Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes egentlig Wirtz lagde ganske fornuftigt ud. Men der skal også være kvalitet omkring ham, og i dag var der en Isak som virkede tynget af stadion. Der var en Rio som ikke fandt melodien, og de to backs var heller ikke super imponerende offensivt. Det efterlader ham med Gakpo, Szobo og Graven kun.

For mig er der de to backs og Rio der overordnet falder igennem i dag.
En masser fejl hist og her, men det er første kamp og træneren er ny.
Det er ikke på denne kamp at sæsonen skal dømmes, men det er tydligt at en DM og noget opgradering på de to backs skal adresseres i senest næste næste sommervindue.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Tak, L4rens! Det har været helt mærkeligt ikke at følge med over sommeren, men det gjorde kampen i dag virkeligt sjov.

Jeg håber at vi kan få lov til at se noget af det presspil du taler om mod Forest på lørdag!
@Figo

Det håber jeg også. Jeg har bare som Mathews lidt bange anelser om at tempoet og fysikken i Premier League ikke helt er sammenligneligt med at stå overfor Monaco og Como.

Idéen om at prøve Mac Allister er jeg også tilbøjelig til at overveje, ikke at han spillede nævneværdigt i dag, han viste ingenting. Som Gshock dog skriver så kan det være, det kan give lidt mere balance centralt.
Derudover så tror jeg, at Araujo kan gøre underværker ved siden af van Dijk. Han viste tiltrængt aggressivitet da han kom ind. Så er der Rio, selvom Gakpo er en af dem som står bedst i billedet i dag, så ser jeg helst Rio på venstrekant. Han skal være derude til at trække modstanderen ned i eget felt, så de ikke kan lave de her omstillinger, som åbenbart utrætteligt ser ud til at være evig en gift.
Men om det er nok til, at man kan slå Forest, det tvivler jeg på.
Sturridge er spot on her.

“If you actually analyse the midfield, they’re all naturally more attacking players…”

https://www.reddit.com/r/LiverpoolFC/s/5jDNE6jcEs
Sturridge har ofte fornuftige takes.

Det med Szoboszlai har jeg også sagt en del gange. Han er bedst som 10er. Doms styrke ligger ikke i det defensive, han løber meget, men han er han først og fremmest offensivt tænkende, han er en presspiller, ikke en tackler og i dag kunne man også se, at Iraola gerne vil have ham tæt på Wirtz, når man er uden bold. Det overlader så blot endnu engang en enorm arbejdsbyrde til Gravenberch, som ikke er udpræget defensiv midtbanespiller.

Det er lidt ligesom på kanterne, hvor du i længere tid har haft et hav af venstrekanter og en højrekant og nu har du så ingen højrekant, men vil for 117. gang købe endnu en venstrekant.

Det falder tilbage på rekrutteringen og den er al, al for bestemt af data og tal, fremfor at se på, hvor er der potentiale at hente. Hvor er der spillere som måske ikke nødvendigvis er i blandt eliten endnu, men har kompetencesættet til at blive det. At du så har en sportsdirektør med den ene fod i Saudi Arabien er under al kritik.

Der er altså en grund til, at Klopp hentede en aldrende Endo i Stuttgart. Efter man missede Caicedo (og Zubimendi) har man fuldstændig skrinlagt at hente en 6er. Potentielt kunne man også have haft Tyler Morton i dag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og så hører det også med til fortællingen, at da man vandt mesterskabet der havde man dels Gravenberch i en mere fast og tilbagetrukket rolle sammen med Mac Allister som havde væsentligt friskere ben og Szoboszlai foran dem, men derudover så havde man stor defensiv indsats i Nunez, Diaz og Jota og lidt mere balance i Trent og Robbo.
Ja, for spørgsmålet bliver om det er for sent at hente en 6´er. Har de overhovedet scoutet en? Hvis ikke, så tænker jeg ikke, at der er tid til at hente en med så kort tid tilbage i vinduet.

Man sidder lidt med fornemmelsen at Liverpool anskuer et transfervindue samt styrkelse af truppen markant anderledes end konkurrenterne gør med ditto. Meldinger som at, der ikke hentes en erstatning for Jones, at man ikke har tænkt sig at hente en højreback og at Rio skal være på højrekanten er meget foruroligende signaler fra klubben. Det vidner nærmest om en resigneret sportslig ledelse.

Tvivler på at Iraola er imod en 6´er i systemet. Var det Tyler Adams, der var defensivt midt for Bournemouth sidste sæson? Så det er en overordnet sportslig beslutning at ignorere problemet...
Når man ser en spiller som Sangaré spille for Brentford i går, som også var på årets hold i Ligue 1 i sidste sæson, så kan man ikke lade være med at tænke, hvorfor klubben ikke har været inde over hér. Præcis sådan en type der er brug for.

Det var muligheder, men det er klart, at venter man til absolut sidste øjeblik, så er det ikke længere rigtigt tilfældet.

Den sportslige ledelse har simpelthen været en katastrofe hvad transfers angår, det er helt overdrevent så dårligt de har formået at gøre det de sidste par år. ALLE kan se, hvor problemerne ligger, og hvad der skal rettes på - lige med undtagelse af dem der sidder med magten til rent faktisk at gøre noget ved tingene.
Og så hører det også med til fortællingen, at da man vandt mesterskabet der havde man dels Gravenberch i en mere fast og tilbagetrukket rolle sammen med Mac Allister som havde væsentligt friskere ben og Szoboszlai foran dem, men derudover så havde man stor defensiv indsats i Nunez, Diaz og Jota.

Jeps. Dykker man ned i tallene fra 24/25-sæsonen vil man hurtigt på øje på, at det primært var Mac Allister der var den primære årsag til at Gravenberch lykkedes i den rolle. Gravenberch havde i dén sæson ikke samme licens til at komme med frem når holdet var i boldbesiddelse, som han f.eks. havde i sidste sæson, men det var primært Mac Allisters presspil og tacklinger som frigav Gravenberchs rolle til at gøre, hvad han gør bedst: Spille sig ud af presset via half-turns og drive bolden fremad.

Det er også derfor, at argumentet med at “Gravenberch har før spillet 6’er med succes, så kan han ikke bare blive installeret dér igen?” ikke holder, for det var primært en yngre og bedre udgave af Mac Allister, der faciliterede det eksperiment, og det varede alligevel kun indtil omkring nytår før det faldt fra hinanden, da trætheden satte ind, og modstanderne fandt på måder at kompensere for dette på.

Gravenberch er skolet som 10’er, og har sine naturlige forcer på den offensive del af midtbanen, præcis som Szoboszlai. At shoehorn’e ham ned i en unaturlig position, som han i øvrigt ikke engang selv ønsker at spille, vil aldrig være den optimale løsning.
[Fabrice Hawkins] speaking on After foot podcast says that next Barcola bid between 130-150M could get deal done.


[James Pearce] Iraola says Liverpool don´t need to sign a specialist holding midfielder to solve the issues that blighted their 2-2 draw with Newcastle United.

Go Go Bezos
Annonce