Snak

Mere indhold efter annoncen
@trætte
Han har været en fast bestanddel af seniortruppen stort set hele denne sæson hvad angår træning og har så spillet primært for U21 holdet som jeg forstår det.

Hvad angår torsdag har ETH igen været ude at sige at man går benhårdt efter 1. pladsen i gruppen. Det vil være det rene vanvid hvis man igen spiller tæt på stærkeste opstilling når man bare 3 dage efter skal møde en af mest intense hold i PL i god form. Den gruppe bliver afgjort i kampen mod Sociedad sgu ikke hjemme mod Omonia, og set på første indbyrdes kamp hvor dommeren forærede Sociedad sejren så er det bestemt ikke umuligt at tage til Spanien og slå dem i sidste runde.

At Maguire, Donny og AWB stadig er skadet er virkelig noget lort. 3 spillere der højst sandsynligt havde spillet sådan en kamp og givet pause til et par brugte profiler, som nu går ind til et vanvittigt hårdt program uden nogen reel backup.
Manchester United Brøndby IF
Skal simpelthen have helt fri torsdag hvis man er en seriøs fodboldklub
Dalot
Eriksen
Bruno
Martinez (Sker nok ikke pga. skader)

Bør starte
Malacia
Fred
Sancho
Elanga

Skader
Maguire
AWB
Varane (tvivlsom)
Donny
Martial (måske klar til søndag)

Jeg håber på noget ala dette:
Dubravka/DdG
? - Linde - ? - Malacia
Iqbal - Fred
Pellistri - Sancho - Elanga/Garnacho
Ronaldo

Alternativt:
Dubravka/DdG
Malacia - Linde - Licha - Shaw
McTominay - Fred
Sancho - Iqbal - Elanga/Garnacho
Ronaldo

Iqbal skulle have trænet rigtig godt på det seneste og med hans gode præstationer i preseason bør det være en ung gut som ETH tør stole på i sådan en kamp. Egentlig burde McTominay jo spille nu hvor han har karantæne mod Newcastle, men Fred bør også holdes i kampform og jeg magter ikke at se de to sammen mere.

Jeg ville elske at se Sancho centralt i en hængende angriber rolle og jeg tror det vil klæde hans spil at få en mere fri rolle hvor han bliver mere involveret i spillet og kan drive bolden frem centralt og søge ud mod begge kanter.

Pellistri så rigtig stærk ud fornyligt på U21 holdet og har været med på bænken de sidste tre kampe. Han har det faktisk bedst på højrekanten selvom han er højrebenet hvor han er meget direkte og driblestærk. Som eneste anden naturlige højrekant i truppen fortjener han chancen minimum fra bænken.

Ingen midtuge kamp for U21 holdet i denne uge som de havde i tirsdags inden Omonia kampen om torsdagen, så det kunne være fedt at se de unge få en rolle. Som trætte håber jeg vi ser Mainoo på bænken og afhængig af stillingen måske få sin debut på et fyldt Old Trafford.
Manchester United Brøndby IF
Deebo

Synes der er andre kartofler at hyppe, end det bestemt relevante at spare spillere.
Eksempelvis kan man jo ikke påstå at Casemiro rigtigt har fundet sig selv på holdet.
Det samme gælder makkerskabet med Fred, der endnu ikke har været prøvet og tænk hvis der var noget der virkede her? Det ville gøre behovet for at Eriksen og Fernandes begge spiller hver gang mindre nødvendigt. Og som så på sigt kan spare spillere.
Der er for Ten Hag nok også et par ting, der gør sig gældende.
Alt andet end en sikker sejr over cyprioterne kan skade tilliden til projektet og rette søgelyset de helt forkerte steder hen, nu hvor vi må erkende at vi fortsat befinder os i en genopbygningsfase.
Så for ham både noget personligt og noget procesrelevant.
Kan man hvile Eriksen efter en halvleg, synes jeg det vil være et acceptabelt valg og det samme med Fernandes.
Man kan diskutere om ikke det vil være en god idé at hvile fighteren Martinez, det er jeg helt enig i, men så skal vel Jones hentes ud af mølposen?
Kan man give Malacia lidt fornyet selvtillid, er det fint. Det er det også at gi´ Dalot en pause. Han ligner en der trænger, mere end de fleste andre, men med AWB ude er det også problematisk.
Ronaldo skal spille og gerne score et par kasser, det vil gi´ ro i lejren og Sancho skal selvfølgelig også i kamp.
Så et forholdsvis stærkt hold fra start og med en føring i halvleg i ryggen, vil det være tid at hvile stamspillere som Eriksen.
Også selv om det betyder du må lide den tort at se McFred i aktion igen :)
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Fynbo
Hvaa er der nu tekniske problemer igen eller har du fået hældt kaffe i tastaturet siden du har droppet afsnittene? :)

