Snak

Mere indhold efter annoncen
@YNWA haha… hvor mange penge synes man en CL sejr er værd for Liverpool;-)
- har lyst til at sætte 1.000,00 på X/Madrid. Så er der da lidt at glæde sig over, når de fra 88.-92. min vender et 3-0 nederlag til 3-4 sejr i Paris!

Synes fortsat det er et underligt hold i denne sæson. De spiller ikke skræmmende fodbold, men gang på gang lykkedes de alligevel med at vinde kampe uanset hvor meget de har været kørt under gulvtæppet el hvor usynlige de har været. Man må tage hatten af for dem.

Er i øvrigt fodboldmæssigt glad for at møde dem og ikke City. Europæisk finale skal være mellem to nationer. Modstanden er ikke nemmere, men det skal en CL finale heller ikke være.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
hvor mange penge synes man en CL sejr er værd for Liverpool;-)
- har lyst til at sætte 1.000,00 på X/Madrid.

Liverpool er i hvart fald favoritter.
Men det har Real Madrids modstander vel været de sidste 3 runder, så det kan man ikke bruge til så meget :-)
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Hvor vanvittigt! Jeg må indrømme at jeg slukkede og gik til køjs da City kom foran, jeg antog at de derfra ville cruise den hjem. Men nej, det er åbenbart aldrig forbi før Karim Benzema & co. har sunget. Nu skal formiddagen så bruges på genudsendelsen.

Nu har vi simpelthen fået det som vi helst ville have det lodtrækningsmæssigt gennem hele denne CL-turnering, nu er det op til os selv at gøre arbejdet færdigt, og Benzema eller ej, vi vil ikke kunne fraskrive os favoritrollen.

Jeg er spændt på hvordan City-spillerne reagerer på det her i PrL. Vil de blive endnu mere determinerede i de sidste runder, så de i det mindste vinder dén, eller vil skuffelsen sætte sig i hovederne på dem, så de dummer sig (igen)...?
OB siden ... altid Liverpool FC siden ... altid Saints, 49ers Liverpool Football Klopp
Nu har vi simpelthen fået det som vi helst ville have det lodtrækningsmæssigt gennem hele denne CL-turnering


Synes nu vi havde den hårdeste gruppe, og Inter var en svær 2er i runden efter. Benfica og Villareal var gode lodtrækninger. Real Madrid har slået Chelsea, PSG og City ud og er bare monstre i den her turnering, det er jo ikke en nem finale.

Jeg er også super spændt på hvordan City reagerer i ligaen. Jeg er sgu ikke så skråsikker på de bare rydder bord, men det var jeg heller ikke før i går.
Det er sgu´ vildt med Real Madrid ...... og ja, bittert for City der spillede to rigtig gode kampe. Jeg synes vi har haft det rigtigt svært mod City de sidste kampe vi har mødt dem men Real Madrid bliver ikke nemmere. Lad os håbe det bliver en mindeværdig finale og vi tager nummer 7.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det vilde er også, at Reals første skud inden for rammen var i 90 minut, da Rodrygo scorer.

Og andet skud var i 91 minut, da Rodrygo scorer igen. De kan bare noget i den turnering - og har en never die mentalitet.

Både i finalen mod Chelsea sidste sæson, men også i går efter føringen, begår Pep nogle taktiske brølere, der er meget atypisk ham. Man vil den turneringen for meget måske og bliver forfjamsket og febrilsk. CL er bare Kryptonit for City.
Figo

jeg siger heller ikke at det bliver "let" at slå RM. Det gør det IKKE.

Men ingen af os havde de store bekymringer forud for kampene mod Inter. Vi havde tævet Milan, som de fleste anså for at være nogenlunde på niveau med Inter, og i stedet for Bayern og City i semifinalen og finalen fik vi Villarreal og RM, som jeg tror de fleste anser for at være "lettere". Benfica havde vi heller ikke de store problemer mod, hvilket vi sjældent - i disse år ihf - har mod portugisiske hold.

I finalen skal vi selvfølgelig have lukket ned for Benzema og co., hvilket ikke er nogen nem opgave. Til gengæld er RM´s defensiv ikke bedre, end at vi nok skal score et par basser eller tre.
OB siden ... altid Liverpool FC siden ... altid Saints, 49ers Liverpool Football Klopp
Det kan selvfølgelig være de Bruyne var småskadet eller træt, men set i bakspejlet var det en kæmpe fejl at skifte ham ud, selvom det ikke var en af hans bedste præstationer. Nu stod man så med en midtbane med Gundogan og Fernandinho til forlængelsen...

Og så er det utilgiveligt at lukke 2 mål ind på 90 sekunder i en kamp man "bare" skal lukke ned.

Flot af Real, men City har kun sig selv at takke.
Jeg så ikke kampen igår, men det er som i skriver, nogle monstre vi skal møde.
Det er 3 gang LFC skal møde RM i en finale?
1981 - win
2007 - forgot :)
2022 - ?
Det er 3 gang LFC skal op mod Carlo Ancelotti.
Den første gang var VI mentality monsters. Bagud 0-3 efter 45 minutter i 2005.
Jeg har glemt 2007 :)
Vi skal i hvert fald ikke spille som i første halvalg i Villarreal ....... skræmmende bundniveau.
Annonce