Snak

Mere indhold efter annoncen
De skal se at få fingeren ud og få handlet ind.
Hvilke spillere forventes det, at der bliver hentet? Hvis det var så nemt, mon så ikke det allerede var gjort.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Er der nogen der vil give en hurtig gennemgang af preseason kampene? Har udtrykket generelt været positivt? Hvem er kommet bedst ud af de kampe, og hvad har været de største udfordringer?
Gider man spekulere i at hverken Barcola eller Mbaye er i truppen hos PSG 🤪
Go Go Bezos
Er der nogen der vil give en hurtig gennemgang af preseason kampene?

De første kampe har ikke kunnet bruges til noget, da det har været et hold blandet med unge navne og dem, som ikke var til VM. De bruges ofte bare for at spille spillere i kampform, da man ikke kan sammenligne træningsform med kampform.

I de sidste kampe, hvor man begyndte at se, hvem Iraola pønser på at bruge i starten i sin XI, var der mange positive tegn, især fordi presspillet virkelig var godt og aggressivt og Wirtz især indgik godt i spillet i mellemrummet mellem midtbane og angriber. Det var omend nok på en billig baggrund, da Premier League er et andet bæst fysisk. Anden halvleg faldt kadencen, men der blev også ofte foretaget udskiftninger som gjorde, at kvaliteten på banen ikke var sammenlignelig med første halvlegs materiale af spillere. Nyoni især var i øvrigt virkelig stærk i sine optrædener.

I dag fungerede stort set intet af det, man så i pre season. Især presspillet var usammenhængende og manglede fornøden kvalitet og aggressivitet. Man kan se, at det er tydeligt Iraola gerne vil vinde bolden fremme og stresse modstanderen, fordi Szoboszlai især skubber op og lægger side om side med Wirtz, men sammen med Isak så var presspillet for vagt og u-kordineret. I dag var en gedigen skuffelse ovenpå de positive tegn, der var i pre season.
Hvilke spillere forventes det, at der bliver hentet? Hvis det var så nemt, mon så ikke det allerede var gjort.

Det er åbenlyst ikke nemt for os.
Men når Arsenal henter Guimares, Konsa, og Chelsea henter, Rodgers, Lacroix, og City henter Anderson så tænker jeg hvorfor ender Liverpools handler i langdrag.?
1887
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Klopptimist

Jeps, du overså at Macca satte en prop i. Han var god, i modsætning til Wirtz der var totalt anonym i en time.
Sandheden er ilde hørt
Det er åbenlyst ikke nemt for os.
Men når Arsenal henter Guimares, Konsa, og Chelsea henter, Rodgers, Lacroix, og City henter Anderson så tænker jeg hvorfor ender Liverpools handler i langdrag.?


Fordi Liverpool altid fedtspiller om prisen.
Generelt er det vist bare make-or-break for Wirtz i Premier League i denne sæson. Det er netop i en formation og spillestil som denne, at en type som ham burde finde sig godt tilpas, så nu gælder det for ham om at bevise, at han kan tage skridtet op fra Bundesligaen til Premier League og leve op til prisskiltet.

Jeg kan ikke lade være med at tænke på, om man har købt ham en postgang for tidligt, hvis det giver mening. For mig at se er han the finishing touch - spilleren der skal binde holdet sammen, som man tilfører som den sidste brik i puslespillet, når alle andre parametre er på plads.

Og som skrevet mange gange før, så mener jeg heller ikke, at man p.t. råder over de rette typer på midten til for alvor at akkommodere en 10´er som Wirtz. Der skal det helst, som Andib også skrev tidligere i dag, være mere rugbrød end flair.

Lidt à la vi havde dengang Coutinho brillerede på 10´eren med Wijnaldum og Henderson/Milner liggende bag sig til at klare det beskidte arbejde. Han havde næppe heller været lige så iøjenfaldende, hvis ikke han havde haft to jern bag sig, der løb solen sort i hver evigt eneste kamp og ikke var bange for at sætte sig igennem rent fysisk.

Hvor befandt Macca sig på banen. Han efterlod ikke et særtlgit stort indtryk.
Men det gjorde Wirtz heller ikke.
Lad os bare prøve med Macca i stedet for Wirtz i næste kamp. Men jeg er ikke sikker på at vi giver mindre væk med ham på banen.
Vi mangler i den grad den 6er. Men det har jeg snart opgivet at få.
1887
Ja, det er sgu ærligt talt lidt chokerende, hvis balancen på midtbanen ikke bliver adresseret. Det var så åbenlyst i sidste sæson, at det var et af de største problemer på holdet, sammen med den manglende fart på kanterne. Og alligevel sker der ikke en skid, udover at Jones er blevet solgt og man har fået Elliott retur, der ikke har rørt en bold i et år.

Det er ekstremt skuffende og lægger naturligt nok en gevaldig dæmper på forhåbningerne for sæsonen. Synd at Van Dijks og Alissons sidste sæson i klubben skal spildes på den måde, de har fortjent så meget bedre.
Annonce