Snak

Mere indhold efter annoncen
@Moosey

Og nej, det er ikke en myte at Wirtz er en luksusspiller.

Ja, han løber mange meter, men du kan sammenligne ham med Eriksen for Tottenham. Han lå også altid helt i top over antal km. Sagen er den at de meter Eriksen og Wirtz løber er relativt ligegyldige, da de aldrig har lavet en tackling i deres liv. Eriksen kunne ikke stoppe en død høne fra at løbe op og lave et mål - det samme med Wirtz. Og hvis man skal have noget ud af den slags spillere, skal defensiven altså være solid.
Sandheden er ilde hørt
1-0 målet i går


Jeg undrede mig over, at Osula får lov at drive bolden 20-25m uden nogen presser ham. Begge CB bakker af, på trods af de kan se Elanga komme. Og ja, Kerkez ser fjollet ud. Og Gravenberch skulle have afsluttet, men det er det manglende pres på boldholder der skaber målet. Få nu sat en tackling ind, eller i det mindste skærm Osula mod højre, og isoler ham. Barnes og Wissa kom først i tredje geled.

Og der var flere gange, hvor især VVD bakker, men også ingen går på bolden. Willocks mål også, hvad er de seks mand med tilbage, og alle afventer. Det bliver forhåbentlig justeret, virker mest af alt som et levn fra sidste sæson.
Helt enig, Lynild. 6’eren der skærmer forsvaret mangler. Her kunne selv Endo have gjort en forskel.
Sandheden er ilde hørt
@Rigtig Rød

Men det er jo ikke holdets 10er der skal tackle? Problemet på holdet er at Szobo og Gravenberch ikke kan tackle, ikke Wirtz. Hvad er det for en tankegang at det er ham på den 3-mands midtbane der skal bænkes, fordi vi er for dårlige defensive? Vi er ligeså dårlige defensive når Macca er på banen. Vi skal købe en 6er, så Gravenberch og Wirtz kan styre offensiven med et anker bag dem. At bænke Wirtz giver INTET defensivt og fjerner ALT offensivt.
@Moosey

At bænke Wirtz giver INTET defensivt og fjerner ALT offensivt


Jeg kan selv godt lide at sætte tingene på spidsen engang imellem, men tænk lige en ekstra gang over den påstand.
Sandheden er ilde hørt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Problemet i forhold til problemerne på midtbanen er jo også langt henad vejen spillestilen. Se f.eks. 1-0 målet, hvordan samtlige af de tre midtbanespillere er en del af angrebet. Szoboszlai står nærmest på linje med Isak inde i feltet, Wirtz er på kanten af feltet, og så har vi Gravenberch, der taber bolden højt oppe i banen også. Så der er intet restforsvar, og derfor kan Osula drive bolden så mange meter uden at være presset, fordi han har fri bane. Det var det samme under Slot sidste sæson, og Carragher pointerede det også efter åbningskampen mod Bournemouth i den sæson. Derfor synes jeg ikke, at det er spilermaterialet, som der er problemet, men den alt for offensive spillestil.
Fodbolddebatter er som oftest sat på spidsen, såsom "Sagen er den at de meter Eriksen og Wirtz løber er relativt ligegyldige, da de aldrig har lavet en tackling i deres liv. Eriksen kunne ikke stoppe en død høne fra at løbe op og lave et mål"
@Moosey

Jeg har jo netop indrømmet det, og så gentager du bare i stedet for at svare???
Sandheden er ilde hørt
Ja, det så sgu skidt ud i forbindelse med begge Newcastles scoringer, hvor en mistet bold i angrebet giver en contra, hvor ingen formår at få dækket ordentligt op.

Iraola har lovet, at sådanne fejl bliver rettet op, så det sætter jeg min lid til sker.
Y. N. W. A. - #JFT97
@Moosey

Hvad er dine forklaringer på faldet i kvalitet fra mesterskabssæsonen til sidste sæson?

Her er min top tre i prioriteret rækkefølge:

1. Slot
Vi fik høvl af PSG, og fra den dag kunne Slot ikke få dem ud af sit hoved. Han prøvede fuldstændig vanvittigt at lave Liverpool om til PSG
2. Købet af Wirtz
En spiller til en position der ikke fandtes på holdet, og der blev gjort ALT for meget for at få ham til at passe ind
3. Tabet af den latinamerikanske power: Jota, Diaz og Nunez
Erstattet med en tysker, en svensker og en franskmand
Dårligt bytte i forhold til den spillestil der har givet Liverpool succes i mange år
Sandheden er ilde hørt
Annonce