Snak

Mere indhold efter annoncen
Klodike +1

Selvom det kan skrives i en lidt pænere tone, er jeg mere eller mindre enig i det, Klodike skriver. Hvem i alverden skal kunne vurdere, om en spiller for alvor har slået sig, før man vælger at give et straffespark? Hvis det er tilfældet, inviterer man jo nærmest spillerne til mere skuespil end pt. ved netop at lade som om, at man virkelig har slået sig i disse situationer.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Det er jo bare dårligt forsvarsspil, længere er den jo ikke.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Uanset hvad kan vi vel være enige om at straffen (straffespark) er ret stor ift forbrydelsen? Jeg er enig at der selvfølgelig er straffespark, men det er sgu lidt af en gave.
Det er jo bare dårligt forsvarsspil, længere er den jo ikke.


Enig.
Det ville ikke gøre mig noget hvis de der ligegyldige hånd situationer og sådan noget som den her mod Nunez blev takseret til noget ala det indirekte frispark (evt med et automatisk gult kort, hvis de slipper for straffe?). Men jeg stoler ikke en skid på dommernes skøn, hvis de skal til at vurdere hvornår en chance bliver frataget eller ikke. Forestil dig lige den diskussion der ville være efter hver eneste kamp, nej tak.

Uanset er det jo lige meget at diskutere her - klokkeklart straffespark.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tænkte også at indirekte frispark ville være en mere passende straf, men jeg er også enig i at det vil være noget rod at skulle skelne. Så vi er tilbage til at det bare er dårligt forsvarsspil.
Mo Salah has become the first Liverpool player to score 18+ league goals in six separate seasons since the club was last promoted in 1962.

( Hunt og Rush hver 5 gange)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
YNWA,

3. halvleg på Østerbros Perle?
Selvom han naturligvis er lidt rusten, så er det en fornøjelse at have Diaz tilbage på banen. Fantastisk energi han bringer
Nu så jeg ikke straffesparket men hvad fanden sker der.

Gik vi 20 kampe uden at få et straffe og nu er der fløjtet 4 på en måned?
Virker lidt spøjst.
Annonce