Snak

Mere indhold efter annoncen
Bosse: Jeg kan love for at EL ville blive "syltet" hvis det stod til mig. Risikoen for skader gør det tæt på uansvarligt ikke at t
rotere. Der vægter jeg bare ligaen klart højere end EL.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
EL kan jo være den nemmeste vej til næste års CL.

På papiret vil United og Arsenal være favoritter til titlen af de nuværende hold.
Mon ikke Barcelona vil have en favoritværdighed, hvis de ender på 3. pladsen i deres CL pulje.
Jeg har ikke styr på hvilke andre gode hold der kan ende på 3. pladsen i deres pulje i CL.
og får så 2 ekstra kampe efter nytår!¨

Det gør vi jo alligevel vi vinder sku da ikke denne her pulje når vi er så åbenlyst demotiverede og ikke gider tage vores koncentration med på banen.

Er i øvrigt dybt uenig i at McT ligner en ny signing han ligner stadigt en hund i et spil kegler alt for ringe til at være på et tophold der gerne vil spille om titler, og så så vi igen i går hvor ringe Fred er, han kommer bare med INTET brugbart
Den trætte

Hvilke kampe baserer du det på?
Har du overhovedet set ham spille i den her sæson udover Brentford og City?
Det modsatte er netop tilfældet efter at han ikke længere skal agere kreatør pga. Tilgangen af Eriksen.
100% enig Bottledit.
Hvad gælder for McT gælder også for Fred. De kan ikke overskue banen og ender derfor ofte med at skulle finde på. Det kan ingen af dem.

Ja, McT har gjort det godt hidtil, de nævnte kampe fraset, men McFred bliver aldrig rigtigt gode nok. Hverken sammen eller hver for sig. Der mangler altid noget.
Derfor kan de begge udmærket fylde huller, når de måtte opstå.
Indtil videre.

Synes Deebo har helt ret når han siger at en dygtig midtbanemand må stå øverst på ønskelisten. En som har overblik, arbejder frem og tilbage med lige stor iver og som kan spille trekanter i højt tempo.

Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvilke kampe baserer du det på?
Har du overhovedet set ham spille i den her sæson udover Brentford og City?
Det modsatte er netop tilfældet efter at han ikke længere skal agere kreatør pga. Tilgangen af Eriksen.


Ja jeg har skam set alle kampe det får mig ikke til at ændre mening dog, han er ikke 2 potter pis værd

hvad laver han i en kamp 40 afleveringer måske endda mindre?...

Casemiro der udfylder det samme foretager 60 på mindre tid i samme rolle.

Bare fordi man er "bedre" end sidste sæson hvor man var rædselsfuld betyder det ikke jeg falder på halen og synes han er fantastisk, det skyldes snarere at Eriksen og Martinez/Varane er det når de kan få en spiller som ham til at se hæderlig ud
Så bør du skifte tv eller brillerne ud.
Mod henholdsvis Southampton, Liverpool og Leicester spiller han glimrende både ifølge ratings af eksperter og ifølge stats. Derudover har han jo netop holdt Casemiro, som indtil mod Everton så shaky ud, ude af truppen. Jeg er godt klar over at han ikke skal være starter men du må simpelthen være villig til at se folk i et nyt lys. Det der mcfred bandwagon hater attitude giver ingen mening pt.
Ang. dagens bold-artikel (14.52) om FDJ og citater om, at han allerede i maj havde besluttet sig for at blive i Spanien.

HVIS dette er sandt (kildekritik og alt det der), er vi endnu en gang blevet holdt for nar/danset rundt om en åndelig totempæl, som andre har bygget (agenten?).

Det giver ingen mening, at United insisterer og forfølger sit tydelige førstevalg så længe, hvis vedkommende er oprigtig omkring sine prioriteter. Det skal man kunne afdække forholdsvis tidligt.

Og jeg ER med på, at FDJ+entourage sikkert bare har spillet spillet, holdt optioner åbne og nu - i den situation han er i - skal holde gode mine til slet spil. Der er vel stadig udestående økonomi fra den reviderede kontrakt.
Good luck til FDJ med at trække de penge ud af røven på Laporta på den ene eller den anden måde.

