Snak

Mere indhold efter annoncen
Clichy har virkelig skuffet i de kampe jeg har set ham spille.
Defensivt kan har ikke så meget og offensivt har hans indlæg simpelthen været intet mindre end i Konchesky klassen. Om det er mangel på konkurrence da Arsenals andre venstre backer har været skadet og aldrig været i topform skal jeg ikke gøre mig klog. Muligvis kan Geddar svare på dette.
Jeg tror dog at han med den rette vejledning kan finde frem til det spil han leverede der gjorde at man nævnte ham i samme sætning med Evra og Ashley Cole.
YNWA
Tillykke med Henderson....

Han skal nok blive til noget stort.!!
COYI
Jeg ved det sgu ikke BIF. Jeg tror ikke, han holder sig fit. Men jeg tror ikke, at KK tager Carragher af. Han får sikkert en sidste sæson som fast mand. Så kan Dann, Skrtl og Agger roterer.
-
moderator
For et par sæsoner siden var Clichy blandt de bedste venstre backs i verden. Siden er niveauet faldet markant. Der er til tider tale om næsten hovedløst forsvarsspil. Ikke få offside-fælder er blevet smadret. Det defensive må man dog, som du også skriver, forvente bliver oppet hos en træner hvor der er større fokus på den del end det er tilfældet hos os. Og ja, hans indlæg er ringe. Han er derimod stærk i pasningsspillet.

Alternativer har enten været meget skadet (Gibbs) eller simpelthen ikke været dygtige nok i defensiven (Traore).
https://kortlink.dk/sudv
@Geddar

Vidste godt at Clichy har været rygtet til os før, men det er efterhånden langtid siden, jeg så rigtig sidst, hvorfor jeg er forbavset over at rygtet stadig lever. Det vil i hvert fald være en noget større lottokupon, hvis han hentes.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
ScouseForever

Fra Comolli´s interview:

Just finally, how will this deal impact upon the future of David Ngog?

Sunderland have had a strong interest in David, so we´ve agreed to let David speak to Sunderland about his future to see if he´s interested in going there. They´ve expressed a strong interest, so we´ll see what´s next for him.


Den skulle selvfølgelig lige vendes om kan jeg se, så jeg undskylder :)
moderator
Bestemt. Der er dog god grund til at tro på at det defensive kan blive en del bedre.
https://kortlink.dk/sudv
@ Geddar
Tak for svaret

Ham Gibbs til gengæld kan gå hen og blive verdensklasse hvis han kan holde sig bare nogenlunde skadesfri.

Mht. Clichy som ikke er så god defensivt fordi Arsenal spiller så offensivt passer meget godt, men til tider virker det som om han har slukket computeren for han laver nogle af de mest hjernedøde ting. Tror det bliver svært at lære ham det defensive aspekt i spillet hvis han i den alder som han har nu (25?) endnu ikke har lært det. Han er jo en mindre god version af Glen Johnson defensivt.
YNWA
Jeg ved det sgu ikke BIF. Jeg tror ikke, han holder sig fit. Men jeg tror ikke, at KK tager Carragher af. Han får sikkert en sidste sæson som fast mand. Så kan Dann, Skrtl og Agger roterer.
;). Troede bare det var hovedsagligt din ønsketænkning om den "bedste" opstilling, når du har sat Henderson frem for Meireles. Og har både Adam og Henderson på samtidigt.

Men god pointe uanset omkring Carragher.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
moderator
@JD

Tænk på at han har spillet under en manager, der ikke tror på de små stop n´ go-finjusteringer (jf. Dixon).
https://kortlink.dk/sudv
Annonce