Snak

Mere indhold efter annoncen
Tielemans har vel kontraktudløb til sommer? Det er jeg næsten sikker på.

Det mener jeg, at du har ret i.
Og det kan være, at det er det niveau vi skal kigge på.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Hvad manglende CL kommer til at betyde for transferstrategien bliver spændende at se.

Vi brugte jo heller ingen penge på at forny truppen efter at vi vandt ligaen, så forskellen bør vel ikke være slående? Der kommer ikke til at ske noget nævneværdigt på den front med FSG ved roret fortsat, CHL eller ej. Det tænker jeg efterhånden er relativt sikkert at konstatere.

Ganske enkelt rystende hvis undskyldningen for manglende fornyelse af truppen gennem de sidste par år har været bundet op på, at man ville hente den helt rigtige spiller (alá hvad man gjorde med Alisson og Van Dijk) og når det så nærmer sig crunch time og den pågældende spiller skal videre, så trækker man sig fordi man ikke kan være med økonomisk. Hvorfor har man så ikke styrket truppen gradvist da der var brug for det, så vi i det mindste kunne have fastholdt momentum? Nu kan man så starte helt forfra, langt fra de CHL-givende pladser, fordi man holdt sig for øjnene og valgte ikke at adressere problemstillingerne i tide. Den her klub sejler rundt, mildest talt. Mon ikke også at det er årsagen til at folk siger op på kryds og tværs på de interne linjer? Der er ikke meget motivation forbundet med at repræsentere en klub, der tydeligvist ikke er villige til at gøre hvad der skal til for fortsat at kunne konkurrere i toppen. Tværtimod har vi nu smidt to sæsoner i skraldespanden ved at satse på to midtbanespillere, som vi formentligt ikke lander nogle af. Nu er man så tilbage til start, hvor man ikke længere kan tiltrække spillere fra øverste hylde, da man ikke kan tilbyde CHL-bold. Cirklen er fuldendt, mission accomplished.

At der stadig sidder nogle derude og forsvarer de amøber er beyond me. Der bliver dog heldigvis færre og færre imellem dem eftersom resultaterne gang på gang svigter. Det skulle vitterligt ikke undre mig, om vi først er at finde igen i CHL den dag FSG endeligt er fortid. De har med al tydelighed vist, og fortsætter med at vise, at de ikke er villige til at investere dét der skal til for at klubben kan konsolideres i toppen - og så skal de jo bare ud ved førstkommende lejlighed.

Vi vinder? Ingen penge.
Vi taber? Ingen penge.
Vi kvalificerer os til CHL? Ingen penge.
Vi glipper kvalifikation til CHL? Ingen penge.
Højeste omsætning i mands minde? Ingen penge.
Ældste trup i ligaen? Ingen penge.
Manageren udfører mirakler på kontinuerlig basis? Ingen penge.
Skadeshelvede i forsvaret og på midtbanen? Ingen penge.

Historien om FSG. The only club to be broke from spending fuck all. Enough is enough. Ud!
Og hvem fik klubben op af sølet ?
Hvem fik Klopp ansat ?
Hvem har sørget for rimelig pæne overskud, så gælden er blevet reduceret massivt. Samtidig med at klubben aldrig har haft en dyrere trup ?
Nå ja for ikke og nævne lønningerne i klubben aldrig har været højere. Nå ja så har man passerer 1000 fastansatte i klubben.

Det billede du prøver at male, er måske en smule unuanceret. Men det er klart hvis du ønsker en mellemøstlig Stat som ejer, hvor der intet budget er, så kan jeg da godt forstå du er skuffet. De stater lever jo rigtig godt op til alt det klubben står for ikk ?……
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg er fint tilfreds med FSG som ejere - der skal mere til, at de kommer i min sorte bog.
De reddede vores klub, investeret i stadion, nyt træningsanlæg og købt et mesterskabshold.

At det “er gået lidt i stå” kan ikke bringe mit pis i kog. Og at vi ikke skulle være at finde i CL før de er væk er en voldsom antagelse.

Mindre end Bellingham kan gøre det for klubben. Det er jo set før. At begynde at lægge økonomisk arm med City, Newcastle og Chelsea giver ingen mening, uagtet vi har bygget en god forretningsmodel op.

