Snak

Mere indhold efter annoncen
Rygtemøllen kører ufortrødent videre.

Nu er det - bl.a. - Santi Cazorla, Juan Mata og Charlie Adam, der er på tapetet.

Lykkes det at lande Adam, kan det betyde farvel til Raul Meireles, hvis man skal tro Sky Sports:

...the uncertainty surrounding Raul Meireles.

Despite a promising debut season in the Premier League, it has been speculated that the 28-year-old could be sold due to his age and doubts about his fitness.


http://www.liverpoolfc.t…-adam-talks

Man må sige, at KK mener det seriøst med ungdomslinien, hvis han vil gøre Meireles´ alder til et emne. Håber der bliver gjort en undtagelse for MBE og Carra...;-D
Kan på ingen måde se at Charlie Adam skulle være manden der kunne bringe trofæer til Anfield

Jeg indrømmer at jeg ikke har fuldt Blackpool tæt, og de kampe jeg har set har været i forårssæsonen, men han har på ingen måde imponeret så man sad og tænkte at han var en spiller der ville kunne gøre sig positivt gældende på et top hold

og det var bestemt heller det indtryk man havde af ham da han i sin tid var i Rangers

og hvor ser man ham henne? på den centrale midt som backup for Gerrard, godt nok har Steven haft sine skader i den her sæson, men det er godt nok nogle dyre penge at betale for en backup som aldrig vil blive godt nok til at tage over for Gerrad når han stopper
På venstrekanten, der er han bare ikke hurtig nok til at gøre den store skade

absurt transfer, hvis det sker
Is it cold in his shadow?
Jeg ser heller ikke Adam som en spiller, der tilføjer nogle helt ekseptionelle kvaliteter til LFCs hold.

Men det er jo lidt svært at vurdere, hvor absurd en sådan handel er på nuværende tidspunkt. Det kan jo ende med, at Aquilani og Meireles bliver solgt, og Shelvey bliver udlejet. Så vil der være Gerrard, Lucas, Henderson, Adam og Spearing til de centrale midtbanepladser, og nu har KD jo skiftet lidt mellem 4-4-2 og 4-3-3, så der skal i så fald nok blive kampe nok til Adam. Og det er ikke fordi, at der står en type som Adam på spring blandt talenterne. Coady spiller godt nok midtbane, men de fleste regner med, at hans fremtid ligger i forsvaret. Suso og Adorjan er ligesom Shelvey playmakertyper, der enten skal have en fri rolle bag angriberen eller ligge lidt forskudt ud mod den ene fløj og modtage bolden i fødderne. Og så er de begge ret unge. Når Adam er 30 år, så er de henholdsvis 22 og 23 år.

Jeg tror dog ikke, at Adam skal ses som en erstatning for Gerrard. Det, som har været LFCs problem i en del sæsoner efterhånden, er manglen på gennembrudsspillere. Skiftet fra Alonso til Aquilani skulle have givet noget ekstra i og omkring modstanderens felt. Meireles har i sine bedste kampe leveret nogle fremragende dybdeløb og scoret nogle vigtige mål, men det er lidt svært at blive klog på, hvor Meireles er bedst. Han er ikke en ideel oprydder, og han er heller ikke en ideel offensiv midt. Her er Adams kvaliteter trods alt noget lettere at få øje på, selvom man så også kan indvende, at hans mangler er noget større end Meireles´. Begge har dog en tendens til at have svært ved at holde dampen oppe i 90 min.

Og så er Adam venstrebenet. Hvis Carroll skal i gang i LFC, så er det nok vigtigt at få fat i spillere, der kan levere gode indlæg, og selvom Adam forhåbentlig ikke skal spille kant, så kan man nu nok formå at sætte ham op til indlægsmuligheder engang imellem. Igen, det er ikke fordi, Meireles er dårlig til at slå indlæg, og han har - godt nok med beskeden succes - spillet en slags fløj i en del kampe denne sæson og har desuden taget en del hjørnespark med ok succes, men det er heller ikke sådan, at Meireles er en decideret indlægstrussel.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Charlie Adam har været sublim. Han har nogle egenskaber, som man virkeligt kunne bruge hos Liverpool. Jeg er ikke selv Liverpool-mand, men Charlie Adam ville kunne pynte på næsten ethvert PL-hold. Han har et vanvittigt drive og et fighterinstinkt sammen med en blændende sparketeknik; og så er han nogenlunde moderate 25. I min optik er han en af PLs stjerner.
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder die Flippenwald gersput!
Chippen

"Han har et vanvittigt drive og et fighterinstinkt sammen med en blændende sparketeknik; og så er han nogenlunde moderate 25. I min optik er han en af PLs stjerner."

Præcis. For mig er det også drive og fighterinstinkt, der er hans væsentligste forcer. Adam leverer altid en 110% indsats, og på et hold, der af og til har haft problemer med at finde det rigtige gear mod "svage" modstandere, kan Adam være manden, der vækker holdkammeraterne op til dåd.

Adam var imo mere eller mindre egenhændigt manden der sørgede for, at Blackpool ikke var dømt til nedrykning allerede ved juletid. I foråret var han knapt så markant, men dog medvirkende til, at Blackpool var "i live" indtil 20 min. før sæsonen sluttede.

At han er målfarlig er blot et ekstra plus, og kan man få ham for et så "beskedent" beløb som 8-10 mill. £, så synes jeg at han er værd at forsøge.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ej heller set nok til Adam, til at komme med en kvalificerede mening. Men vil dog tilføje at han i kampen på Anfield, var banens ubestridte bedste, og overstrålede alle.
From doubters to achievers.
Og han var også bedste mand et langt stykke hen ad vejen, da Man Utd mødte Blackpool. Ferguson var jo også dybt imponeret over ham.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
En Blackpool-fans vurdering.

http://tangerinedreaming…-appraisal/
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Adam vil give noget bredde. Han bliver ikke fast mand. Heller ikke hos Liverpool
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Razz, jeg er faktisk ikke enig med dig. Jeg er overbevist om, at han har netop den fighterinstinkt, som et ægte PL-hold er bygget omkring, og såfremt han viser samme instinkt som hos Blackpool, så kan han fint spille sig til en fast plads (men hvad er en fast plads hos et PL-hold, som spiller (vel over) 50 kampe inkl. FA, Carling, Uefa/CL og Barclay´s PL?).

I min optik minder han en smule om Gerrard, han har ikke en vild top-speed, men han laver nogle gode rush´es og har en sparketeknik. Jeg vil endda gå så langt at sige, at han arbejder hårdere defensivt. Til gengæld er Gerrard offensivt bedre. Når Gerrard enten bliver solgt for 500 millioner til Real eller må stoppe sin karriere pga. skader, så vil Adam fint kunne tage over.

Der er mange kampe i løbet af en sæson, og jeg er sikker på, at Adam nok skal falde ind i en god rytme med VÆSENTLIGT mere spilletid end CP :)

Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder die Flippenwald gersput!
Annonce