Samlet ændrer dog ikke på, at FDJ ikke er et tema for mig fremadrettet.
Jeg ønsker kun spillere, der oprigtigt og helhjertet ønsket at spille i United - uanset hvilket niveau de måtte have eller selv tror de har.
Jeg opgav personligt for længst at gætte på hvad fanden der foregik med ham. Logikken og fornuften siger at det ikke var så absolut som han påstår i dette interview, men historikken (Uniteds) kan jo heller ikke helt udelukke at klubben bare er så langt væk fra sund fornuft at man alligevel har forsøgt efter flere afvisninger.

Jeg synes dog alligevel at man skal pege fingre ad Ten Hag og ikke ledelsen i dette tilfælde. Han var forbindelsen til en spiller som jeg tror aldrig havde været et mål hvis træneren havde heddet Poch i stedet. Det var ETH der skulle være den afgørende faktor i at overtale spilleren og det formåede han ikke.

Samlet ændrer dog ikke på, at FDJ ikke er et tema for mig fremadrettet.
Jeg ønsker kun spillere, der oprigtigt og helhjertet ønsket at spille i United

Enig men hvad siger din holdning hvis United til Juli står med en 3. plads i PL og et EL eller FA Cup trofæ vundet med en noget tydeligere offensiv spillestil og derfor er noget mere attraktiv for topspillere hvilket betyder at en FdJ modsat 2022 nu faktisk rigtig gerne vil til klubben? Ikke at jeg tror det sker, men jeg synes nu aldrig Frenkie var afvisende overfor United, men tværtimod bare ikke ønskede at forlade sin “drømmeklub” og havde et ret realistisk krav der hed Champions League. Han kan jo ændre mening på en hel sæson tænker jeg.

Jeg forstod da udemærket godt at han i sommers ikke ville til en klub (og trup) som selv egne fans var meget kritiske overfor og som kun med nød og næppe havde kvalificeret sig til EL. At jeg så ikke forstod hvorfor han bare lod Barca smide ham under bussen og ønskede at blive i sådan et toxic miljø er en anden diskussion vi ikke behøver at have igen.
Manchester United Brøndby IF
Gode betragtninger Deebo - som sædvanlig.

Det er også sandt, at vi næppe vinder meget ved at motivforske og gætte for meget på hvem sagde hvad, hvornår, til hvem og med hvilke intentioner.
Tror din konklusion om ETH´s insisteren er rigtig og måske koblet med en klub, der ikke ville tage den første "konflikt"/"konfrontation" med en ny mand i spidsen med et absolut favorit target. Så accepterede klubben måske, at ETH selv måtte få syn for sagen.
Kan også være derfor, at Casemiro-transfer gik så relativt smooth, fordi der var arbejdet parallelt på den front (og fordi man betalte / Real gerne ville handle).

Men dit spørgsmål om en evt transfer og ny situation til sommer på ryggen af de fiktive, positive resultater du nævner, er relevant.

Jeg tror, at jeg står fast på "nej tak", fordi det vil have det skær af "nu er de gode nok" / "nu har jeg brug for at komme væk".
Og måske er jeg for idealistisk og definitiv, men jeg har sgu respekt og langt større tillid til de/dem, der ved at ændringer kræver en betydelig (også personlig) indsats, og så selv smøger ærmerne op fra den første og ofte mest krævende fase.

Under alle omstændigheder vil det være en falliterklæring for vores scouting og koncept, hvis der ikke er plan b og c alternativer, der er omtrent på niveau med plan a.
Og dermed også som tillægsperspektiv: Vi KAN IKKE blive ved med KUN at købe spillere fra +60 mio. kategorien, hver gang der mangler noget i truppen.

Edit: Og så er det jo iøvrigt ikke vanvittigt meget CL-fodbold som FDJ har fået i denne sæson (15-20 min i onsdags i en must win kamp?) og ser ud til at få efter jul i drømmeklubben.
Annonce