Jeg vil sgu hellere agere økonomisk ansvarligt, og misse et mesterskab end bringe klubben i økonomisk uføre og være afhængig af resultater for at holde snuden oven vande for en pokal. Det er jo i øvrigt ikke mine penge / min forretning.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Jeg vil sgu hellere agere økonomisk ansvarligt, og misse et mesterskab end bringe klubben i økonomisk uføre og være afhængig af resultater for at holde snuden oven vande for en pokal. Det er jo i øvrigt ikke mine penge / min forretning.


Der er jeg nok anderledes. Jeg har slet ikke brug for min klub er økonomisk ansvarlig hvis det betyder at de hverken vinder kampe eller pokaler. Det er jo heller ikke mine penge. Spurs, MU, Arsenal, Chelsea er jo forgældede op til ørene. Tænker ikke de er ved at dreje nøglen om. For min skyld kan Liverpool følge den model. Jeg er jo bare sofafan der vil underholdes. Men igen det er jo heller ikke mine penge.
Ejerne har gjort det fint, NU er det bare tid til at de forlader skuden og lader mere ambitiøse komme til, Tak :-)
Go Go Bezos
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At begynde at lægge økonomisk arm med City, Newcastle og Chelsea giver ingen mening, uagtet vi har bygget en god forretningsmodel op.
vi burde som minimum kunne konkurrere økonomisk med Chelsea. De skal trods alt som noget nyt begynde og tjene almindelige menneske penge.
City og Newcastle bliver en helt anden snak, men her kan man håbe at FA får noget ud af deres anklager imod City.
Der skal investeres stort til den midtbane, og det tror jeg også på sker.
1887
De fleste havde vel også en berettiget forventning om, at Liverpool ville kvalificere sig til CHL, hvorved investerings-kalkulen i Bellingham ville være intakt, hvorved man igen ville kunne løfte et hold, der måske var faldet 5 % i kadance.

Når CHL så udebliver - som er en af præmisserne for nærværende debat, er det vel også klart, at man må skrue lidt ned, og angribe fra lidt større afstand; dvs. bygge op med spillere, der har længere vej til den absolutte top end Bellingham.

Slutter man udenfor top 4, vil næste sæson være forløbet tilfredsstillende, hvis man kommer tilbage i top 4 - og igen tættere på de absolutte tophold, hvorimod man - hvis man var sluttet umiddelbart efter toppen eller endda havde vundet PRL, kunne have tilladt sig at sigte højere; dvs. med f.eks. Bellingham som frontfigur.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Well spoken, YNWA.
Y. N. W. A. - #JFT97
@Nick

Det er vel kun City der kan tilbyde CL fast og med tiden sikkert osse Newcastle. Så jeg køber ikke rigtig den der med, at fordi man misser en CL sæson, så er den og el den spiller urealistiske. Jeg tror bestemt LFC vil investere til sommer, spørgsmålet er hvor meget der er at gøre godt med og derfor kan det være “smartere”, at sprede investeringen ud på flere gode spillere end at lægge det hele i en kurv. Priserne kan altså osse være i et niveau, hvor man som klub må sige stop. En Klopp spiller koster normalt omkring de £ 40 M idag. Bellingham koster vel omkring de £ 120 M. Jeg mener med det behov man har til midtbanen, så kan man jo egentlig ikke fortænke klubben/ Klopp i, at hente 3 spillere i stedet for 1 spiller, hvis budgettet er £120 M til sommer.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Min pointe er, at slutter man udenfor top 4, skal man måske i første omgang ikke sigte mod mesterskabet den følgende sæson, men først og fremmest sikre sig, at man står godt til at entrere de 4 øverste pladser igen hurtigst muligt.

Med den konkurrence, der er i PRL, er Liverpool ikke selvskrevet til CHL, hvis først de øvrige topklubber flytter sig markant fremad - bla. eksemplificeret ved N´Castle i denne sæson.

Hvorvidt Bellingham kan være en af 2 - 3 nye midtbanespillere, kan meget vel afhænge af, hvorvidt man kvalificerer sig til CHL.

Vi mener nok det samme i sidste ende.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce