Snak

Mere indhold efter annoncen
Ynwa: Du plejer at vare godt inde i det med finanser. Sidste år betalte klubben 386 Millioner pund i samlet løn til truppen, hvilket er tæt på det dobbelte af truppens samlede grundløn. Nu hvor det sejler denne sæson, tør man sà hàbe på det kan give en fordel den vej til sommer ?
Et point og cleansheet er langt bedre end det hø, der blev leveret i de 3 udekampe før Newcastle kampen.

Hvis man vil i top 4, skal der vel også hentes point i de "grimme" kampe.

Nu venter to kampe på Anfield, der spiller vi trods alt bedre i PL.
Y. N. W. A. - #JFT97
@Davies

Det er klubbens samlede lønomkostninger og ikke kun 1 holdet, selvom de jo er den største del af de samlede lønomkostninger. Personlig var jeg overraskede da jeg læste at lønningerne var så høje, men en del af det kan nok forklares med, at der er udbetalt mange bonuspenge til spillerne.

Det lyder jo på Klopp, at man er klar over at truppen trænger til en stor investering og han vil få et stort beløb til sommer. Hvor stort må tiden vise, regnskabet er stadigvæk ikke kommet, selvom vi kender omsætningen - lønomkostninger osv for året, kender vi ikke hvor stort overskuddet er. Men det ligger formentlig i størrelsesorden £ 65-75 M. Klopp har jo mere el mindre indikeret at CL i næste sæson, ikke vil have synderlig effekt på hvad man gør til sommer.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Heldigvis blev top-4 ikke afgjort i aftes, så et point er da bedre end ingenting. Spurs har heller ikke den nemmeste kamp senere. Vi skal stadig bare vinde på Anfield over Wolves, så vil vi kun være tre point efter, med en indbyrdes kamp i hånden.
Når man lige har sovet på den, så er 0-0 ikke en katastrofe.
Men spillet er frygtelig forkrampet. Hvordan vi kan begå som mange fejl er helt vildt. Igen i går kunne vi ikke placere os ordentligt på dødbolde. VVD har dog givet en tand mere tryghed, og man skal også huske at han kun lige er vendt tilbage fra skade.
Jeg ved snart ikke hvad jeg skal mene om Trent. Han er en fantastisk spiller, men om resten af hans karriere skal være som højreback kan man måske godt diskutere og udfordre.
Klopp har et stort arbejde foran sig, og jeg håber at han får midlerne til det. Der skal ske noget på den midtbane og tildels i forsvaret.
1887
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det er nemlig ikke en katastrofe.

Vi kommer fra en serie på 4 kampe med 1 point og en målscore på 1-9, og har nu gang i en serie med 7 point og en målscore på 4-0.

Det er da fremskridt. Nu mangler spillet så også at blive bedre, men vi spiller os da også til fine chancer. Kynismen mangler bare.

Når først Jota er oppe i gear sker der nok ting og sager.
Y. N. W. A. - #JFT97
Nej resultatet er ikke en katastrofe, men spillet.... Hold da op, hvor skal man starte. Jeg tror ikke der er noget hold i PL der har været dårligere spillende end Liverpool efter VM. I går var nok det værste der har været.
Selvom vi er bedre hjemme end ude, så har jeg svært ved at se Liverpool besejre et hold på onsdag så man for ikke længe siden blev rundbarberet af.
Mit gæt er at den der vinder kampen senere mellem Spurs og Chelsea snupper den 4. plads.
Go Go Bezos
Puha det var en sløj omgang på Selhurst Park i går... en af de værst spillede fodboldkampe jeg har set længe. Var ude og se Crawley mod Carlisle tidligere på dagen, og det er sgu lige før at de spillede bedre end Liverpool.

Synes vi manglede Nunez, og så var Trent arrogant og Keita uduelig. Uafgjort ude var isoleret set ikke forfærdeligt, men vi burde kunne smadre Palace som de spiller i går.

Jeg tror jeg må pensionere mine lucky socks, de skuffede igen i går.
så har jeg svært ved at se Liverpool besejre et hold på onsdag så man for ikke længe siden blev rundbarberet af.

Jeg er med på, at vi tabte 3-0, men det var da også "kun" på cifrene vi blev rundbarberet.

Xg i kampen var meget lige (2,03 - 1,96). Skud statistikken sagde 22-12 til os, med 6 inden for rammen til Wolves og 4 til os.

Rundbarberet. Nej.

Y. N. W. A. - #JFT97
Tak for svar 🙂
Annonce