Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tænker også, at Klopp bakker lidt omkring brugen af de unge på lørdag. Elliott er vel den eneste af disse, der kunne tænkes at starte inde.

Trent vender vel også tilbage, Robertson ligeså.

Er Nunez klar starter han helt sikkert også - sammen med Gakpo - spørgsmålet er vel om Klopp bænker Salah igen, han virker ikke som en med megen gejst i øjeblikket.
Y. N. W. A. - #JFT97
Salah spiller mod Chelsea hvis han er klar. Skarphed el ej er alt andet useriøst.

Gakpo - Darwin - Salah lyder spændende. Særligt med en “fri” Thiago og Keita bagved.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Helt enig i at det sandsynligvis bliver same old mod Chelsea. Tror dog han finder plads til Milner - om det bliver på midtbanen eller HB tør jeg ikke gætte på.

Jeg tror det bliver noget ala:
Ali; Milner/Trent, Matip, Konaté, Robertson; Fabinho, Thiago, Milner/Naby; Gakpo, Nunez, Salah

Håber dog det bliver mere radikalt med bl.a. Bajcetic og Elliott. Jeg husker at Klopp pissede Salah af for nogle år siden ved at smide ham på bænken - Salah blev trodsig, kom i virkeligt god form og lod være med at fejre scoringer. Jeg synes det er et forsøg værd, også for at vise at man ikke er garanteret en startplads fordi man hedder Salah.
23 mål/assists i 27 kampe, det er lidt af en mand i vil smide på bænken :)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg skriver ikke, at jeg helst ser Mo på bænken.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det her klip gør nok, at jeg sætter mig og ser kampen i morgen.

https://twitter.com/RdScouting/status/1615458941722402825?s=20&t=mN4kBDK0a00pN_n-GCW2wQ

Fabinho ligner jo pt. Arveprins Knud der vender ud for Knudshoved færgeleje til sammenligning.
Notsoneutral
Det kan du have ret i. Så meget ser jeg ham heller ikke - måske en kamp om året :)
Men Adama - Kaptajnen på Battlestar Galactica :) Det er ham han minder mig om. Nej ikke fodbold. Sry :)
Fabinho ligner jo pt. Arveprins Knud der vender ud for Knudshoved færgeleje til sammenligning.

haha det kan ikke beskrives bedre.
1887
23 mål/assists i 27 kampe, det er lidt af en mand i vil smide på bænken :)

EDIT: TL;DR: Opsummering af Salah stats der blev længere end jeg lige havde tænkt det skulle blive. Han ligger væsentligt under hvad han ellers plejer, og også under f.eks. Diaz og Carvalho (og Mané fra sidste sæson) i de defensive stats. Offensivt output er også betydeligt lavere end hans eget fra tidligere sæsoner.

Ikke for at fluekneppe, men det er 21 mål/assists, ikke 23, i 27 kampe. Desuden har han 0 mål/assists i de sidste tre kampe, og er generelt mere end jammerligt spillende. Der har været ALT for mange dårlige kampe, han har også en stor andel i vores møg-sæson. 7 mål på 1600 minutters fodbold er slet ikke nok, ift. at han ikke bidrager til den defensive del af spillet og ikke løber nok for holdkammeraterne og dermed gør sig spilbar. Han har f.eks. kun 2 tacklinger i vores defensive 1/3 i hele PL sæsonen (8 fordelt på hele banen). Luis Diaz har 2 tacklinger i vores defensive 1/3 og 10 på hele banen i PL denne sæson - og har spillet lidt over 1/3 af Salah´s minutter, til sammenligning. Sadio Mané havde dobbelt så mange tacklinger per kamp i vores defensive 1/3 og mere end dobbelt så mange fordelt på hele banen sidste sæson. Salah har i gennemsnit modtaget 30.8 afleveringer per kamp denne sæson, det er 7 mindre end hans hidtidige dårligste snit i Liverpool (37.8). Diaz har til sammenligning modtaget 41.3 afleveringer per 90 denne sæson. Luis Diaz har næsten dobbelt så mange ball recoveries (3.97 per 90 mod Salah´s 2.2). Salah vinder kun 0.17 aerial duels per 90, hvilket (bortset fra sidste sæson på 0.21 per min) er mindre end halvdelen end han har gjort i de andre sæsoner hos os. Luis Diaz vinder 0.88 aerial duels per 90 mens Mané sidste år vandt 0.97. Salah bliver endda kværnet af lille-bitte Carvalho i samtlige defensive stats, og ham er vi ellers enige i er for petit til at spille for os, mens Salah er et fysisk monster ift hans højde - (1.08 aerial duals won per 90, 4.86 ball recoveries, har mere end 4 gange så mange successful tackles per 90, og offensivt modtager han 36.8 afleveringer per 90). Jeg har ikke adgang til de store stats-pakker, men kan se at Salah i gennemsnit løber 8.78 km per kamp i CL denne sæson - Luis Diaz løber 11.24.

