Det er jo ikke, fordi LFC har solgt talenter som Rossi, Shawcross og Piqué for en slik under Rafa... Ej heller under Houllier.Hihi. Og Cathcart.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer”
Suarez - The Ambassador of Kwan.
Det er jo ikke, fordi LFC har solgt talenter som Rossi, Shawcross og Piqué for en slik under Rafa... Ej heller under Houllier.Hihi. Og Cathcart.
Den generelle kritik af Houllier går på, at han var en ok manager i begyndelsen, hvor også langt de fleste af hans bedste indkøb er foretaget. Mange mener dog, at han ikke kunne håndtere presset, og det kunne hjerteproblemerne bl.a. tyde på. Det er ca. omkring 2002, at det begynder at gå helt skævt for Houllier. Tre sæsoner inde i LFC-karrieren og et halvt år efter, at han blev indlagt med hjerteproblemer. Det er sjovt nok også i 2002, at det franske projekt for alvor går i gang. Der er god grund til at mene, at Houllier havde mistet dømmekraften, og at det var ham, der ikke kunne finde ud af at bruge pengene ordentligt, fremfor den franske forbandelse. Du er velkommen til at være uenig, men det er altså ikke en usammenhængende argumentation, der ligger bag påstanden om, at det var Houlliers skyld, at pengene blev brugt på dårlige franskmænd.Jo, måske, men det er jo en del spillere som havde succes i Frankrig og/eller for Det Senegalisiske landshold. Cheyrou(franske landshold kort efter ankomst), El Hadji og Diao må betegnes som folk som på forhånd må betegnes som mere end hæderlige indkøb. Ikke tegn på en manager som har mistet pusten på markedet. At det så gik anderledes er enten nyt fluke accident, eller der er noget om hvad jeg siger.
Og så lige et par spørgsmål, du bare ikke vil besvare:Har du spurgt om det? Cissé gjorde det hæderligt i Sunderland og El Hadji gjorde det som sagt godt i Bolton, hvilket vel nok forklarer hans mange år efter LFC i PL. Mon ikke?
Hvordan kan LFC-forbandelsen hvile over spillere som Cissé og Diouf i andre PL-klubber?
Hvad er årsagen til, at franske spillere ikke har en chance for at lykkes i LFC, når de nu godt kan lykkes i andre PL-klubber?Vil mene at dette er nævnt et par gange, endda også udpenslet til dig, da du tabte tråden(igen). Dissonans mellem fransk mentalitet og Liverpudlians. It happens. Visse har problemer med at integrere brasilianere, og få dem til at performe, som ventet, eller som andetsteds. Det er jo så kun en tese, men noget mere logisk end at franskmanden Houllier bare ikke kunne ramme plet i sin ekspertise region, og Rafa efterfølgende ikke kunne få Sissoko til at ramme det potentiale han havde vist under både Rafa og Ranieri i Valencia. N´gog er heller ikke blevet nogen succes. Men Rafa lavede jo også nogle svipsere, så det kan da også være rent uheld at det tilfældigvis lige var folk med fransk opdragelse.
Days of our lives i LFC-tråden. Man kan sagtens misse fem afsnit og stadig forstå handlingen.Ja, kvik har du ikke helt været. Måske skulle du bruge tid på at besvare visse pointer, frem for at hoppe dem over til det du mener er bedst at besvare i forhold til din mangelfulde argumentation, som igen - til stadighed, kan kondenseres; problemet var Houllier, resten du har hevet frem er vist ikke helt nogen succes for dig. Hvis du ikke har noget nyt, så er der ingen grund til at gentage processen og trække det hele i langdrag, blot fordi dine påstande faldt til jorden. Selv hopper du over spørgsmål, men mener jeg skal endnu engang besvare spørgsmål som allerede er dækket, fordi du af underlige årsager mener jeg ikke har besvaret dem. Men hvad... Håber da du er tilfreds.