Snak

Mere indhold efter annoncen
T-United

I modsætning til dig er jeg fuldstændig ligeglad med om det bliver Fabianski, Pope eller Henderson der erstatter De Gea.

Jeg vil have en bedre målmand end De Gea til at vogte buret for mit hold. Så simpelt er det. En målmand der kommunikerer bedre med forsvaret end De Gea. En målmand der ejer sit felt. En målmand der styrer forsvaret med autoritet og der igennem er med til at forhindre scoringsmuligheder for modstanderholdet. På lige netop de tre punkter dumper De Gea med et brag. Men det vidste du jo godt ikke?
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Det er med statistikker, som med miniskørter
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
@inuk
Det hele starter med, at jeg skriver noget i retning af, at der er få målmænd der med sikkerhed er en forbedring af DDG, og at endnu færre af dem kan købes.

Så smider du en statistik ind, hvor DDG ligger meget lavt, som bevis på, at mange af dem i PL er bedre…. Faktisk de fleste.
Den statistik udfordrer jeg og spørger derefter, om du vil erstatte DDG med Fabianski, Pickford eller Pope i morgen, hvis du kunne. Det vil du ikke svare på, på trods af, at de ifølge dit bevis er hhv 2., 3. og 4. bedste keeper i ligaen.
I dit udenomssvar her til sidst, smider du så to elementer ind, som jeg ikke er sikker på har været med til at skabe din statistik… hhv kommunikation med forsvaret og at styre forsvaret med autoritet (jeg undlader at kommentere på, at det måske er den samme point du forsøger at pakke ind i to argumenter).

Det er altså for let at smide sådan en statistik ind som bevis og derefter ikke at ville forholde sig til enkeltnavne på den.

Efter mine begreber - og efter at have set dem alle en del gange - vil jeg vurdere, at hverken Fabianski, Pickford eller Pope er bedre end DDG.

Statistikken fortæller i øvrigt heller ikke noget om det markant øgede pres det er at stå for United ift mindre klubber.

Jeg medgiver, at der er bedre keepere end DDG, men min pointe var, at få af dem kan købes.
Og jeg mener ikke, at den statistik, du linker til giver os svaret på en næste keeper (udover Alisson, der ikke kan købes).
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Men T-United, kommunikation og autoritet er jo forskellige ting. Men dog nødvendige for en top målmand. Det ved du godt ikke? Du kan bare se på forskellen mellem de to danske målmandslegender Peter Schmeichel og Lars Høgh. Hvem styrede forsvaret med en truende adfærd og hvem gjorde det med autoritet?
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
@inuk
Jeg ved godt, at kommunikationen mellem målmand og forsvar er vigtig, men er det en del af den statistik, du linkede til?
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan det ikke tænkes at De Gea er lavt placeret, netop fordi han har så åbenlyse svagheder?
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Det er muligt, hvis man lægger alle sine æg i kurven med statistik, men det gør jeg altså ikke. Jeg mener ikke, han er den bedste i ligaen, men heller ikke den 4. dårligste.

Vil du gerne erstatte ham med Fabianski, Pickford eller Pope i morgen, hvis du kunne? Er det ikke snart på tide, at du svarer, eller har jeg fanget dig så meget, at du prøver at slippe udenom?
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Undskyld fanget mig i hvad? I dit eget lille bondefangeri eller hvad? :D
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Synes ikke der er noget bondefangeri i at forholde dig den statistik, du selv har smidt ind for at overbevise om, at eks. Pickford skulle være bedre end DDG.

Forstår vist bare ikke, at du ikke vil stå ved, at det er det, du mener, når du nu vælger at smide en statistik ind som bevis på, at de er bedre. Og alternativt, hvorfor så smide statistikken ind, hvis du ikke vil stå ved den.

Men ok - vi kommer vist ikke videre, selvom det er et simpelt spørgsmål :-)
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Jeg havde en pointe og det var at det var nemt at finde en bedre keeper end De Gea.

Hvor er det jeg ikke står ved det? :)
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Annonce