Snak

Mere indhold efter annoncen
@deebo

Håber ikke frenkie får nogen særlig opmærksomhed. Det var pinligt nok for united i sommers med den åndssvage saga. United er alt for stor en klub til sådan noget. Det er sådan noget arsenal fans gør.

Men spændende. Skal nok holde.mig fra forum de dage:)
Silkeborg, Barcelona, utd
Ok, Scholes, du fik Barcelona. Kan du ikke også lige ønske et mesterskab, hvor vi kommer fra baghjul og napper den til sidst, fordi de andre jokker i spinaten :-)

Nå, men jeg er sådan set helt med på argumentet. Nu får vi en af de hårde tests, og hvis vi ryger ud, så er det næsten bedre at gøre det tidligt end i semien, hvis sidstnævnte mulighed ville risikere at koste en CL-billet.

Selvom der er for mange nederlag i blandt, så er det da altid noget særligt at spille mod Barca.
Pally: Jeg har gang i meget større ting end et enkelt mesterskab.

Alt godt kommer til os, der har ventet siden Sir Alex.
Os, der husker Bryan Robson bære hele United-holdet i returkampen mod Barca og senere også Cup Winners Cup finalen med Mark Hughes i en hovedrolle.
Det lyder godt. Jeg vil glæde mig :-)

Husker Hughes uden om keeper, hvorefter han bare knalder den ind i kassen med en ren vrist lidt ud fra siden af feltet i den Cup Winners-final.
Da United er den eneste torsdagskamp og med et Fulham hold der allerede er ude af Carabao cuppen bliver rotation igen et must for ETH der nu simpelthen må prioritere PL inden man risikerer at gå på VM ferie med 2 nederlag i træk i kampe man burde vinde. Om han sylter Carabao fuldstændig tror jeg ikke, men der skal simpelthen være fridag til stort set samtlige startere (der også ligner profiler på deres landshold, suk) og med reservelisten i går in mente har vi rigeligt med breddespillere der kunne have gavn af spilletid uden det bliver rent mælketænder.

Dubravka
AWB - Maguire - Linde - Malacia
McTominay - Fred
Sancho - Donny - Garnacho
Martial

Andre unge spillere som er i spil til bænken som minimum hvis man vælger at gå all in på Fulham kampen kunne være:
Elanga
Mainoo
Iqbal
Shoretire
Mengi
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ville være fedt, Deebo. Det sker dog næppe.

Det er vel en af Ten Hags største mangler. At rotere og skifte ud med succes
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Pink: Forstår din pointe. I første omgang bliver jeg lige i samme spor som i tråden i går.

Mit udgangspunkt er, at vi tilsyneladende har en konkurrencedygtig start 11, når (stort set) alle er klar, spiller deres respektive favoritpositioner, er mentalt parate, og der kun er en ugentlig kamp (så kan man mene, at det er lovlig mange sole, måner og stjerner, der skal stå rigtigt på samme tid, men det er en anden snak).

Ændres der for meget på disse parametre kommer udsving og nogle gange store udsving.
Det medfører med vis sandsynlighed pointtab i PL-kampe, hvor næsten alle modstandere kan noget, "hvis de selv rammer dagen".

Med fare for at vende tingene på hovedet.
Rotation vil jo involvere de spillere, der uge efter uge får massiv kritik herinde: AWB, Maguire/Lindeløf, Fred, McT, Elanga for bare at nævne de mest eklatante.
Donny er blevet efterspurgt et utal af gange, men enten har han været skadet eller også ser det ud til at han har svært ved at gribe sine chancer (som nævnt i går er 2 kampe en small sample size).
Edit: Vi er heller ikke hjulpet af kronisk dårlig form/parathed hos en formodet nøglespiller som Sancho.

Vender lige tingene tilbage igen og imødekommer din pointe.
Hvad enten ETH ikke stoler på spiller nr. 15-27 i truppen, er det hans forbandede opgave, at få det til at spille med involvering fra flere end 1-14.
Som Deebo (og jeg selv tidligere) har peget på, kunne vi i teorien og i FM have skiftet langt flere spillere i sommers, end vi gjorde.

Her rammer virkelighedens verden med økonomi, ny sportslig ledelse, trupsammensætning, ringe evne til at sælge, tåbelige kontraktforlængelser etc.
De hårde facts i jernindustrien bliver derfor, at ETH må leve med det han har for nu og nok også i nogle flere vinduer.
Kampprogram fra jul og frem vil i sig selv cementere nødvendigheden af at rotere.

Den primære opmuntring består i den pointe, som Deebo ramte fremragende søndag og gentog i går: Forbedringspotentialet er endog meget stort i takt med udskiftninger i truppen kan ske.
Jeg glæder mig til VM, velvidne om, at de der “next Big thing” spillere, som man kun kender fra FM & Fifa som store talenter, men ikke ser hver dag, kommer til at shine, ig at United i deres scouting ikke har været gode nok, til at slå til på disse spillere, inden de koster 5-800 millioner..

Totalt et sidespor til tråden, men det var sgu lige en frustration jeg blev nød til at dele med jer😂
Jeg håber/glæder mig til at se Enzo Fernandez for Argentina hvis han kommer med.

En af de spillere United med input fra Rangnick havde snøren ude efter mens han stadigvæk var i hjemlandet og han skulle være lidt af en drømmespiller til vores manglende 8’er position hvis man skal tro Twitter analytikerne.

Ham ser vi nok ende i Real eller City for en tredjedel af hvad United sikkert ender med at kaste efter Bellingham for de store handler af engelske spillere har jo virket fantastisk indtil videre ;)
Manchester United Brøndby IF
Den primære opmuntring består i den pointe, som Deebo ramte fremragende søndag og gentog i går: Forbedringspotentialet er endog meget stort i takt med udskiftninger i truppen kan ske.


På den positive bane synes jeg også, at vi skal huske på, at United er gået fra en dysfunktionel midtbane- og forsvar uden rotationsmuligheder til en stærk midtbane og et fornuftigt forsvar med rotationsmuligheder. De spillere, der er kommet ind, har nogle gode profiler også aldersmæssigt. Synes godt nok der er sket mange gode ting. Nu mangler offensiven, og det bliver sikkert noget nemmere, når ronaldo ikke er på lønningslisten. Er dog lidt skeptisk mht. Antony (har dog ikke set ham så meget endnu), så det er med et forbehold.
Silkeborg, Barcelona, utd
Annonce