Enig i forhold til Brunos løb. Jeg synes ofte, at vores offensive spillere skal have lidt mere is i maven og spille chancerne større i stedet for overilede afleveringer, men her var det faktisk løbet, der blev lidt overilet. Det er altså en af de forskelle, man kan se, når man ser de allerbedste i forhold til timing i offensive aktioner (City, Bayern, Real) i forhold til vores angreb.
AWB var god i går, men det var naturligvis også en modstander af lidt lavere kaliber end en del af dem, vi møder til daglig. Derfor ændrer det ikke på, at han skal sælges, men jeg tror også, at han kan blive en ret stabil back for West Ham eller Crystal Palace.
I forhold til forlængelser er jeg overordnet enig, dog synes jeg, at Shaw bør forlænges. Jeg ved godt, at det har været svingende, men jeg synes, at det ser ud til, at han har tilpasset sig ten Hag temmligt godt, og han er vigtig både for vores opspil og forsvar, selvom der naturligvis også er fejl, og outputtet kunne være større. Har du læst denne her:
https://theathletic.com/3918931/2022/12/20/luke-shaw-manchester-united/ ?
Jeg ville også være ked af at miste Rashford, men man kan godt diskutere, hvor meget man skal give ham i løn, og hvornår det er for meget. I går var han ikke god, trods sin MoM, men han ser ud til at have fået noget af den gamle x-factor tilbage, hvor han alligevel bliver afgørende. En erstatning (medmindre Garnacho er den erstatning, men det niveau har han ikke helt endnu), bliver dyr. Svær afvejning, som jeg er glad for ikke at skulle tage.