siden.
Holdet har brug for et friskt pust. Jeg tror i hvert fald ikke på Benitez længere. Hvorfor skal han overhovedet spille 4-5-1? Kan han ikke spille 4-4-2 med N´gog og Torres oppe foran, og tilfælde af skader, Kuyt.
Jeg er bare så træt af situationen, og det ser ikke ud til, vi kommer op af det hul, vi er havnet i. Aston Villa og Tottenham har overhalet os inden om, og vi magter ikke engang at vise dem, at vi hører til i top 4.
Vi har lidt nogle groteske nederlag i denne her sæson som fx: 3-1 mod Fulham, 1-3 mod Aston Villa, 1-0 mod Sunderland. Endvidere har vi været tæt på at tabe mod Wigan og West Ham. Med disse resultater i mente, siger Benitez stadig at vi ender top fire, og han har tilmed nogle analyser af de pågældende, som er højest mærkeværdige at høre på, og det virker slet ikke som om han har set de samme kampe som eksempelvis mig selv!