20 mio £ pund er for meget for Downing. 20 mio £ er for meget for Henderson. 35 mio £ er for meget for Carroll. Tænk at fordi nationaliteten på spillerne booster prisen op med 5-10 mio £.
Desuden er jeg overrasket over at man går efter Downing som snart er 27. Det virker som en noget kortsigtet løsning. Der skulle man tro at en spiller som Mata opfylder kriterierne for et indkøb bedre. Syndt for os at Mata ikke er født i England. Nu er der tilgengæld en del britere i start 11´er.
Når man er 27 år, så er de fleste i deres bedste fodbold alder, og må betegnes for færdigudviklet. Det handler heller ikke kun om at de er englændere/britere i sig selv, men hvad det også betyder, og konsekvensen deraf. Og jeg kan godt forstå at man vil søge tilbage til tider hvor britere var hovedvægten i klubben. Vi har set at disse britere har en lang større loyalitet, end folk fra andre lande. At de kæmper mere for det. At de passer bedre ind i engelsk fodbold, i forhold til kontinentale fodboldspillere. Kontinentale spillere har andre ting at byde ind med - på godt og ondt. Havde Mata været englænder/briter, så havde han sandsynligvist ikke kunne tilbyde de kvaliteter, som han repræsenterer.
Johnson, Carra, Henderson/Adam, MBE, Carroll, Downing. Det er fordobling af britere under sæsonerne med Rafa ved roret.
Det giver vores hold en helt bestemt homogenitet, og formodentligt et bedre sammenhold, end man f.eks ser i klubber, med en masse forskellige nationaliter, hvor mange kæmper for sig selv, og hvad de kan opnå via klubben.
Spændende at se om Downing vil kun præstere. En god, naturlig venstre kant har jo aldrig været i Liverpool siden Barnes dagene eller gælder Berger som naturlig venstre kant?
Jeg er sikker på at Downing kan udnytte Carrolls åbenlyse kvaliteter, og sætte ham i scene.