Redigeretfre 17. feb 2023
Jeg synes altså Fabinho var god-god i mandags. Ikke 9/10, men præstationen var da helt sikkert til 7/10 - han fandt rigtigt fine positioner der hjalp med at stresse Everton og give os tæt på alle andenbolde, hvilket gjorde arbejdet lettere for hele holdet. På trods af at han var meget på bolden (af de spillere, der ikke spillede i forsvaret, havde kun Henderson flere boldberøringer - 66 mod Fabinho´s 64), var han den spiller på banen der tabte den færrest gange. En enkelt key pass blev det da også til.
En super positiv indsats sammenlignet med tidligere, selvom vi selvfølgelig ved at han kan være mere fremtrædende, specielt i det offensive. Hans proggresive passing distance per 90 er faldet fra 369m for to sæsoner siden, til 213m nu - og progressive carries per 90 er ligeledes halveret. Man kunne forestille sig, at det også er et produkt af at han spiller ved siden af Thiago, og derfor primært har skulle videregive kuglen til ham, men det er stadig en del af Fabinho´s spil som vi savner.
Så længe han kan præstere stabilt på samme niveau som mod Everton resten af sæsonen, skal vi nok klare skærene mod de fleste i ligaen - jeg er mere i tvivl om det er nok mod de bedste hold i Champions League.