Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Spurs havde haft den fornødne bredde kunne de have hvilet spillere i større omfang end de gjorde.

Erfaring med mange kampe er vist bare adgangskravet til top 6 i PL.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Razz

Hvis Spurs havde haft den fornødne bredde kunne de have hvilet spillere i større omfang end de gjorde.


Helt rigtigt, men det kunne de så ikke, og havde det ikke været for en på det tidspunkt lidt overraskende sejr på Anfield, så var de blevet overhalet på 5.pladsen.

Så vidt jeg lige husker har de ikke forstærket sig nævneværdigt i dette vindue, og da de igen skal spille europæisk - hvor de kan formodes igen at gå langt - så risikerer de at ende i samme situation, medmindre de får gjort noget for deres bredde.
Hvis Spurs havde haft den fornødne bredde kunne de have hvilet spillere i større omfang end de gjorde.
Det er jo ikke alle som har et gunstig program, som tillader at man kan hvile spillere, og alligevel gå videre. Spurs havde de forsvarene mestre, Inter, Twente, og Werder Bremen. United f.eks havde Valencia, Rangers, og Bursaspor. Noget af en forskel. Bagefter mødte Spurs Milan og så Real Madrid.

United fik glæden af Marseille, og så Chelsea, inden de mødte Schalke, for at slutte af med Barcelona.

Jeg ved ikke med dig, men jeg havde nok valgt Uniteds lodtrækning frem for Spurs.

Erfaring med mange kampe er vist bare adgangskravet til top 6 i PL.
En erfaring de er blevet rigere af med sidste sæson. Nu er der så "bare" EL, PL samt Carling og FA cup at koncentrere sig om.

Jeg regner dem i hvert fald ikke som værende ude af en topstrid.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
rozzer
Har du selv skaffet billet eller bliver det en pakkeløsning ?

Jeg må indrømme, at jeg er godt og grundigt træt af vores klub på billetfronten. Jeg har selv været medlem af klubben (I England) i mange år og for nogle år siden meldte jeg min datter ind. Det er blevet således, at man med sit medlemsskab kan få lov til, at køne EN billet pr. medlem før alle andre - altså inden at det går i general sale. Salget af billetter til dem der IKKE havde set minimum 13 kampe på sit fancard startede i går. Jeg ringede til klubben onsdag for, at forhøre mig om, hvordan jeg kunne være sikker på, at jeg kunne købe to billetter ved siden af hinanden. En venlig dame ville linke de to fancard op til hinanden. Så sagde hun, at min datters medlemsskab sandelig ikke berettigede til køb af billet. Jamen jamen - jeg har fra dag et oplyst hendes fødselsdato (nov. 1997) og ud fra det har de valgt, hvilken type medlemsskab hun skulle have. Hvis hun skulle have mulighed for køb af billet skulle hun sandelig have et "adult membership". Jesus christ..........jeg var rasende og derfor kunne jeg kun købe en billet. Da jeg gerne vil have hele familien med på en juletud, så har jeg det man kalder en stor udfordring med at skaffe yderligere 3 billetter.

Bevars - med en god portion tålomighed på nettet i går fik jeg plads på The Kop, men det ændre dog ikke ved min skuffelse over, at jeg kunne have købt to, hvis deres informations niveau blev hævet en smule.

Det samme med deres venteliste på sæsonkort - man høre intet på trods af, at man har stået på listen i nogen år, men de har lovet at alle får besked inde året af omme og en estimeret ventetid.

Informationen fra klubben er ganske enkelt under al kritik.

Sidst men ikke mindst gad jeg godt være med på et af deres møder, hvor der tales om nyt stadion og hvad der holder dem tilbage. Liverpool sælger jo billetter på et niveau, og hvor efterspørgslen er kolossal i forhold til kapaciteten, som ikke ret mange klubber kan måle sig med - faktisk er der næppe andre. Frustrerende for at sige det mildt og med en ifølge rygterne venteliste på +70.000 kan jeg ikke se problemet i få renoveret eller begynde at tage en spade i brug i Stanley Park.

God dag - nu har jeg fået luft.
Liverpool sælger jo billetter på et niveau, og hvor efterspørgslen er kolossal i forhold til kapaciteten, som ikke ret mange klubber kan måle sig med - faktisk er der næppe andre.

Ikke desto mindre havde klubben måske lidt overraskende svært ved at fylde Anfield i sidste sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Joo NTD det kan du have ret, men selvom alle sæderne ikke var optaget kunne der jo sagtens være udsolgt. Jeg har talt med flere sæsonkortholdere, hvor flere kommer langvejs fra (dem jeg har talt med og kom længst væk var fra Norwich og Bristol) og de kan måske i nedgangstider blive væk. Det er selvsagt kun et gæt fra min side, men typisk sker det på hverdagskampe.

Jeg kan ihvertfald se på salget som åbnede i går, at der vil være udsolgt i vil jeg gætte på alle kampe inden jul.
@Berger

Pakkeløsning! Vi er syv der skal afsted, igen,vi havde noget rabat til gode, fra askeskysaflysning, så det har vi benyttet os af.

Totalt umuligt at skaffe billetter, til så mange, igennem de kontakter jeg normalt benytter mig af. Jeg har selv store problemer, med at bare at skaffe to til ST og Heighway.


Et nyt stadion er løsningen, for den enorme efterspørgsel der er. Hvis det var nemmere at skaffe billetter, var jeg også derovre mere en den ene gang pr. sæson.
From doubters to achievers.
rozzer
Skal du skaffe billetter til ST og Heighway ???

Ahhh - er du kompetent nok til det ?? Jeg skal som sagt derover til QPR kampen og håber inderligt, at jeg kan skaffe 3 billetter mere, men p.t. er det 75% sikkert, at jeg har skaffet 2 sæsonkort til Swansea kampen til de to (men de er desværre ikke ledige til QPR kampen) . Man skal pleje sine kontakter.

7 er også voldsomt. Hvad skal I give pr. snude og i hvor mange dage ?
BIF, jeg forstår ikke dit behov for at tale United ned på den måde du gør.

At Spurs ikke er ude af topstriden er oplagt, da sæsonen ikke er startet endnu og transfervinduet ikke er lukket endnu, men den nuværende trup blev udnyttet maksimalt i sidste sæson. og det var alligevel ret langt fra toppen af ligaen.

I en sæson, hvor mesterskabet blev vundet med relativt få point var man alligevel 18 point fra nr. 1

Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
moderator
United vil igen være favorit, sammen med Chelsea. Mens der er sagt farvel til et par af de aldrende herrer, samt et par breddespillere, så er der kommet nogle særdeles spændende spillere til. Og det kunne tyde på at der kommer den kreative spiller til midtbanen, som har været savnet. Læg dertil at et par af de unge, der sidste år var udlejet, kan være brugbare i truppen.

Alt andet end top 2 vil være en stor overraskelse.

https://kortlink.dk/sudv
Annonce