Snak

Mere indhold efter annoncen
Ser da ud til ærkerivalerne har færre penge end os pt :) Weghorst på leje, det er sgu nye tider hos de røde djævle :)

Til kontrast kan man jo så nævne, PSG trods et underskud på €370 M, godt kunne finde lidt ekstra mønt til Messi :)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det kan også være det er en administrativ fejl, at de har X ved leje i stedet for køb🤷🏼‍♂️😅

Så godt overskriften med Messi, men gad simpelthen ikke læse den.
- min tanke var dog, hvorfor man skulle give Messi en ny og forbedret kontrakt. Det virker som frås.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Det er i hvert interessant at følge lidt med i. De første 3 måneder i deres seneste kvartalsregnskab tabte de £ 2.5 M om ugen ( godt nok med 2 udsatte hjemmekampe). Det er ovenpå et regnskab hvor man tabte £ 115 M. Nå ja så er der gælden og over £ 300 M man skylder til andre klubber.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det er mange penge at bruge på at vinde den vel 4.-5. bedste række i Europa og ikke andet😂
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Ja man må sige, at trods et afsindigt forbrug, så det at drive en klub, er mere end bare penge, selvom penge selvfølgelig har en enorm betydning.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Igen: Sidste sæson var vi et fodboldhold, der var millimeter fra at vinde the quadruple. Thiago er langt henad vejen den eneste af midtbanespillerne, der har holdt niveau fra sidste sæson; ergo er han ikke det største problem. Vi kan sagtens spille med en type som ham, hvis vi har andre spillere, der har mere intensitet og fysik. Men givet at han også er oppe i årene, skal han også erstattes snarligst, og helst inden han falder alt for meget i niveau.


Sjovt nok noget i samme retning jeg tænkte, da jeg læste kritikken af Thiago. Han er også den eneste der holder niveau lige pt. (hvilket er veldokumenteret her i tråden og hvis man ser kampene), mens Fabinho og Henderson er gået ned i kadence. Elliot er lidt undskyldt kva sin alder og manglende erfaring, og resten af midtbanen har været awol.

Et eller andet sted er det forståeligt nok, at man har formdyk, især når alderen trykker eller man rammer max. efter mange kampe i streg. Det er også svært uheldigt, at skaderne ramler ned over truppen konstant.

Klubben har angiveligt også søgt forstærkning til midtbanen, men træffer åbenbart de forkerte slutninger (alt ind på Tchouameni eller paniklån ved lukketid). Det er lidt bekymrende, at man ikke er ligeså god til at scoute til midtbanen som til forsvaret og angrebet (Konate, Jota, Nunez, Gakpo).

Ift. Thiago, Jones og Elliot som spillertyper på Klopps rugbrødsmidtbane, så tror jeg at tanken er at opgradere det tekniske niveau og beholde intensiteten. Hvis trænerstaben har skelet til de to modstandere der har udspillet os de seneste sæsoner, City og Real, så har vi netop ikke kunnet nedbryde dem med rugbrød alene (okay, City blev slået i sommers, men håber eksemplet giver).

Især Real-kampene har vist, at der er en anden vej til at vinde midtbane-slaget, og at man kan vinde med kompentencer som høj spilforståelse, teknik og bevægelsesmønstre (City spiller på samme måde med Silva, Gündogan og De Bruyne).

Min tese er, at man har kigget den vej for ny inspiration og forsøgt gradvist at implementere en mere teknisk-funderet spillestil over midten, at opgradere Henderson/Milner-typen så at sige, hvorfor Gavi-rygter giver så meget mening. Samtidig med man har kæmpet med et kollektivt formdyk og massive mængder af skader.

