Snak

Mere indhold efter annoncen
Barella ville være min ønskesigning...evt. sammen med Caicedo, men så var det, jeg vågnede..


Stort nej tak til italienske spillere. Serie A er bare i stort niveau under PL. Barella ender bare som Aquilani Ver.2 .
Go Go Bezos
jeg er også noget betænkelig ang. italienske spillere.
Nej lad os finde en tysk spiller. Jeg savner sgu Dietmar Hamann. :)
1887
Der savner jeg nok Xabi Alonsi og Mascherano lidt mere, så stik mig gerne en spansktalende gut!
Jeg tænker ikke nødvendigvis vi signer spillere baseret på nationalitet ;-)

Barella ser vildt spændende ud, jeg ville absolut ikke have noget i mod hvis han var en af tre nye midtbanespillere sammen med en boks-til-boks (Gravenberch, Mac Allister, Mount?) og en 6´er (Ugarte, Rice, Caicedo?). Jeg synes dog at det lyder mere og mere som om at vi ikke kommer til at signe en ren 6´er men mere en der kan dække begge positioner.
… at det lyder mere og mere som om at vi ikke kommer til at signe en ren 6´er men mere en der kan dække begge positioner.


Og her er Bajcetic din “nye” signing! Med Morton som backup.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vildt vigtig dag i morgen for vores top fire chancer. Skal folk se det, og tror i på hjælp fra hhv. Leeds og Wolves?

Alt andet lige er det sjovere at følge med, og håbe på pointtab, i Brighton, United og Newcastle kampe hvor det da hænder, end at se City vinde uge efter uge og løbe af sted med 100 point 🙈
I øvrigt diskuterede jeg den her med en ven i aftes. Hvis Liverpool og Klopp har endnu en dårlig sæson næste år (evt med en top 4 plads stadig) og Xabi Alonso har endnu en god sæson i Tyskland... prøver man så at erstatte Klopp med ham?
Han bliver ikke fyret. Det er da muligt, at han selv går, hvis han mener at han ikke længere kan give klubben/ holdet mere. Men han har jo gang på gang, sagt at han stadigvæk har energien osv

Hans status i klubben er voldsom og på højde med de største koryfæer i klubben historie. Det ved FSG naturligvis godt og kritikken mod dem vil nå uanede højder, hvis de fyrer ham.

Det er nok heller ikke et helt utænkeligt scenarie, at FSG sælger klubben i 2026 når Klopp’s kontrakt udløber.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det er vel også utænkeligt at Klubben skulle få en nedtur ala det vi har set i denne her sæson hvis man får løst sine midtbaneproblemer. Det kræver Hendo og Fabinho væk fra holdet og det vil ske.
Men det er noget spændende hvem man egentlig ender med. Skal man tro på Joyce så henter Liverpool Mount, Mac Allister og Gravenbarch, eller i hvert fald prøver at gøre det. Mount tror jeg bliver alt for dyr, Gravenbarch har Bayern jo sagt ikke skifter og hvis ikke man vil betale den pris Bellingham koster, så tror jeg også Rice, Caicedo er urealistiske. Det forlyder også at Liverpool ingen interessere har i Ugarte fra Sporting.
Men Joyce har skrevet at han regner med at Liverpool "rykker" så tæt efter sæsonslutning som muligt.
Bare dette virvar ikke ender med at Berge, Maddison og Tielemanns er nye i truppen når sæsonen starter op igen. FSG kan jo holde netspend i 0, hvis man samtidig sælger Matip og Kelleher.
Go Go Bezos
Så er det nu vi hapser Hakimi.

God alder, god profil.
Annonce