Jeg forstår godt hvor du vil hen, men jeg kan bare ikke se hvordan det skulle gavne på sigt at køre sine 11 bedste spillere i jorden og nægte rotation mod et midterhold fra Cypern.. Det er ikke mod fucking Omonia Nicosia at disse relationer og taktiske ideer skal opbygges, men i kampe mod ordentlig modstand.

Som sagt møder vi altså et Newcastle hold i god form der spiller højintenst fodbold og det bliver godt nok svært at matche hvis 80% af spillerne har mindst en time i benene oveni den dårligere forberedelse man altid har med europæisk i midtugen. For mig er der ingen tvivl om hvilken kamp der er vigtigst.

Jeg synes det vil være en kæmpe falliterklæring hvis Ten Hag føler sig så presset til at levere resultater at han ikke kan rotere inden en meget vigtig PL uge hvor man møder Newcastle, Spurs og Chelsea indenfor 6 dage, især når man har fået lidt af en gave med så nem en lodtrækning.

Ikke nok med at reserver stadig ikke er i kampform når vi på et tidspunkt får brug for dem, så er det også et ret skidt signal at sende til dem og de unge håbefulde spillere at der simpelthen ikke er mulighed for at vise hvad man kan.
Manchester United Brøndby IF
Bare lige for god ordens skyld, så er der altså 5-7 PL spillere i den startellever jeg foreslår.

Det er ikke ren gøgl med elleve 17-årige akademispillere, men en god blanding af spillere der har brug for oprejsning (Sancho, Malacia), erfarne spillere der mangler kampform (Fred, Lindelof, Ronaldo) og så 2-3 unge gutter som sagtens bør kunne følge med.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg mener ikke Mainoo skulle starte inde mod Omonia men det ville da være dejligt hvis han startede med Iqbal og Garnacho

Det er vigtigt at holde de unge til også ikke bare de "gamle"

Og ja PISterende med skader til Donny og AWB (Jeg sagde jo Donny var skadet) Det er 2 spillere der godt kunne have "sparet" et par af vores vigtige drenge.

Hvordan klarer Laird og Hannibal sig for øvrigt på lån?
"Jeg synes det vil være en kæmpe falliterklæring hvis Ten Hag føler sig så presset"

Selv hvis Ten Hag skulle stille op med noget der ligner stærkest mulige opstilling i morgen, synes jeg ikke man med sikkerhed kan oversætte det til at Ten Hag føler sig presset.
Klart at skulle vi ikke vinde i morgen, så bliver han det, men bekymringen kan jo være mere på holdets/processens vegne, end for at sikre sig selv.

Tag nu en spiller som Casemiro- Ville det ikke være rart om han kunne få sig en lidt mere rolig kamp, end hvad han har oplevet hidtil?
Det er svært at finde overskuddet til at gribe taktstokken, hvis man personligt slås med helt at kunne følge med.

Han skulle meget gerne nå dertil hvor han tilbyder holdet andet end at være afrydder. Ellers er han ikke hyren værd vil jeg mene. Det tager tid at vænne sig til PL for alle og nok endnu mere, jo ældre man bliver. Det er ingen Rayo Vallecano kampe at få sig en halv fridag i.
Som sagt, der er andre ting at forholde sig til end blot at spare profiler, det er nu mest det jeg argumenterer for.