Sammenligner jeg Salah´s nuværende sæson med tidligere, ser det også skidt ud. Han har 0.4 goal creating actions (GCA) per 90 denne sæson, sammenlignet med 0.68 sidste sæson. Han har ikke én dribling der fører til en GCA denne sæson, og passes leading to GCA er 0.23 per 90 (0.43 sidste sæson). Han har 38.7 touches per 90 - tidligere færreste per 90 var 45, i hans første sæson i klubben. Hans dribble succes % er gået markant ned - sidste sæson var hans hidtil dårligste på 39%, denne sæson er på 31%. Hans mål/assists per 90, som du brugte som stat til at vise at han ikke skulle en tur på bænken, er denne sæson på 0.62. Dårligste før denne sæson har været 0.88, så altså et betydeligt drop.

Nu kommer det virkeligt til at virke som om jeg har en agenda mod Salah, det vil jeg gerne understrege at jeg IKKE har. Jeg elsker Salah lige så meget som jeg elsker vores andre spillere - men qua hans status i truppen som en af lederne, der har været her længe og bidraget til at vi har vundet alt (og får over dobbelt løn af de fleste andre), har han også et øget ansvar. Indlægget her skal mere ses som et modsvar på bare at bruge mål/assists som metric på om han performer lige nu - for det synes jeg virkeligt ikke han gør. Han har set virkeligt god ud i nogle kampe, og leveret et fornuftigt slutprodukt i andre - deraf hans flotte 21 mål/assists på 27 kampe. Jeg vil ikke have ham permanent bænket og tror ikke han er over udløbsdato, men som jeg skriver i den tidligere kommentar har det tidligere gjort ham trodsig med en tur på bænken, og en trodsig/sur Mo plejer at være en god Mo. Han trænger til et ordentligt los i røven, for han løber ikke nok og bidrager ikke nok til defensiven.

Jeg må indrømme at de her stats chokerede mig lidt da jeg læste dem - for selvom stats uden kontekst ikke nødvendigvis er vildt brugbart, synes jeg det peger på at han har været en større del af problemerne end jeg ellers lige havde haft på fornemmelsen - som minimum performer han i hvert fald langt under hvad vi ved han kan, og også langt under f.eks. Diaz. Trent kigger nok misundeligt over mod Robertson, når han har Elliott og Salah liggende foran sig mens Robbo har Thiago og Nunéz/Diaz/Jota/Ox.

For at opsummere, synes jeg IKKE det er helt ude i hampen at mene, at han skal en tur på bænken.
Nu fik jeg stats-blod på tanden og havde lyst til at kigge lidt på midtbanespillerne også. Jeg har sammenlignet PL stats for denne sæson specielt med fokus på Henderson, Thiago og Elliott.

Afleveringer
Elliott slår klart færrest afleveringer per 90 - blot 44.8. Henderson og Thiago er på 60.2 og 67.2. Proggressive distance, altså den afstand som deres afleveringer får bolden frem i banen per 90, er 168 yards (1 yard = 0.91 m) for Elliott, 355 for Thiago, 278 for Hendo og 223 for Fabinho. Elliott laver (selvfølgelig) de korteste afleveringer med et gennemsnit på 14.78 yards per aflevering, mens Thiago laver de længste på 17.96. Elliott får færrest af sine afleveringer interceptet med 1.04 per 90, mens Thiago får 1.74 og Henderson 1.22. Elliott og Fabinho modtager omkring 50 afleveringer per 90, mens Thiago får 65 og Henderson 60. Til gengæld modtager Elliott flere end tre gange flere progressive passes end de to andre 8´ere. En del af grunden til at Elliott´s afleveringer ikke flytter bolden lige så meget frem, vil selvfølgelig også være at han modtager den længere fremme i banen.

