Snak

Mere indhold efter annoncen
Og Varane skulle bruge en sæson.

Ja, din pointe om Felix er jeg helt med på.
Skulle han komme, så forestiller jeg mig han hurtigere end Varane vil tilpasse sig.
Livet for en angriber er ikke så forskelligt i PL og La Liga.
Er man derimod forsvarer, er tempoet den helt afgørende forskel.

Men ja, nu du nævner Casemiro vil jeg sige at jeg de første par gange jeg så ham spille for os, tænkte åh nej, endnu en aftægtsspiller á la Schweinsteiger.
Men man må sige han har gjort de tanker til skamme. Ja tilmed har han gjort sig i det opbyggende spil, hvad overrasker positivt.
Lige nu fremstår han som et fyrtårn. Som den road captain vi har savnet.
Klassesigning der kom som lyn fra en klar himmel.
Det kan jo ske igen. Også her i januar.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Ak ja, Jan Mølby

Husker han før sæsonen fortalte at Ten Hag ikke nødvendigvis ville blive en succes i PL. I øvrigt også at der nok ikke skulle hentes for mange spillere fra samme land med samme begrundelse,
Nu har Pool hentet Gakpo og piben har fået en ganske anden lyd. For hollandske spillere er taktisk dygtige!
Livet som pundit er nu for let, når ikke den slags slingrekurs forholdes ham.
Men hvad kan man forvente fra Viasat/LFC mafiaen?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Nok er jeg matematisk student med et meget fint snit, men hvordan en angriber fra La Liga ikke har behov for at tilpasse sig et højere tempo i Pr. League, mens en forsvarer - også fra La Liga, har, overstiger dog alligevel mine evner.

Men måske teorien om et parallelunivers alligevel ikke er så tosset...
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Så har Brentford taget point fra os, Liverpool, City, Tottenham og Chelsea. Det er sgu meget godt gjort.
Manchester United Chicago Bulls
Og virkelig en række gode resultater. Hvis vi kan følge op med sejr over Bournemouth, har vi et rigtig godt afsæt til resten af sæsonen.
Hverken Spurs, Chelsea eller Liverpool ligner hold, der pludselig strikker 10 sejre i træk sammen.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, de er dygtige i Brentford - med et begrænset materiale.
Undervejs blev Ivan Toney fremhævet som holdets stjerne og sandt er det da han scorer sine kasser.
Mener dog den største stjerne, om nogen overhovedet, hedder Thomas.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Så kun kampen i perioder og havde den mest bare kørende i baggrunden. Raya gør det vel rigtig fint eller missede jeg en blunder?

Ærgerligt at han ikke lige er 5-10 cm højere, men alligevel synes jeg han er noget mere aktiv i feltet end De Gea foruden spillet med fødderne hvor han er langt overlegen.

Jeg har vænnet mig til tanken om at De Gea fortsætter i klubben hvis lønnen bliver reduceret drastisk. Undtagen Brentford mareridtet har han gjort det hæderligt, men det skader ikke at have en afløser klar hvis han insisterer på fortsat at være blandt klubbens bedst betalte. United bør simpelthen have alle kort på hånden i de forhandlinger med en spiller der ikke får bedre tilbud hverken sportsligt eller økonomisk og er desperat for at blive i klubben og byen.

Henderson i noget der ligner et 1:1 bytte med Raya er vel ikke helt utænkeligt hvis man ikke vil bruge de store penge på positionen.
Manchester United Brøndby IF
Ah for pokker jeg troede kampen mod Everton var en ligakamp. Jeg skulle ellers lige til at skrive, at to hjemmekampe mod hold nær bunden kunne give os en glimrende buffer før kampene mod City og Arsenal. Nuvel.
Manchester United Chicago Bulls
@Nick: "student med et meget fint snit".
Nu er jeg først virkelig nysgerrig.
Vil du ikke nok skrive snittet og gerne med decimaler.
Denne trend med en målmand som en “ekstra midterforsvar” synes nu mere farlig end gavnlig. Kan sagtens forstå de positive sider af det, og Alisson er et pragteksemplar.

Jeg er bare ikke imponeret over målmænd som Ederson, Unai Simon og Diogo Costa. Det er jo middelmådige målmænd, som kun er i topklubber fordi de kan bruge fødderne? Den traditionelle stil har sine mangler, men man har trods alt sikkerhed mod de helt store fejl.
Annonce