Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, netop; mediebrug.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
"Fodboldloven lever desværre så meget i gråzoner, så du kan forsvare rigtig mange kendelser alt efter hvilken del af den du vægter højest. Ift til jeres kamp i weekenden, kan jeg sagtens se Clattenburg forsvare alle 3-4 straffespark situationer, men det føles selvfølgelig ekstra ondt, når samtlige af de marginal kendelser går imod en, da det på en anden dag, sagtens kunne have heddet 3 straffespark til Pool og ingen til Stoke. "

Jamen det er da sådan set korrekt. Arsenal får deres største chance efter Arshavins skub, og LFC får sit første mål ved et selvmål, hvor Miquel forsøger at forhindre, at Suarez får bolden, selvom Suarez måske er i offside... Men så er der de tre andre kampe. Det fortsætter jo nok ikke hele sæsonen - og heldigvis for det, for jeg havde lidt svært ved ikke at blive en smule småirriteret over Probert, selvom LFC vandt 3-1 og generelt spillede rigtig godt.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Jeg synes at Probert havde en meget flot kamp. Flere af de kendelser mod Suarez var rigtig godt set.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Det der med om man har "indflydelse på spillet" når der tales om offsideforseelser bliver i nødt til at stoppe med. Det er ganske enkelt ikke nævnt i fodboldloven som en strafbar forseelse.
Nej, en spiller skal modtage bolden for at være off side. Har set målet nu og Suarez er ikke off side.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Offside offence:

Interfering with an opponent.
Preventing the opponent from playing the ball by obstructing the player´s sight or intentionally distracting the opponent."

Det er hvad jeg kan læse mig til omkring den passus af off-side-reglen. Jeg mener nu sagtens at der kan argumenteres for at Suarez gør netop dette, hvilket også samtlige medier gjorde dagen efter Liverpool-Arsenal.
KROENKE RAUS!
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Graham "to gule kort giver gult" Poll´s udsagn er ikke ensbetydende med at der ikke findes dommere, der vil have dømt offside i den givne situation. Igen, handler det for mig om hvorvidt Suarez forhindre Miquel i at lave en ordentlig clearing. Anyways, så er det en marginal kendelse der sagtens kunne have gået imod Pool, hvorefter dommeren kunne have forsvaret sig med henvisning til den passus af off-side reglen jeg skrev oven over.
KROENKE RAUS!
Tydeligvis dømmer de fleste dommere ikke efter man absolut skal røre bolden for at være offside. Der er dog nogle der gør - også i de lavere serierækker - og det værste er næsten, at de ikke kan blive enige om at følge én linje (især på et så vigtigt område).
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Suarez er i offside position og forstyrrer aktivt en modspiller. Poll vrøvler.

Til gengæld er den da svær for linjevogteren for han er jo kun lige præcis offside.
Annonce