Men ja, spiller hollænderen med stærkt hold i 90 min., så synes jeg også han vægter de forskellige interesser forkert.

Beklager de manglende afsnit før. Ved godt det bliver mindre læsevenligt foruden.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Fynbo
Jeg kan ikke se at det skulle gavne Casemiro at starte mod et hold så dårligt som det vi så sidste torsdag ift. PL tempoet. Er det ikke bedre at give ham så friske ben som muligt når han på søndag skal fighte mod sine to landsmænd, Bruno og Joelinton, der kommer med massere power og intensitet?

Jeg synes nu ellers Casemiro har vist noget mere med bolden end jeg personligt havde forventet. Hvis man glemmer de 2-3 situationer hvor han så noget skidt ud på bolden, så er der minimum 5 gange så mange aktioner hvor han viser sig som længder bedre end McFred på bolden.

Jeg ved godt du nok mere sammenligner ham med “the one that got away” i en Frenkie de Jong, men som jeg argumenterede for i sommers ville den type 6’er jo alligevel kræve at man har en midtbaneslider der er bedst uden ved siden af.

Faktisk så tror jeg at Casemiro-Eriksen duoen er bedre på bolden end en Frenkie-Fred duo ville have været. Hvis man dog lige kunne erstatte Bruno med Frenkie så midtbanen hed Frenkie, Casemiro og Eriksen i stedet så nærmer vi os noget ;)
Manchester United Brøndby IF
@trætte
Jeg håber Mainoo er med på bænken. Han starter i hvert fald ikke og det kan vi heller ikke forvente fra en 17-årig.

Det er i hvert fald frustrerende at vi har en del reserver ude som stod til at kunne aflaste i morgen. Jeg aner ikke hvad der foregår med Brandon Williams for han kunne jo også spille højrebacken, men han står også som skadet.

Hannibal fik i weekenden sin første start for Birmingham og har vist ikke gjort det store væsen af sig på et hold der har Tahith Chong som profil og med den næste Bellingham, Jobe, som konkurrent. Hvis han igen starter ude næste kamp er vi nok nødt til at erkende at han ikke har udviklet sig nok det seneste år og konkludere at han måske ikke er så god som vi troede. Vi må se om han kan rette op på det, men lige nu ligner han ikke en kommende United spiller.

Laird har til gengæld været blandt de allerbedste højrebacks i Championship og startet samtlige kampe for QPR inden han måtte udgå med en skade i fredags. Han udråbes af Rangers fans til en kæmpe profil, som er alt for god til Championship og de frygter han bliver hevet retur i Januar. Jeg kender dog ikke kontraktdetaljerne, så ved ikke om en retur er mulig for United.

Alvaro Fernandez har også været en åbenbaring for Preston, dog på en wingback i stedet for en normal back. 4 assists i 10 kampe tegner godt selvom han har døjet med en skade. Fint at han får vænnet sig til seniorbold i en fysisk liga for der har aldrig været tvivl om hans offensive egenskaber der allerede er længder foran Shaw og Malacia.

Amad Diallo har igen skuffet på udlån, hvor han hos Sunderland har svært ved at komme på holdet. Ligesom hos Rangers skulle han have problemer med fysikken og være lidt af en luksusspiller der ikke fylder nok defensivt. Ærgerligt for teknisk er han jo fantastisk, men spørgsmålet er om man ikke skulle have sendt ham til Holland eller Spanien på udlån i stedet så han kunne få noget mere spilletid..
Manchester United Brøndby IF
Diogo Costa har iøvrigt leveret en flot assist og reddet straffe i CL kampen mod Leverkusen samme dag som der er kommet nye rygter omkring at han er øverst på Uniteds ønskeliste til sommer med Benficas målmand, Vlachodimos, som alternativ.

Assist:
https://twitter.com/utdarena/status/1580274825062674432?s=46&t=NLQ0iTiZY-sr0dq7PKuioA

Straffe:
https://twitter.com/mufcmpb/status/1580277501854896128?s=46&t=NLQ0iTiZY-sr0dq7PKuioA
Manchester United Brøndby IF
Annonce