Offensivt output
Elliott fører klart ift. expected assists. Han har 0.2 per kamp, mens Henderson har 0.11 og Thiago 0.08. Naby har knapt nok spillet, men har 0.23. Elliott laver også flest aflevering ind i straffesparksfeltet (2.35). Overraskende er Thiago (1.65) faktisk betydeligt bag Henderson (2.04). Elliott har 4.0 shot-creating actions (SCA) per 90, mens Thiago og Henderson begge har 2.75. Det er specielt driblinger, hvor Elliott skiller sig ud - 0.43 driblinger fører til en SCA per kamp, mens det er 0.09 for Thiago og 0 for Henderson. Goal creating actions fører Elliott også klart med 0.52, over Thiago´s 0.18 og Henderson´s 0.1. Elliott er den eneste af dem der har fået scoret. Han har skudt 20 gange fra i gennemsnit 18.8 meter, mens Thiago har skudt 8 gange fra 26m og Henderson 12 gange fra 23 meter.

Defensive aktioner
Det her var et stort tema efter Brentford kampen, da Thiago var en-mands-hær i nedsablingen af vores midtbane. Han er sjovt nok også den, der generalt laver flest tacklinger (3.12 per 90) efterfulgt af Fabinho (2.39), Henderson (1.33) og til sidst Elliott (1.13). Værd at bemærke vinder Henderson dobbelt så mange tacklinger som Elliott på midten af banen (0.71 mod 0.35), mens Elliott vinder dobbelt så mange tacklinger som Henderson i modstanderens tredjedel (0.42 mod 0.2). Thiago vinder stort set alle sine tackling på midten af banen og i forsvaret, og altså ikke i sidste 1/3. En af de ting, som jeg tror vi alle har fornemmet er, at Elliott er nemmere at drible forbi end de andre. Han er blevet afdriblet 1.3 gange per 90, Fabinho 1.16, Henderson 0.51 og Thiago 0.31. Når en spiller forsøger at afdrible dem, er Elliott elendig til at få dem tacklet og lykkedes kun 21% af gangene, mens Henderson/Fabinho ligger i midt 40% og Thiago på 75%. Ift. interceptions ligger Elliott på 0.35 per 90, mens Henderson har 1.02, Fabinho 1.32 og Thiago 1.65. Samlet tackles+interceptions ligger Thiago altså på det dobbelte af Henderson per 90, og mere end 3x Elliott. Thiago og Fabinho vinder desuden 1.01 aerial duel per 90, mens Henderson vinder det halve. Elliott er helt nede på 0.09.

Opsummering
Jeg synes klart at tallene viser det, som vi har snakket om på det sidste. Elliott er ikke en 8´er i vores system, og spiller basically også som en klassisk 10´er allerede - bare forskudt mod højre. Han har ikke mange defensive aktioner, og dem han har, er højt på banen. Han har et større offensivt output end de andre, men er ikke lige så meget involveret i det generelle spil. Henderson er den eneste, som jeg ville karakterisere som en box-to-box spiller af de tre. Han er nede og tackle i forsvaret, og kommer også med frem og smider bolde ind i feltet. Defensivt halter han dog efter Thiago, som er vores metronom fra dybt i banen. Man kunne forestille sig, at Thiago fysisk ikke kan være med til at dække hele banen, og at han derfor ikke skal med op i modstanderens 1/3, da han så ikke kan komme med hjem igen - og selvfølgelig så de andre har en at spille bolden tilbage til, hvorefter han så fordeler den igen. Måske var det også derfor, Klopp prøvede ham af i en 10´er rolle mod Brighton?

Det bekræfter da i hvert fald det, som jeg synes man har set i sæsonen. Thiago er lidt en en-mands-hær, og Elliott egner sig ikke til at være en box-to-box 8´er men ville sikkert være en udmærket 10´er. Skulle vi ende med at hente en ny midtbanespiller, kunne det derfor være at det gav mening at finde en der passer ind i en to-mands midtbane, hvis Elliott skal spille tit. Desuden kan det være det giver mening at rykke den mere defensive af de to midtbanespiller over i højre side når Elliott spiller, så vi ikke både har Salah og Elliott der ikke bidrager synderligt i vores defensive tredjedel af banen - i hvert fald kan vi ikke bare bytte rundt plug´n´play agtigt mellem Elliott og Henderson, da de jo bidrager med to helt forskellige ting.
Annonce