Har nogen i tråden for resten kigget i Pep Lijnders’ bog? Tænker der må stå noget om det emne.
Ser da ud til ærkerivalerne har færre penge end os pt :) Weghorst på leje, det er sgu nye tider hos de røde djævle :)

Til kontrast kan man jo så nævne, PSG trods et underskud på €370 M, godt kunne finde lidt ekstra mønt til Messi :)
Det er nemlig helt nye tider og selvom Weghorst ikke er god nok så må man da som Liverpool fan ærgre sig lidt over at United ikke i stedet stanger et absurd beløb ud for lejesoldaten Felix eller henter en Memphis Depay tilbage på en permanent kontrakt, men i stedet nu tænker mere langsigtet og økonomisk ansvarligt. Jaja man skal bare tilbage til i sommer for at se gode gamle United, men det er jo så også årsagen til at man holder igen nu.

Alt tyder på at denne lejeaftale med Wout er med henblik på at hente den helt rette 9´er til sommer fremfor at binde sig til en længere kontrakt til Memphis, Thuram og lignende bare fordi de er billige lige nu og derved udelukke et køb af Osimhen f. eks. Forfriskende at man ikke panikker efter Ronaldo afskeden hvis du spørger mig.

Og ja man er i knæ økonomisk i hvert fald indtil klubben bliver solgt, men The Athletic skrev i går i en artikel omkring Weghorst at man faktisk overvejede at betale for Gakpo alligevel, inden Joel Glazer så afviste til sidst. Så man kan vel altid gældssætte lidt ekstra hvis nødvendigt virker det til, da Glazers jo ikke selv indskyder penge. Jeg må indrømme at jeg er ret godt tilfreds med Weghorst valget alene af den grund at man ikke henter middelmådighed ind permanent i en panikhandel, også selvom han er et Burnley flop og man risikerer at smide en lige nu ret tilgængelig top 4 placering ved en Martial skade.
Manchester United Brøndby IF
Ift. Thiago, Jones og Elliot som spillertyper på Klopps rugbrødsmidtbane, så tror jeg at tanken er at opgradere det tekniske niveau og beholde intensiteten.


Uden tvivl. Og netop derfor er Bellingham jo også den ideelle signing. Med Thiago OG Elliott er man sandsynligvis gået lidt for meget på kompromis i forhold til presspil og intensitet. Jeg vil ikke udelukke at Elliott, Bellingham og en stærk 6´er kan fungere på sigt, men det vil nok være smart også at have en stærkere presspiller til rådighed. Eller en stærk balancespiller som Gini Wijnaldum. Og det er selvfølgelig her, at en spiller som Mac Allister kunne være interessant.
Jeg tror også at Ox og Keita bliver de nye midtbane signings i januar, desværre. Hvis det betyder at vi får de rigtige til sommer, er det vel også tilgiveligt. Hvis ikke, er det godt nok dumt - det virker som en super investering at bruge penge nu for at sikre sig top 4... hvis det lykkedes og signingen gør forskel på 4. og 5. plads, kan det jo gå hen og blive en "gratis" signing ift tabte CL indtægter. Det ligner dog at kistebunden er tom, og det er lige meget om det giver mening eller ikke at hente en spiller.

Jeg synes en af de store problemer ved vores model er, at vi ikke har solgt store profiler siden Coutinho. Ellers har det jo været spillere i £20m-kategorien, og det kan man ikke snolle meget for i dagens marked. Man skulle have solgt Salah, Mané eller Firmino da de var på toppen, eller have arbejdet hårdere på forlængelser af Gini, Can, Origi da de vel kunne have indbragt gode penge. Hvis vi er en sell to buy klub, nytter det ikke at vi ikke sælger, selvom det gør ondt når det sker.
Synes sgu det er svært at være super kritisk, selvfølgelig mangler vi noget til midtbanen. Men vi sluttede sæsonen af med 16 sejre og 2 uafgjorte. At holdet og skader skal selvfølgelig med osse lidt med i billede, er så langt væk fra sidste sæson niveau, er svært lige at forudse. Nå der er jo ikke andet at håbe, man har de penge der skal til og man får hentet de spillere til midtbanen man har udset sig.

@ Deebo

Ja spændende hvad der bliver hentet. Klasse 9’ere hænger ikke sådan lige på træerne.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce