Snak

Mere indhold efter annoncen
-Enten sælge Matip/Gomez og hente en ny CB ind, gerne en der ikke er født med glasben. Sælg Phillips og Williams, og hent en ny CB som afløser for Matip (som så (for)bliver reserve).

-Hente en ny højreback og dermed omskole Trent til en CM-rolle. ja en ny, ellers at Gomez kunne være god her. Har også et håb om at Ramsay kan komme igang. Men er helt klart enig i, at vi bør spille med en decideret fire-back kæde. Den nuværende konstellation i forsvaret er i hvert fald ikke helt gearet til en faux-HB.

-Sælge Fabinho, da han har peaket og er for langsom nu, og så hente en ny, yngre 6´er ind. Enig. Forhåbentlig kommer Bajcetic stærkt tilbage også.

-Hente en 8´er, som skal spille i stedet for Thiago/Henderson.
Ved ikke om Bellingham har været nævnt? … ellers kunne rygtestrømmen tyde på, at det er her man satser på forstærkning. Det skal være en spiller med internationalt snit, en HG vil være perfekt men en profil fra kontinentet kan sagtens svare kravene.
Vi når ikke og indhente United eller United.
Men hvis vi kan gøre deres fans nervøse helt frem til de allersidste kampe, så er det også det hele værd.
1887
Curtis Jones, var virkelig god i går, min Motm
Jota, burde have fået rødt.
Tierney er en kæmpe badehat, man kan aldrig regne med hans vurdering.
Kæmpe problem at smide en 3-0...
Mega fedt at vinde kampen efter 3-3
Det er fandeme sjovt at Kloop får en fiber!

Det kunne være fedt hvis United smider en masse point, Jeg er dog mere nervøs for Brighton, som vel kommer foran os, når de vinde deres sidste kampe ;)
Spacefreak
hent en ny CB som afløser for Matip (som så (for)bliver reserve).


Jonathan Tah fra Leverkusen har til sommer en frikøbsklausul på under 20 mio Euro. Og han har udtalt, at han kun vil skifte til PL.

Det er længe siden, jeg har set ham spille og har ikke tjekket skadeshistorikken - men han ligner en god afløser for Matip. 27 år er også en OK alder.

Og ellers er N´Dicka - som jeg har skrevet om flere gange - fra Frankfurt gratis til sommer.

Der er burde være rigtig gode og billige muligheder for at erstatte Matip.

Klubben har helt tydeligt scoutet Tyskland ift. midterforsvarer, når nu vi har hentet Konate, Matip og Klavan dér samt lejet Kabak. Og p.t. er der nogle ret spændende løsninger i Bundesligaen.

5. pladsen er da bestemt værd at spille om?

Og når Ten Hag er ude og sige, at Sevilla-kampen var sæsonens værste, viser det jo meget godt hvor stor fornægtelsen er i den klub.

Det næste er vel, at Salah har fået dommertække efter han overhalede Rashford på topscorerlisten.

Toon Army under jeg succesen. De har været på pinebænken i så mange år, hvilket jeg sagtens kan relatere til. Og Howe har bygget noget rigtig fornuftigt op.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Klubben har helt tydeligt scoutet Tyskland ift. midterforsvarer, når nu vi har hentet Konate, Matip og Klavan dér samt lejet Kabak. Og p.t. er der nogle ret spændende løsninger i Bundesligaen.


Og Tah og Ndicka er bestemt interessant navne. Svinedyre Gvardiol har også været nævnt. Så jeg er (også) ret sikker på, at klubben kigger i retning af BL fremfor de andre ligaer.

Apropos, hvor står sådan en spiller som Sepp van der Berg? Han har været skadet en del, ved jeg.

Apropos, hvor står sådan en spiller som Sepp van der Berg? Han har været skadet en del, ved jeg.


Han startede sæsonen med at spille fuld tid i de tre første kamp - og har så ellers været skadet fra oktober 2022 til slut april 2023 😳

Han kom langt om længe tilbage fra sin skade denne weekend, hvor han blev skiftet ind og scorer et måske livsvigtigt mål for Schalke ift. overlevelse i ligaen.

Det er svært at vurdere ham overall, da han simpelthen har været for skadet - også da han ikke var lejet ud. P.t. svært at se, han skulle være så meget bedre, end hvad der render rundt af forsvarsspillere i akademiet - og nogle af dem, der er blevet solgt (som Ki-Jana Hoever fx).

Det ligner, at Sepp skal en hylde eller to ned - bunden af Bullien er nok det rette niveau.
Med de spillere der står til at forlade klubben til sommer, der synes jeg der mangler et navn.

Thiago

Jeg har totalt mistet fidusen til ham - og kan ikke se hvad han bidrager med når han er på banen. Hans hyre skulle betyde at han skulle være en af de bærende spillere, men med hans skadeshistorik og bidrag på banen når han spiller, synes jeg at hans lønkroner ville være bedre brugt andetsteds.
P.t. svært at se, han skulle være så meget bedre, end hvad der render rundt af forsvarsspillere i akademiet


Quansah har set spændende ud, men det er nok lige tidligt nok at spå noget om ham. Ved ikke hvor Big Billy står efter et ikke så vellykket lejeophold.
Jeg tror nu ikke at problemet er centerbacks hvis jeg skal være ærlig. VVD og Konaté er begge etablerede landsholdsspillere. Nej jeg ville prioritere en rigtig dygtig højre back, og så ville jeg rykke TAA permanent op på midten. Jeg noterer mig også at Klopp har forsøgt sig med Pep stilen hvor TAA bliver midtbanespiller så snart I har bolden, og vidst med ganske fin succes.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce