Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er nok lidt enig i, at kritikken omkring Antony hurtigt er blevet ret hård, men personligt går min kritik på hans attitude. Eks. var der et mindre skænderi mellem ham og Bruno mod Palace, fordi Bruno blev irriteret over, at Antony ikke spillede bolden i dybden til ham, da det var oplagt (sådan læser jeg situationen). Jeg forstod heller ikke, han ikke lavede den simple aflevering.
At Antony så efterfølgende bliver sur, siger selvfølgelig noget om hans personlighed, og det gør mig ikke noget, at spillere har det, men jeg kan bare bedre lide det, når en spiller har bevist lidt mere, inden han puster sig op.

Faktisk er jeg overrasket over, at Antony ikke endnu har en assist i sæsonen. Han har 5 mål, hvilket jeg egentlig synes er ganske ok i den første sæson, men han bør også bidrage med assists, og måske hænger det lidt sammen med det, som Fynbo skriver, at han kigger ned (på bolden), før han kigger op (på sine medspillere).

Men han er altså en ung gut med en fremragende teknik, en god venstrepote og ganske god fart, så han skal nok forbedre sig. Og forhåbentlig lærer han også at bruge den energi, der lige nu kommer til udtryk gennem et vredt blik til alle, positivt.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
T-United

Tror hvis man skal forsøge at sætte sig ind i Antonys tankegang, at man har hans baggrund for øje.
Det er ikke det letteste i verden at kæmpe sig ud af favelaens favntag.
Er man intelligent og ihærdig, er der en vej og er man meget fikseret på selvopholdelsesdrift det samme.
Den selvopholdelsesdrift kan ligne egoisme til forveksling og jeg tror man skal være lidt eftergivende på lige det felt.

I forlængelse af hvad jeg før skrev, tænker jeg at Ten Hag er klar over det her og at netop det afholder ham fra at sætte brasseren stolen for døren.
Det er jo en udmærket idé at fastholde de personlige karakteristika, så længe de ikke er i modstrid med strategien.

Noterede mig godt den episode du refererer til og jeg må sige at det ikke for mig er entydigt, at Antony bare skal følge sin anførers krav. Fernandes lider jo da lidt under det samme syndrom som Antony. Han har også en tendens til altid selv at ville bestemme det videre forløb.

Selvopholdelsesdriften skal jo ikke deaktiveres, slet ikke for en spiller der er så dyr.
Men som sagt. En god psykolog kan gøre forskellen.
Den gode psykolog guider klienten i en bestemt retning ved at stille spørgsmål.
Den rigtigt dygtige sikrer samtidigt at løsningerne bliver klientens ejendom.
På den led er en varig ændring mulig.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Fynbo nu har du skrevet det så mange gange efterhånden at jeg simpelthen er nødt til at spørge. Har du en eller anden viden omkring de ansatte i klubben der gør at du ved at der ikke er nogen psykolog eller lignende tilknyttet allerede?

Jeg kan personligt slet ikke forestille mig at der ikke er minimum et par stykker tilknyttet både seniorholdet og akademiet (Nick Cox der er akademileder har gentagende gange snakket om det psykiske og trivslen, især efter Greenwood sagen). Er det fordi at Rangnick hev sin egen sportspsykolog med i sin tid eller Ronaldos kritik der gør at du er så sikker på at det ikke allerede findes?

Du har jo helt ret i at det vil gøre en stor forskel for disse ikoner der tjener millioner og udsættes for konstant kritik og opmærksomhed næsten uanset hvad de gør, men også derfor tror jeg da allerede at både klubben har flere til rådighed plus at spillerne selv har adgang til faglige folk der kan hjælpe med den slags problemer.
I e-sport der først de seneste ca. 5 år for alvor har taget fart har spillerne sportspsykologer og selv fysiske trænere tilknyttet deres teams, så mon ikke også at samtlige PL klubber har det samme. Så langt er man trods alt ikke efter City og Liverpool som klub vil jeg tro...
Manchester United Brøndby IF
@Fynbo
Jeg mener ikke, at Antony altid skal følge sin anførers anvisninger, men i selve situationen undrede jeg mig også over, at han ikke afleverede til Bruno... og jeg forstår godt, at Bruno blev irriteret over det.
Det er jo altid en smuk historie om de brassere, der kæmper sig ud af favellaens kløer, og jeg er godt med på, at de fleste af dem indeholder noget drive, som ikke nødvendigvis ligger som en del af DNA´et i en ung gut fra nordsjælland.
Jeg ser det bare ikke som en undskyldning for ikke at have ydmyghed ift. det faktum, at han jo ikke er en verdensstjerne - på ingen vis - endnu. Og selv hvis han var, ville det klæde ham at smile mere, som de fleste andre brassere gør. Det handler om udstråling, og hvordan man påvirker sine omgivelser/medspillere.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Deebo, nej jeg har ingen specifik viden om det.

Men tænker, at hvis der var en (eller flere) tilknyttet, som konsulent, hvad formentlig er det økonomisk mest ansvarlige, så ville vi også høre mere om det end tilfældet er.
For i mange andre sportsgrene, også holdsport, anvendes det jo flittigt.
Måske det mest er mig der er uvidende og bagud, men du har så meget ret i at der er noget at hente. På en masse områder, inklusive i bedømmelsen af hvilke spillere der måtte passe til strategi og trup. Eller måske især hvem der ikke gør.
Som Ronaldo f.eks.

At Nick Cox har omtalt behovet for den slags er nyt for mig, men aldeles fornuftigt.
Og når Rangnick medbragte sin egen, tænker jeg det mere var for Rangnick selv, som jeg formoder forestillede sig en noget længere ansættelse end han fik.
Der skulle jo findes hoved og hale på klubbens dysfunktion, hvad jeg er overbevist om at tyskeren så som den primære opgave.

Ville gerne vide præcist hvor meget (eller lidt) fokus der er på emnet fra klubbens side og vil velkomme ethvert bidrag, hvis nogen ved mere end jeg.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Helt enig T-United

Selv ikke de mest feterede og højest lønnede, kan tillade sig at fraskrive sig ydmygheden. Det er en holdsport, ikke tennis, og du er intet uden dine holdkammerater.
Noget Ronaldo aldrig har fattet en brik af. Hvad er både ganske usympatisk og temmelig dumt.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Fair nok Fynbo. Som udgangspunkt tænker jeg i sådan en situation at medmindre man specifikt hører at United ikke vil have mentaltrænere eller hvad man ellers kalder dem ansat at de fungerer som alle andre klubber. Jeg tror mere spørgsmålet er om spillerne ønsker at benytte disse personer eller om de i højere grad selv ønsker at finde en rådgiver ekternt.

Efter Greenwood sagen er der i hvert fald kommet endnu større fokus på netop de unges trivsel når de ikke er i klubben, og endnu vigtigere har det længe været en prioritet at forberede de mange knægte på livet efter United og fodbold generelt.

I Sanchos tilfælde er det vel ikke helt ulogisk at tænke at det netop er på opfordring fra en ekspert eller lignende at man har taget så drastiske midler i brug eller i hvert fald prøvet at tænke "outside of the box".
Jeg tvivler på at Ten Hag ud af det blå og uden fortilfælde (så vidt jeg ved) smider ham på et fly og siger: "Jeg kender et par trænere i en amatørklub i Holland. Fiks dit shit og kom ikke tilbage før du er klar".
Ville gerne vide præcist hvor meget (eller lidt) fokus der er på emnet fra klubbens side og vil velkomme ethvert bidrag, hvis nogen ved mere end jeg.
Det tror jeg ikke nogen andre end ansatte i klubben umiddelbart ved. Jeg tør dog igen godt gætte på at det ikke var en del af Ronaldos kritik af klubben og dens faciliteter at der ikke var adgang psykologer mm. Du har iøvrigt nok ret i at ham gutten Rangnick hev med ligeså meget var til hans eget brug. Jeg mener tilmed at han hev en tysk journalist der havde PL som sit fokus på The Athletic ind som en personlig medie rådgiver i de 6 måneder han var i klubben.
Manchester United Brøndby IF
Dagens mest groteske rygte: Marco Reus til sommer.

Ja tak for 10 år siden.
Medie 2023 vil det blive 1:1 udskiftning med Phil Jones i fysio room.
Et snarligt 34 årig Reus? Nej tak.

Så skulle det være for at bruge ham udelukkende i carabao mv., hvor man så kan skåne Eriksen, Bruno mv. for rovdrift.

Men han skal være tilnærmelsesvis "gratis" at have.
" Jeg tror mere spørgsmålet er om spillerne ønsker at benytte disse personer eller om de i højere grad selv ønsker at finde en rådgiver ekternt."

Ja Deebo, det var jo hvad jeg refererede til, da jeg nævnte at fodboldspillere, som de er flest, måske ikke helt forstår værdien af sådanne tiltag.

Mener at klubben gør sig selv en tjeneste ved at ha´ langt mere fokus på emnet og ikke mindst indføre i kontrakterne, at man benytter sig af sligt.
Der er investeret pænt mange skejser i mange af spillerne og det er ikke i klubbens interesse at være efterladende i forhold til sine investeringer.
Spillerne betales guddommeligt og kan efter min mening ikke tillade sig at undslå sig fællesskabets interesser.
Either the United way or the high way og skulle nogen undslå sig, uanset grunden, så fint med det. Der er andre klubber.

Oven over enhver spillers individuelle evner, er teamwork.
Hvad i min optik tæller allermest.
Spørg blot i forsvarets specialenheder. Der er kæmpe fokus på fællesskabet også selv om hver enkelt skal ha´ evnerne.
Det er der af en grund.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Annonce