@Lynild ja det er sjovt så forskelligt man kan se på tingene, og også hvor lidt/meget der skal til at ændre synet på en spiller.
Jeg holder med 100% med medierne omkring de tre:-)
Men så skal man nok også huske på at der er forskel på at anerkende spillere for at spille en god kamp og en god sæson. Der er jo vitterligt folk her i tråden, der mener at Keita har spillet en fantastisk sæson, og det er jeg egentlig ret uforstående over for. Dertil skulle have spillet noget mere på det niveau som vi så i første halvleg igår.
Gomez havde jeg egentlig ikke noget problem med skulle starte kampen og det så jeg heller ikke andre have. Det var mere kombinationen af at der var mange udskiftninger på samme tid, der gjorde folk bekymrede. Til gengæld, var det opløftende at se gamle Jimmy kaste sådan en kamp af sig. Det betyder dog ikke nødvendigvis at jeg så synes at han skal til at starte hver anden kamp, for en enkelt god kamp betyder altså ikke at man så skal se bort fra at han har haft det svært tidligere.
Jeg synes heller ikke man skal underkende at Newcastle også bare var dårlige på dagen. Hvad det skyldes ved jeg ikke. Til dels os, selvfølgelig. Taktikken var jeg dog heller ikke imponeret af. De kunne have kopieret Everton og stået dybere og mere kompakt, hvilket jeg tror de havde fået mere ud af.